Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Polacy rzucili się na obligacje. MF: rekordowa sprzedaż

557
Podziel się:

W 2022 r. Polacy kupili obligacje oszczędnościowe za 57,1 mld zł. W samym grudniu ub.r. wartość sprzedaży papierów detalicznych wyniosła 1,988 mld zł - Ostatnie lata to zdecydowanie rosnące zainteresowanie obligacjami oszczędnościowymi. Po rekordowym 2021 roku widać ponowny wzrost. Rok 2022 zamknęliśmy z kolejnym rekordem pod względem wielkości sprzedaży - poinformował wiceminister finansów Sebastian Skuza.

Polacy rzucili się na obligacje. MF: rekordowa sprzedaż
W związku z inflacją Polacy "uciekli" w obligacje. Z danych MF wynika, że w 2022 r. największy udział w sprzedaży miały obligacje 4-letnie. Na ich zakup Polacy przeznaczyli ponad 24,2 mld zł (PAP, Radek Pietruszka)

- Popyt na nasze obligacje wyniósł w sumie 57,1 mld zł, ze średnią miesięczną wartością zakupu na poziomie ponad 4,7 mld zł – dodał wiceminister finansów.

Z danych MF wynika, że w 2022 r. największy udział w sprzedaży miały obligacje 4-letnie. Na zakup tych instrumentów nabywcy przeznaczyli ponad 24,2 mld zł (42-proc. udział w strukturze sprzedaży). Są to obligacje, których oprocentowanie powiązane jest ze wskaźnikiem inflacji powiększonym o dodatkową marżę. Kolejne pod względem popularności były, wprowadzone do sprzedaży w czerwcu, obligacje 1-roczne, których oprocentowanie uzależnione jest od stopy referencyjnej Narodowego Banku Polskiego.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Obligacje korporacyjne to nie to samo co skarbowe. Klienci dają się naciągać

Na ich zakup klienci przeznaczyli ponad 12,4 mld zł (22-proc.udział w strukturze sprzedaży). Na trzecim miejscu, z 16-proc. udziałem, uplasowały się obligacje o oprocentowaniu stałym, czyli z zyskiem znanym z góry. Te instrumenty mają stałą, z góry określoną stopę zwrotu i przeznaczone są dla osób skłonnych angażować swój kapitał na bardzo krótki okres.

W samym grudniu MF sprzedało obligacje oszczędnościowe o łącznej wartości 1,988 mld zł.

"Nabywcy indywidualni przeznaczyli na zakup 4-letnich obligacji kwotę 1,093,1 mld zł (55-proc. udział w strukturze sprzedaży). Zainteresowaniem cieszyły się również obligacje 10-letnie – EDO (21proc.) i 1-roczne – ROR (11 proc.). W dalszej kolejności oszczędzający wybierali obligacje 3-miesięczne – OTS (4 proc.) i 3-letnie – TOS (4 proc.) oraz 2-letnie – DOR (3 proc.)" – podało MF.

Obligacje premiera i lawina spekulacji

Na zakup obligacji rodzinnych dedykowanych beneficjentom programu Rodzina 500+ klienci przeznaczyli kwotę 37 mln zł. Obligacje rodzinne kierowane są wyłącznie do osób otrzymujących świadczenie w ramach programu Rodzina 500+, które chcą oszczędzać na przyszłe potrzeby swoich dzieci.

O obligacjach zrobiło się głośno na poczatku ubiegłego roku za sprawą oświadczenia majątkowego Mateusza Morawieckiego za 2021 rok. Okazało się, że premier 4,6 mln zł, jakie miał w gotówce, zainwestował właśnie w obligacje skarbowe. Media spekulowały, że bez żadnego wysiłku w rok mógł zarobić 78 tys. zł.

