Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
pkb
19.06.2020 12:18

PKB Polski na plusie dopiero w drugim kwartale 2021. Straty odrobimy dopiero w 2022

W tym kwartale PKB Polski może być około 10 proc. niższy niż przed rokiem - wynika z prognoz Credit Agricole. Później będzie dużo lepiej, ale do wzrostu gospodarczego wrócimy dopiero w przyszłym roku, a efekty epidemii zostaną wymazane dopiero za dwa lata.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News | Credit Agricole)
Do kondycji gospodarczej sprzed epidemii szybko nie wrócimy.

"Prognozujemy, że ze względu na pandemię COVID-19 polski PKB w drugim kwartale spadnie o 10,5 proc. rok do roku" - czytamy w najnowszym raporcie Credit Agricole.

Ekonomiści banku szacują, że w następnym kwartale dynamika spadku wyhamuje do 2,5 proc., a w czwartym kwartale wyniesie 4,1 proc. Tym samym w całym roku średnie nasza gospodarka skurczy się o 3,8 proc.

(Credit Agricole)
(Fot: Credit Agricole)

Do wzrostu szybko nie wrócimy. Eksperci spodziewają się, że roczna dynamika PKB powróci do dodatnich poziomów dopiero w drugim kwartale 2021. Cały przyszły rok powinien przynieść wzrost o 3,2 proc., a więc nie uda się zbilansować załamania z tego roku. Stanie się to dopiero w 2022 roku.

Od 17 czerwca odmrożenie lotów. Gdzie będziemy mogli polecieć?

Credit Agricole zakłada, że inflacja będzie kształtowała się w łagodnym trendzie spadkowym. To oznacza, że ceny będą rosły, ale w nieco wolniejszym tempie.

"Oczekujemy, że w 2020 roku wyniesie ona 3,6 proc., podczas gdy w 2021 obniży się do 2,2 proc. Uważamy, że w najbliższych kwartałach w kierunku zmniejszenia inflacji oddziaływać będą niższe dynamiki cen żywności oraz spadek inflacji bazowej" - wskazują.

Ekonomiści zauważają, że pandemia COVID-19 doprowadziła też do pogorszenia sytuacji na rynku pracy. Trudna sytuacja finansowa firm oddziałuje w kierunku wolniejszego wzrostu wynagrodzeń, spadku zatrudnienia oraz zwiększenia stopy bezrobocia. Efekt ten został jednak w istotnym stopniu złagodzony przez programy pomocowe uruchomione przez polski rząd.

"W konsekwencji podtrzymujemy naszą prognozę, zgodnie z którą stopa bezrobocia w Polsce nie osiągnie dwucyfrowego poziomu. Uważamy, że na koniec 2020 roku wyniesie ona 7,5 proc. wobec 5,2 proc. na koniec 2019 roku, a w 2021 roku spadnie do 6,1 proc." - czytamy w raporcie.

Przełoży się to też na wyraźniejsze spowolnienie skali podwyżek. Średnie tempo wzrostu wynagrodzeń w tym roku ma być w okolicach 4,1 proc., a w 2019 przekraczało 7 proc. Odbicia niestety nie można oczekiwać w kolejnym roku, ba wtedy dynamika może zwolnić do 3 proc.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: pkb, prognozy, credit agricole, praca, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-06-2020

ekonomia jest bezwzględnaWirus tylko przyśpieszył i obnażył stan polskiej gospodarki. Stan na dziś to skutek rządów ostatnich 5 lat i to nie podlega żadnej dyskusji. Polska … Czytaj całość

19-06-2020

RakStrat jakie spowodowali nie odrobi obecne pokolenie ani ekonomicznych ani moralnych ani międzynarodowych. O to im chodzi żeby Polska została … Czytaj całość

19-06-2020

ŁajdactwoNie wierzę, na socjale jest to pytam skąd biorą?

Rozwiń komentarze (44)