Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|
aktualizacja

Polska skarży się do TSUE. Chodzi o karę miliona euro dziennie

107
Podziel się:

Polska wystosowała do TSUE skargę na Brukselę za kary, które Komisja od ściągnęła już po wejściu w życie prezydenckiej ustawy o SN - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Chodzi o 1 mln euro dziennie, nakładane za istnienie Izby Dyscyplinarnej w Sądzie Najwyższym.

Polska skarży się do TSUE. Chodzi o karę miliona euro dziennie
Rząd uważa, że prezydencka ustawa z lipca, zamyka Komisji Europejskiej drogę do dalszego naliczania Polsce kary miliona euro dziennie za Izbę Dyscyplinarną w Sądzie Najwyższym (GETTY, Pier Marco Tacca)

- W naszej opinii kara naliczana na podstawie środka tymczasowego jest bezpodstawna i powinna przestać być pobierana. Polska zlikwidowała Izbę Dyscyplinarną, wprowadziła ustawą prezydencką inne zapisy odpowiadające na wątpliwości KE, w związku z tym środek tymczasowy nie powinien być już stosowany - mówi Szymon Szynkowski vel Sęk, minister ds. europejskich, w rozmowie z dziennikiem.

Rząd utrzymuje, że po wejściu w życie prezydenckiej ustawy o Sądzie Najwyższym, państwo polskie wypełniło warunki dla zatrzymania licznika kar. Stało się to 15 lipca. Wniosek dotyczy dwóch transz, które Komisja Europejska potrąciła na poczet niezapłaconych kar:

  • 30 mln euro za okres 28 czerwca - 27 lipca (rząd domaga się częściowego zwrotu od 15 lipca)
  • 33 mln euro za okres 28 lipca - 29 sierpnia (tej kwoty polski rząd ma domagać się w całości).

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: PiS wygra dzięki środkom z KPO? "Można podtrzymać marzenia"

Kary za Izbę Dyscyplinarną SN. Skarga Polski do TSUE

"Skarga do TSUE ma też dotyczyć wszystkich kolejnych potrąceń, które dopiero przed nami, a które dotyczyłyby okresu po 29 sierpnia br." - czytamy dalej.

Głównym założeniem zainicjowanej przez prezydenta nowelizacji była likwidacja Izby Dyscyplinarnej i utworzenie w jej miejsce Izby Odpowiedzialności Zawodowej. To jednak nie koniec reformy sądownictwa w Polsce. Bruksela, oceniając funkcjonujące w kraju przepisy, ma zastrzeżenia do przestrzegania zasad praworządności. Od tego uzależnia wypłaty funduszy z Krajowego Planu Odbudowy.

Rząd szuka sposobu na wyjście z impasu i uwolnienie środków z UE dla Polski. Proponuje przeniesienie spraw dyscyplinarnych sędziów z Izby Odpowiedzialności Zawodowej SN do Naczelnego Sądu Administracyjnego oraz daje gwarancje sędziom. Zdaniem ekspertów choć łagodzi to spór z KE, to nie rozwiązuje choćby problemu z tzw. neosędziami w KRS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(107)
Anastazja
rok temu
My też jako obywatele upodlonego kraju skarżymy się do UE że do władzy dorwały się u nas chamy prostaki złodzieje oszuści i kościół.Co kosztuje nas dziennie kilka miliardów zł.Będzie większe spustoszenie kraju jak po II wojnie światowej.
pamiętamy!
rok temu
Lista nazwisk europosłów z Polski (PO, PSL i Lewicy), którzy poparli rezolucję PRZECIWKO Polsce, wzywającą do WSTRZYMANIA ŚRODKÓW PIENIĘŻNYCH dla naszego kraju: Magdalena Adamowicz, Bartosz Arłukowicz, Marek Balt, Marek Belka, Robert Biedroń, Jerzy Buzek, Włodzimierz Cimoszewicz, Jarosław Duda, Tomasz Frankowski, Andrzej Halicki, Krzysztof Hetman, Danuta Huebner, Adam Jarubas, Jarosław Kalinowski, Ewa Kopacz, Łukasz Kohut, Janusz Lewandowski, Bogusław Liberadzki, Elżbieta Łukacijewska, Leszek Miller, Janina Ochojska, Jan Olbrycht, Radosław Sikorski, Sylwia Spurek i Róża Thun.Przeciwko rezolucji głosowali wszyscy posłowie Prawa i Sprawiedliwości w Parlamencie Europejskim.
Gregory
rok temu
Gdyby Duda nie wybrał nielegalnie sędziów Toby tego nie było wszystkiego. A tak pinięndzy nie ma i nie bendzie. A durnie jeszcze raz go wybrali.
Grzech
rok temu
Ryba psuje się od głowy
Buba1955
rok temu
A ... PiS, dziel, ce NIE GRZESZĄ ROZUMEM ... WYSTARCZY CHORA GŁOWA PAŃSTWA POLSKIEGO W DWÓCH RÓŻNYCH BUTACH, ZIOBRO DZIAŁAJĄCY NA SZKODĘ PAŃSTWA CZY OSTATNIO NASTĘPNY BEZKARNY JAROSŁAW, GENERAŁ OD POLICJI, KTÓRY WYSADZIŁ W POWIETRZE TRZY PIĘTRA KOMENDY GŁÓWNEJ POLICJI !! NIE WSPOMINAJĄC DUDY Z KAWAŁAMI O LUDOŻERCACH CZY MORAWIECKIEGO Z ZIOBRYM I ICH POLSKIM ŁADEM ... TYLKO ZMIANA RZĄDU I NEUTRALIZACJA KACZYŃSKIEGO POZWOLI WRÓCIĆ POLSCE DO NORMALNOŚCI !! BO 7 LAT TEGO CYRKU CHYBA PRZEKONAŁO POLAKÓW CO WART JEST TEN MAFIJNY UKŁAD KACZYŃSKIEGO ...
...
Następna strona