- Od dłuższego czasu namawiam Polaków do kupowania polskich obligacji skarbowych. Jeśli sam robię to, do czego namawiam, to dobrze. Za moimi słowami idą czyny - wyjaśniał wówczas premier.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(557)
Andrzej
2 miesiące temu
To zrobił błąd bo bank PKO SA płacił na lokacie od zeszłego roku 6% w skali roku, wystarczy policzyć jak ktoś umie ile stracił w ciągu roku na obligacjach o reszcie nie wspomnę.
pato
2 miesiące temu
"Polacy rzucili się na obligacje" krzyczy z nagłówka. I dodają zdjęcie ludzi w metrze, że to niby ten tłum? No to szkoda, że nie dali jakiegoś pochodu np. Marszu Niepodległości. Lepiej pasuje do nagłówka. Żenujące dno tych artykułów i związanej z nimi oprawy.
Ha ha ha .......
2 miesiące temu
Te obligacje to , to samo co Amber Gold albo podpucha jak Giełda , co Kwaśniewscy skorzystali ....to ta sama szkoła !
Dali się nabr...
2 miesiące temu
Ciągle nie ogarniam. Kto jeszcze głosuje na PO ? Przecież to niemożliwe, że całe 28% miało jakieś profity z ich rządów ? Politycy, samorządowcy i ich rodziny, emeryci mundurowi, którym zabrano przywileje emerytalne, prawnicy i zasiadający w spółkach państwowych, beneficjenci ustawy reprywatyzacyjnej ? Ale reszta jest dla mnie znakiem zapytania. Dlaczego zarabiający najniższą krajową dali się nabrać i wyszli z nimi na ulicę ? Dali się nabrać, że ww chodzi o demokrację ? Przecież Schetyna wyraźnie powiedział, że "chodzi o to, aby odebrać władzę PiS"... W dobie powszechnej dekomunizacji mamy wybrać postkomunistów ? Czy oni myślą, że mamy tzw. „Syndrom Sztokholmski „ ? I co przywrócą i oddadzą z odsetkami odebrane przywileje SB-ekom ? Przywrócą dawne komunistyczne nazwy ulic ? Może pomniki czerwonoarmistów staną na naszych placach ? Na pewno już nie dadzą zmienić swojej Konstytucji z 1997 roku. To środowisko nie jest przychylne zwolennikom PIS. To ich przeciwnicy, którzy popierają środowiska PO i Nowoczesnej. Przywróćmy w pamięci dlaczego im podziękowaliśmy. Wg mnie nie postkomuniści narobili tyle złego w Europie, że powinniśmy robić wszystko, aby zniknęli na stałe z naszego kontynentu. W innych krajach powoli społeczeństwa powoli się budzą i zaczynają głosować na prawicę np. Austria, Szwecja, Hiszpania czy Włochy. Pytam się więc dlaczego Polska, która jest liderem walki o wolną Europę narodowych państw miałaby odwrócić 180 stopni swą politykę ? -- Postkomuniści z SLD chcą, aby w dobie powszechnej dekomunizacji polscy wyborcy na nich zagłosowali ? Przecież z powodu korzeni lewicowych wyrzucili ich z Sejmu. Co niby mogą nam zaproponować ? Małej części mundurówki przywrócenie i spłacenie przywilejów emerytalnych ? Pewnie, aby to zrealizować trzeba byłoby zlikwidować np. 500+. Nie spodobałoby się to raczej znacznej części wyborców. Chcą zaproponować polityką prospołeczną i prorodzinną ? Też bez sensu, bo w tej kwestii PIS jest nie do przebicia. To pierwszy rząd którego jednym z głównych celów jest prowadzenie takiej polityki. W/g mnie stary system kombinuje jak tu ograć Polaków. KOD nie wypalił, Nowoczesna także. PO niedługo zacznie zwijać sztandar. Co więc wymyślono ? Aby środowisko postokrągłostołowe, współpracownicy Kwaśniewskiego z jego Konstytucją 1997, której teraz niektórzy tak bronią ? Przecież gdybyśmy dali się nabrać to znowu cofnęlibyśmy się o dziesiątki lat do PRL. Popierają nawet środowiska heterofobiczne i katofobiczne, które sami przed laty gnębili np. „akcja hiacynt”.
Krzysztof M
2 miesiące temu
Tylko teraz , PO_myście !!! --- Wszystkie Agencje ratingowe potwierdziły nasza dobra sytuację, a wzrost eksportu rok do roku przekroczył 23%.Zadłużenie wobec PKB jest u nas 49 % a w 2015 PO_mimo wszelakich cięć nierządu PO+PSL wynosiło 51%. Nie piszcie bzdur o Polskim zadłużeniu ! -- Żałosne , gdzie wy żyjecie? -- Za PIS Inwestycje zagraniczne te z nowoczesną technologią są większe o około 50 % jak za POprzedniego nierządu i to jest prawda bo eksport rośnie jak nigdy do tej pory .
...
Następna strona