Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Polska elektrownia atomowa. Wciąż nie wiadomo, gdzie powstanie

207
Podziel się:

- Wybór lokalizacji elektrowni atomowej powinien nastąpić jak najszybciej. Jej brak jest niepokojący - mówi Janusz Piechociński, były wicepremier i minister gospodarki, cytowany przez Interia Biznes. Pod uwagę branych jest kilka miejscowości, m.in. Bełchatów.

Polska elektrownia atomowa. Wciąż nie wiadomo, gdzie powstanie
Wciąż nie znamy lokalizacji polskiej elektrowni atomowej. (Adobe Stock)
bECUmdrF

Czasu na decyzję jest coraz mniej. Plan rozwoju energetyki atomowej zakłada, że budowa pierwszego reaktora rozpocznie się w 2026 roku.

To oznacza, że jeszcze w tym roku trzeba dokonać wyboru technologii, a w przyszłym musi zapaść ostateczna decyzja w sprawie lokalizacji elektrowni.

Zgodnie z programem rozwoju energetyki atomowej, elektrownie mają być dwie. W przypadku pierwszej bierze się pod uwagę lokalizacje nadmorskie - Żarnowiec i Lubiatowo-Kopalino.

bECUmdrH
Zobacz także: Zrywane kontrakty i drożyzna. Bolączki budowy dróg w Polsce

Z kolei w przypadku drugiej elektrowni potencjalne lokalizacje to Bełchatów i Pątnów.

- W dalszym ciągu szukamy lokalizacji elektrowni jądrowej. I to jest niepokojące, że ten podstawowy etap, czyli zabezpieczenie terenu w planie przestrzenno-terytorialnym w uzgodnieniu z samorządem, z miejscową ludnością, trwa tak długo. Od tego mamy instytuty, inżynierów, techników i ludzi wielu kwalifikacji, żeby jak najszybciej odpowiedzieli na wiele nurtujących nas pytań, dotyczących np. zaopatrzenia w wodę. Należy także wprowadzić ekwiwalent dla otoczenia, bo trzeba kupić przyjaźń społeczną w obszarze stref chronionych - mówi Interii Janusz Piechociński.

bECUmdrN

Energetyka jądrowa ma być ważnym elementem polskiej transformacji energetycznej. Plany zakładają uruchomienie 6 bloków o łącznej mocy przynajmniej 3,9 GW przed 2040 rokiem, co przekładać się to będzie na ok. 16 proc. produkcji energii elektrycznej netto w 2040.

Jak szacują eksperci z Polskiego Instytutu Ekonomicznego, budowa elektrowni do 2040 roku pochłonie 105 mld złotych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECUmdsi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(207)
Cow
51 min. temu
Elektrownie jądrowe a nie atomowe !!! Proszę o poprawne stosowanie nazewnictwa.
Adrek
2 miesiące temu
Makrelę szlag trafia. Brawo Łukaszenko.
No tak
2 miesiące temu
Bez ogromnej ilości wody nie wybiera się i nie lokalizuje oraz nie buduje się elektrowni atomowej. Gdzie w Bełchatowie i Adamowie jest taka ilość wody która pozwoliła by eksploatować bezpiecznie elektrownię atomową.
bECUmdsj
wikary
2 miesiące temu
Najlepsze miejsce to tam, gdzie miały stanąć 2 wieże Jareczka !
gorszy sort
2 miesiące temu
W Wąchocku nad rzeką Kamienna. Miasto cudów. Nad morzem chyba nie, bo Bałtyk i tak zanieczyszczony na maxa.
...
Następna strona