Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

Polska ma dwa razy większy problem niż kraje euro. Nowe dane Eurostatu

82
Podziel się:

Najnowsze dane opublikowane przez Eurostat wskazują, że ceny w Polsce i strefie euro wzrosły w październiku 2023 roku. Według zharmonizowanego wskaźnika cen konsumpcyjnych (HICP) w naszym kraju wzrost wyniósł 6,3 proc. rok do roku. W strefie euro wzrost był jednak wyraźnie mniejszy.

Polska ma dwa razy większy problem niż kraje euro. Nowe dane Eurostatu
Eurostat opublikował nowe dane (Adobe Stock, Viacheslav_Muzyka)

Biuro statystyczne Unii Europejskiej - Eurostat - poinformowało w komunikacie z piątku, że ceny liczone wg HICP w Polsce wzrosły o 6,3 proc. rok do roku w październiku 2023 roku. We wrześniu wzrost wyniósł 7,7 proc. W skali miesiąca ceny wzrosły o 0,3 proc.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Greenpact - rozmowa z Robertem Adamczykiem

Eurostat publikuje dane

Wskaźnik HICP to zharmonizowany wskaźnik cen konsumpcyjnych, obliczany według ujednoliconej metodologii Biura Statystycznego Unii Europejskiej. Jest to kluczowe narzędzie do oceny stabilizacji cen, zgodnie z kryterium inflacyjnym zawartym w Traktacie z Maastricht.

Dane do obliczania inflacji HICP pochodzą zarówno z wydatków budżetów gospodarstw domowych, jak i z rachunków narodowych, podczas gdy do obliczania wskaźnika CPI wykorzystuje się tylko dane z wydatków budżetów gospodarstw domowych.

W strefie euro wzrost mniejszy

Z danych Eurostatu wynika, że w strefie euro odnotowano mniejszy wzrost cen konsumpcyjnych. Zwiększyły się tam w październiku o 2,9 proc. rok do roku. Ten odczyt pokrywa się ze wstępnymi szacunkami analityków. Warto też podkreślić, że w krajach strefy euro wzrost cen jest ponad dwukrotnie mniejszy niż w Polsce.

Dzięki danym z UE wiemy też, że na przestrzeni miesiąca w strefie euro wskaźnik CPI wzrósł o 0,1 proc. Co również jest zgodne z wstępnymi prognozami.

W środę dane o inflacji opublikował GUS. W październiku 2023 roku wyniosła w Polsce 6,6 proc. rok do roku. Wskaźnik jest nieco wyższy niż w tzw. szybkim odczycie (6,5 proc.). Kompletny raport pozwala ocenić, jakie kategorie produktów i usług drożały najbardziej. Wciąż zwiększają się ceny energii, żywności (pieczywa, mięsa) oraz usług.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
WYRÓŻNIONE
Pfff
12 miesięcy temu
Państwo zabiera od każdej zużytej przez nas kilowatogodziny potężne kwoty w podatkach. Największe w Europie, nie tylko w Unii. VAT na energię elektryczną wynosi w Polsce 23 proc., w Wielkiej Brytanii i Hiszpanii 5 proc., w Belgii i Grecji 6 proc., we Włoszech 10 proc., a w Niemczech 19 proc. Licząc łączne opodatkowanie energii, to u nas jest najwyższe w całej Europie. Średnio w Unii w cenie energii jest 19,2 proc. podatków, czyli VAT, akcyzy, obowiązkowych opłat itd. A u nas to aż 48,6 proc. Jeśli państwo mówi, że daje pieniądze na mrożenie cen energii rzędu 50 mld zł rocznie, to pamiętajmy, że najpierw je wyprowadziło z naszych kieszeni w postaci podatków od energii i teraz tylko zwraca.
Aaaa
12 miesięcy temu
Polska to bogaty Kraj tylko ludzie biedni!!! Za to rządzący napchali konta przez inflacjie i pandemie teraz wychodzi afera za afera I tak to wyglada
Gambit
12 miesięcy temu
Pogubiliście się, codziennie piszecie co innego, raz źle, raz dobrze, a czasami jednego dnia dwa srzeczne artykuły. Ktoś kontroluje dziennikarzy tego portalu, jest tu redaktor? Może by się przydał brak rozdwojenia jaźni?
NAJNOWSZE KOMENTARZE (82)
dziecko we mg...
12 miesięcy temu
Nie muszę tego zrozumieć ,jednak jak się pogodzić z propagandą jeszcze tego rządu że jesteśmy potęgą w produkcji żywności a mamy jej ceny z kosmosu.Albo rząd nie ma pojęcia co robi albo społeczeństwo nie wie co zrobić?
ZK590
12 miesięcy temu
Dlaczego dobroczynny rząd zdziera 23% VAT na nośniki energii i jednocześnie wybiórczo wprowadza zapomogi , upusty, tarcze itd.
ZK590
12 miesięcy temu
co gwarantuje mi polska złotówka? czy za miesięczne wynagrodzenie za pracę w Lidlu kupię tyle samo gazu co za wynagrodzenie na tym samym etacie w Niemczech?
Olob
12 miesięcy temu
Tusk ma wszystko w Niemczech, oprócz Polaków których ma w ....
Senior75
12 miesięcy temu
W Polsce niema rozlozonego dochody na rok sa okresy gdzie maksymalnie serwuje sie dochód jest zbyt to ceny w gore i tak jest tez w turystyce tłumaczy mi Kaszub ze on musi w trzy miesiące zarobić na zycie do przyszłego sezonu
...
Następna strona