Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Polska firma podaruje szpitalom 100 tys. testów na koronawirusa. Ma tylko jedną prośbę do urzędników

Spółka UNIMOT S.A., polski niezależny importer paliw, przekaże polskiemu rządowi w ramach darowizny 100 000 sztuk testów na koronawirusa. Cenna przesyłka dotrze do Polski za kilkanaście dni. Firma ma nadzieję, że Ministerstwo Finansów wykona miły gest i zwolni transakcję z cła i VAT.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Testy na koronawirusa to zdecydowanie jedna z najbardziej pożądanych w naszym kraju rzeczy (Fot: Piotr Matusewicz/East News)

O bardzo cennej darowiźnie firma pisze na swojej stronie internetowej.

- UNIMOT S.A., który sprzedaje także na rynku chińskim oleje silnikowe pod marką AVIA, wykorzystując swoje dobre relacje biznesowe z chińskim partnerami, sprowadzi do polski 100 000 sztuk testów na koronawirusa, wywołującego chorobę COVID-19. Dostawcą, który zgodził się zrealizować zamówienie, jest firma farmaceutyczna Sinopharm International z siedzibą w Hong Kongu – czytamy w komunikacie.

Producent testów, Sinopharm International, jest spółką należącą do chińskiego przedsiębiorstwa państwowego China National Pharmaceutical Group Co., Ltd.

Koronawirus w Polsce. Kto wykonuje testy na wirusa?
Koronawirus w Polsce. Testy na wirusa wykonuje firma z Gdańska. Były działacz PiS z udziałami

Wszystkie sprowadzone przez UNIMOT testy zostaną przekazane do dyspozycji polskiemu Ministerstwu Zdrowia lub wskazanej przez niego organizacji. Cena jednego testu wynosi 3,5 dolarów, a całe zamówienie opiewa na kwotę 350 000 dolarów, czyli prawie 1,5 miliona złotych. Przedstawiciele spółki UNIMOT chcą zwrócić się do Ministerstwa Finansów o zwolnienie tej transakcji z cła oraz podatku VAT, żeby zminimalizować koszty tej społecznej pomocy.

- Nasza decyzja dotycząca rodzaju wsparcia wynika z zaleceń publikowanych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO), która nawołuje do wykonywania jak największej liczby testów na obecność wirusa SARS-CoV-2. Jak dotąd, ze wszystkich krajów na świecie, najlepiej z wirusem poradziły sobie Chiny. Postanowiliśmy więc wykorzystać nasze kontakty, które nawiązaliśmy dzięki własnej spółce w Szanghaju, i sprowadzić tak potrzebne nam testy właśnie stamtąd” — mówi Adam Sikorski, Prezes Zarządu UNIMOT S.A.

Kontrakt na realizację zamówienia został podpisany w piątek 20 marca 2020 r. Produkcja testów już trwa. Producent deklaruje wytworzyć je w ciągu 14 dni i wysłać do Polski przesyłką lotniczą.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: koronawirus, testy na koronawirusa, paliwa, chiny, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-03-2020

JerseyJeden test 3,5 dolca a w PL chcieli 500 pln za wykonanie testu. No żart jakiś

23-03-2020

Gaj GizbernRząd masakra, Czesi świetnie sobie radzą a u nas tak rządzącym się tylko wydaje. Wybory trzeba wygrać, to najważniejsze, czyli niestety jest jak … Czytaj całość

23-03-2020

po co?Prywatna firma funduje testy, WOŚP Owsiaka kombinezony i maski. Po co rząd PiS?

Rozwiń komentarze (649)