Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac.
WZI
|

Polska na celowniku hakerów z Korei

9
Podziel się:

2020 rok był rekordowy, jeśli chodzi o cyberataki na Polskę. Brali w nich udział nawet Koreańczycy z Północy – informuje "Rzeczpospolita".

Polska na celowniku hakerów z Korei
Ataki na polskę były przeprowadzane z Korei Płn. (Getty Images)
bEJaBCnF

Gazeta podaje, że Kimsuky, zwana też jako Velvet Chollima albo Black Banshee, to grupa cyberszpiegów, którzy zasłynęli z ataków w Korei Płd., np. na instytut badań jądrowych i ministerstwo działające na rzecz zjednoczenia półwyspu.

Najczęściej przyjmuje się, że Kimsuky działa z Korei Płn., a w ostatnim czasie rozszerza działalność na kolejne kraje. W ubiegłym roku zaatakowała Polskę.

Jak wynika z "Raportu o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2020 roku", przygotowanego przez działający w ABW Zespół Reagowania na Incydenty Bezpieczeństwa Komputerowego CSIRT GOV.

bEJaBCnH
Zobacz także: Polski Ład podwyższa podatki duchownych. Episkopat zabiera głos

Według raportu szpiedzy z Kimsuky przeprowadzili atak na polskie instytucje rządowe i podmioty współpracujące z ONZ. Mieli wysyłać wiadomości ze złośliwym oprogramowaniem do m.in. pracowników departamentów międzynarodowych, których wcześniej wytypowano na podstawie wpisów w portalach społecznościowych specjalizujących się w kontaktach zawodowych.

"Ataki miały na celu pozyskanie informacji powszechnie niedostępnych, jak również uzyskanie dostępu do skrzynek poczty elektronicznej" – pisze CSIRT GOV. Czy się powiodły, już nie wspomina.

bEJaBCnN

Jak pisze "Rzeczpospolita", to tylko jedno z wielu naruszeń naszej cyberprzestrzeni w 2020 r.

Zdaniem ABW był to pod względem liczby ataków najgorszy rok w historii. Tak wynika ze statystyk incydentów w krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, do których należą m.in. administracja rządowa oraz operatorzy infrastruktury krytycznej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEJaBCoi
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(9)
z gruby rury
2 miesiące temu
...hakery z Korei Ludowej i Demokratycznej ?... zamiast z nimi walczyć, to pokazać im, że w Polsce można zjeść trzy posiłki dziennie i to z mięsem !...a po przejściu na naszą stronę dostaną drugie śniadanie i podwieczorek...
ZBth10
2 miesiące temu
Tforczykk nic nie wie na ten temat a i cyber spec JarozbaFF także - więc ataku nie było :D
Praffdopotopn...
2 miesiące temu
"Najczęściej przyjmuje się, że Kimsuky działa z Korei Płn." - Że proszę jak? Co to za "całkowicie pewne" stwierdzenie: "Najczęściej przyjmuje się" - to taka polska wersja "highly likely"?
bEJaBCoj
kościelny
2 miesiące temu
Hakuje swój swojego! Proste!?
akagi1
2 miesiące temu
To chyba żart, tu już wszystko rozkradzione przez pis.