Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|

Podwyżki cen mogą mocno przyspieszyć. Ekonomiści podnoszą prognozy inflacji

254
Podziel się

Zaskakujący wzrost cen ropy naftowej, prognozy drogich warzyw i skok cen wieprzowiny to tylko niektóre z przyczyn, dla których ekonomiści Santandera mocno podnieśli prognozy inflacji. Na koniec roku może sięgać prawie 3 proc. Takich podwyżek nie było od 2012 roku.

Początek roku nie zapowiadał takich podwyżek cen.
Początek roku nie zapowiadał takich podwyżek cen. (East News, Michal Wozniak/East News)
bDzhwpLV

Początek tego roku upłynął pod znakiem stabilizacji cen. Podwyżki były wręcz zaskakująco niewielkie. Roczna inflacja w pewnym momencie spadła nawet poniżej 1 proc. - najniżej od 2016 roku.

Niestety niedługo utrzymywał się taki stan. Najnowsze dane wskazują już na 1,7 proc. inflacji i co gorsza, w ciągu ostatniego miesiąca perspektywy znacząco się pogorszyły. Ekonomiści Santandera w najnowszym raporcie ostrzegają, że w grudniu ceny mogą rosnąć w tempie nawet 2,8 proc. Takich podwyżek nie było od listopada 2012 roku.

- Nadeszła wiosna, a wraz z nią coraz więcej sygnałów, że inflacja będzie pięła się w górę szybciej niż oczekiwał rynek i bank centralny - zauważają ekonomiści Santandera.

bDzhwpLX
Zobacz także: Co dalej z cenami prądu?

Skala wzrostu prognoz jest duża. Jeszcze trzy tygodnie temu ci sami eksperci oceniali, że w czwartym kwartale tego roku średnia inflacja wyniesie 2 proc., sięgając maksymalnie 2,3 proc. Teraz szacunki są wyższe o 0,5 pkt proc. A na tym nie koniec drożyzny, bo na początku 2020 roku inflacja ma przekroczyć 3 proc.

bDzhwpMd

- Pojawiło się kilka czynników, które w najbliższym czasie pchną w górę dynamikę inflacji. To mocny wzrost cen wieprzowiny, m.in. za sprawą ASF w Polsce i za granicą, wzrost cen warzyw będący pochodną wyjątkowej suszy w kwietniu oraz mocny wzrost cen paliw - wyliczają eksperci.

Już teraz po kilkadziesięt procent w skali roku drożeją ziemniaki i kapusta. Za cebulę trzeba dać blisko 20 proc. więcej. Niespotykane podwyżki dotknęły też paliwa czy półtusze wieprzowe.

Ceny będą rosły niezależnie od branży. Firmy stoją bowiem w obliczu szybko rosnących kosztów. - Zdolności firm do absorpcji kosztów maleją m.in. za sprawą szybkiego pogarszania się ich wyników finansowych. W efekcie przerzucanie kosztów na odbiorców końcowych powinno być coraz bardziej powszechnym zjawiskiem - ostrzega Santander.

bDzhwpMe

Inflacja pod lupą

Bank wyprzedza konkurencję, ale nad aktualizacją prognoz zastanawiają się m.in. ekonomiści BOŚ Banku. Łukasz Tarnawa dostrzega coraz większą presję na wzrost cen, ale na razie wstrzymuje się z podwyżką prognoz. Przyznaje, że obserwuje rozwój sytuacji i nie chce podejmować pochopnych decyzji.

- Ceny ropy naftowej rosną, ale ciągle podwyżki wpisują się we wcześniej kreślony przez nas scenariusz. Bardziej zaskakuje nadzwyczajny wzrost cen wieprzowiny, co znajdzie przełożenie w wyższej inflacji niż wcześniej zakładaliśmy - przyznaje ekonomista BOŚ.

bDzhwpMf

Łukasz Tarnawa widzi też problem suszy, choć uważa, że skala związanych z tym podwyżek nie jest jeszcze przesądzona. Tym bardziej, że już w ubieglym roku warzywa były drogie, więc punkt odniesienia dla inflacji jest na wysokim poziomie.

Inflacja zjada oszczędności

Jednym ze skutków wysokiej inflacji jest m.in. spadek realnej wartości świadczenia 500+, które za niedługo będzie wypłacane na każde dziecko. Za te same pieniądze możemy kupować coraz mniej. Już teraz można szacować, że realnie wynosi około 475 zł. Przy 3-procentowej inflacji na koniec tego roku bardziej odpowiednią nazwą dla programu rządowego byłoby 465+.

Rozwiązaniem problemu spadku siły nabywczej pieniędzy byłaby waloryzacja świadczenia. Tak jak ma to miejsce w wielu innych przypadkach (np. emerytury)
. Na razie jednak nie słychać, by w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej pracowano nad taką zmianą.

bDzhwpMg

Analogicznie jest z oszczędnościami. W przypadku typowych lokat i kont bankowych, na których leżą miliardy złotych, realnie nie ma żadnego zysku. Średnie oprocentowanie w bankach jest w okolicach 1,5 proc., a więc odsetki są mniejsze niż przeciętny wzrost cen.

Szansą dla oszczędzających byłby wzrost stóp procentowych. Niestety jednocześnie wzrosłoby oprocentowanie kredytów i to w większym stopniu niż lokat.

Na ile to prawdopodobne? Ekonomiści wskazują, że presja na podwyżki stóp procentowych będzie narastać. Skok inflacji w okolice 3 proc. oznaczałby bowiem przekroczenie docelowego poziomu wyznaczanego przez Narodowy Bank Polski. Ten wynosi 2,5 proc. Podwyżka stóp byłaby właśnie sposobem na zbicie cen.

- Jeśli inflacja faktycznie będzie zaskakiwać na plus, zmiana nastawienia może zaznaczyć się jeszcze wyraźniej. Rynek finansowy zaczął już wyceniać zmianę prawdopodobieństwa podwyżek stóp w Polsce - zaznaczają ekonomiści Santandera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDzhwpMy
KOMENTARZE
(254)
Kasia
2 lata temu
Ale ja nie dostaję 500+, na dziecko mnie nawet nie stać :/ kto mi zrefunduje te inflacje?
Normalny
2 lata temu
Sekta kacza +
Kasia
2 lata temu
Ale ja nie dostaję 500+, na dziecko mnie nawet nie stać :/ kto mi zrefunduje te inflacje?
bDzhwpMz
jo
2 lata temu
Dziękujemy prezesie za pietruszkę po 12 zł, za pora za 9 zł, itd...
Szkoda gadać
2 lata temu
Jak za komuny, zamiast podaży i popytu to partia i 'ekonomiści' decydują o cenach! Czyli pis wraca do korzeni!
...
Następna strona