Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Damian Słomski
|
aktualizacja

PKB Polski. Bank Światowy podnosi prognozy na 2020 i 2021 rok

123
Podziel się:

Bank Światowy łagodniejszym okiem spogląda na polską gospodarkę. Spodziewa się mniejszego spadku PKB w tym roku w porównaniu z szacunkami z czerwca. Gospodarka skurczy się mniej niż 4 proc.

PKB Polski. Bank Światowy podnosi prognozy na 2020 i 2021 rok
Polska gospodarka wygląda lepiej niż jeszcze kilka miesięcy wcześniej. (Flickr, Kancelaria Premiera)

Eksperci Banku Światowego w najnowszym raporcie zwracają uwagę na to, że polska gospodarka skurczy się w 2020 roku pierwszy raz od niemal 30 lat. Pocieszający jest jednak fakt, że skala recesji będzie najprawdopodobniej mniejsza niż wydawało się kilka miesięcy temu.

Eksperci spodziewają się recesji, czyli spadku PKB o 3,9 proc., po czym w 2021 roku gospodarka zacznie stopniowo odrabiać straty. W czerwcu prognozy na ten rok zakładały zjazd o 4,2 proc.

Na ścieżkę wzrostu mamy wejść głównie dzięki zmniejszającym się restrykcjom związanym z pandemią, powrocie do normalności wielu branż w gospodarce, programom pomocowym rządu, a także powolnym odreagowaniu u głównych partnerów handlowych Polski.

Zobacz także: Żółte i czerwone strefy. Firmy mają problem

Według ekonomistów BŚ, w 2021 roku wzrost PKB Polski może wynieść 3,5 proc. wobec 2,8 proc. szacowanych poprzednio.

- Polska gospodarka była silna, kiedy rozpoczęła się pandemia COVID-19. Lata nieprzerwanego wzrostu gospodarczego, odpowiedzialna polityka makroekonomiczna, dostęp do środków europejskich oraz programy socjalne sprawiły, że udało się opanować kryzys i ograniczyć jego negatywne konsekwencje - wskazuje Marcus Heinz, przedstawiciel Banku Światowego na Polskę i kraje bałtyckie.

- Jednocześnie pandemia przypomniała wszystkim, że kryzys nie oszczędza nikogo. Dlatego już teraz musimy inwestować w rozwój po pandemii poprzez między innymi usprawnianie systemu ochrony zdrowia, edukacji czy poprawianie klimatu inwestycyjnego - dodaje.

W odniesieniu do całego regionu Europy i Azji Środkowej eksperci wskazali na zagrożenie zwiększenia ubóstwa w związku z pandemią. może się zwiększyć. Nawet 6 milionów ludzi może popaść w biedę definiowaną jako dochód dzienny na poziomie poniżej 5,5 dolara.

BŚ zwrócił uwagę, że negatywne konsekwencje pandemii są szczególnie odczuwalne w sektorze edukacji i zdrowia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(123)
Fradun
3 lata temu
Ja uważam ,że recesja będzie do czasu jeśli ustawodawca nie zniesie obostrzeń i koronawirus nie zniknie. Czyli możemy założyć, że wiele firm zbankrutuje i wiele osób straci źródło zarobkowania. Dla mnie to wszystko jest dziwne nie do wytłumaczenia wiele osób umrze w tym czasie z głodu i na covid 19
Irek47
3 lata temu
A co Morawiecki na temat seksu analnego?
Luzik
3 lata temu
a w TVPPiS ani słowa o recesji
Twój nick
3 lata temu
Bank Światowy i US army - wszędzie dobrze gdzie ich nie ma
Donald
3 lata temu
Brawo dla Morawieckiego ten pan wie jak utrzymać dobry kierunek...
...
Następna strona