Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

PKB Polski na plusie dopiero w drugim kwartale 2021. Straty odrobimy dopiero w 2022

44
Podziel się:

W tym kwartale PKB Polski może być około 10 proc. niższy niż przed rokiem - wynika z prognoz Credit Agricole. Później będzie dużo lepiej, ale do wzrostu gospodarczego wrócimy dopiero w przyszłym roku, a efekty epidemii zostaną wymazane dopiero za dwa lata.

Do kondycji gospodarczej sprzed epidemii szybko nie wrócimy.
Do kondycji gospodarczej sprzed epidemii szybko nie wrócimy. (East News | Credit Agricole)
bEsqfRed

"Prognozujemy, że ze względu na pandemię COVID-19 polski PKB w drugim kwartale spadnie o 10,5 proc. rok do roku" - czytamy w najnowszym raporcie Credit Agricole.

Ekonomiści banku szacują, że w następnym kwartale dynamika spadku wyhamuje do 2,5 proc., a w czwartym kwartale wyniesie 4,1 proc. Tym samym w całym roku średnie nasza gospodarka skurczy się o 3,8 proc.

bEsqfRef

Do wzrostu szybko nie wrócimy. Eksperci spodziewają się, że roczna dynamika PKB powróci do dodatnich poziomów dopiero w drugim kwartale 2021. Cały przyszły rok powinien przynieść wzrost o 3,2 proc., a więc nie uda się zbilansować załamania z tego roku. Stanie się to dopiero w 2022 roku.

Zobacz także: Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Credit Agricole zakłada, że inflacja będzie kształtowała się w łagodnym trendzie spadkowym. To oznacza, że ceny będą rosły, ale w nieco wolniejszym tempie.

bEsqfRel

"Oczekujemy, że w 2020 roku wyniesie ona 3,6 proc., podczas gdy w 2021 obniży się do 2,2 proc. Uważamy, że w najbliższych kwartałach w kierunku zmniejszenia inflacji oddziaływać będą niższe dynamiki cen żywności oraz spadek inflacji bazowej" - wskazują.

Ekonomiści zauważają, że pandemia COVID-19 doprowadziła też do pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Trudna sytuacja finansowa firm oddziałuje w kierunku wolniejszego wzrostu wynagrodzeń, spadku zatrudnienia oraz zwiększenia stopy bezrobocia. Efekt ten został jednak w istotnym stopniu złagodzony przez programy pomocowe uruchomione przez polski rząd.

"W konsekwencji podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą stopa bezrobocia w Polsce nie osiągnie dwucyfrowego poziomu. Uważamy, że na koniec 2020 roku wyniesie ona 7,5 proc. wobec 5,2 proc. na koniec 2019 roku, a w 2021 roku spadnie do 6,1 proc." - czytamy w raporcie.

bEsqfRem

Przełoży się to też na wyraźniejsze spowolnienie skali podwyżek. Średnie tempo wzrostu wynagrodzeń w tym roku ma być w okolicach 4,1 proc., a w 2019 przekraczało 7 proc. Odbicia niestety nie można oczekiwać w kolejnym roku, ba wtedy dynamika może zwolnić do 3 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEsqfReG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(44)
Realista
rok temu
Coś te statystyki o **** rozbić. Zamówień więcej niż było, nawet nadgodziny trzeba robić... I mówię tu na przykładzie dużej firmy spożywczej ale nie dotycząca produktów pierwszej potrzeby.
Obywatel.
rok temu
Zawsze ,powtarzałem ,że bez pracy , niema kołaczy ,a rozdawnictwo ,to utopia i dno ,każdego państw.
jak widać żad...
rok temu
gospodarka nie zdzierży złodziejstwa i sasinaliów przez lata. A wystarczyło niekrasc.
bEsqfReH
rząd może uch...
rok temu
ustawę -drukarnia pieniądza w każdej gminie -odciąży to rząd od ponoszenia kosztów wydruku pieniądza -a każda gmina wydrukuje sobie tyle, ile potrzebuje do stymulacji miejscowego popytu
endrju
rok temu
Panie Prezydencie chce Pan by Polak zarabial tyle co Niemiec,Anglik,Belg czy Holender,a ja Panu powiem,ze ani Pan ani ja 50-latek tego nie dozyjemy,kielbasa wyborcza musi byc jednak dobrze doprawiona
...
Następna strona