Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Pożegnanie z plastikiem. Wkrótce koniec z plastikowymi kubeczkami, patyczkami do uszu i słomkami

19
Podziel się

Sztućce, talerzyki, patyczki do uszu, słomki i inne produkty jednorazowego użytku, wykonane z tworzywa sztucznego, do 2021 r. mają zniknąć ze sklepów w Unii Europejskiej.

Lekkomyślnie wyrzucane przez ludzi śmieci stają się śmiertelną pułapką dla zwierząt morskich
Lekkomyślnie wyrzucane przez ludzi śmieci stają się śmiertelną pułapką dla zwierząt morskich (Youtube.com)
bDSwrYgl

Parlament Europejski zatwierdził zakaz sprzedaży wyrobów jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych takich jak talerze, sztućce, słomki i patyczki do uszu. Zajdziemy je na sklepowych półkach nie dłużej niż do 2021 r.

Wstępne porozumienie zawarte między PE i Radą w sprawie projektu dyrektywy UE poparło 560 posłów, 35 było przeciw, a 28 wstrzymało się od głosu – donosi PAP.

bDSwrYgn

Co oznacza ta decyzja dla milionów konsumentów w UE? Do 2021 roku zakazem sprzedaży w UE objęte zostaną produkty jednorazowego użytku wykonane z tworzywa sztucznego, w tym sztućce (widelce, noże, łyżki i pałeczki), talerzyki i inne naczynia, słomki do napojów, patyczki do uszu, rączki do balonów, tworzywa sztuczne ulegające oksydegradacji i pojemniki do żywności oraz styropianowe kubeczki.

Zobacz także: Zobacz też: Minister środowiska nie potrafi segregować śmieci. Złapaliśmy go

Zakaz nie jest wyrazem mody, ale niezbędnym krokiem ku temu, by uratować morza i oceany przed zaśmieceniem i kompletnym zdegradowaniem. Tworzywa sztuczne rozkładają się bardzo powoli. Ich pozostałości znajdowane są następnie w ciałach zwierząt morskich takich jak żółwie, foki, wieloryby i ptaki, a także ryby i skorupiaki.

bDSwrYgt

Zdaniem Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi zakazami stanowią zaś aż 70 proc. wszystkich odpadów morskich.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDSwrYgO
ekologia
gospodarka
KOMENTARZE
(19)
Ciekawy
2 lata temu
A co z plastikowymi butelkami?
jestem za
2 lata temu
Bardzo słuszna decyzja, tylko dlaczego tak późno .....
windows
2 lata temu
Co to da? USA i chiny i tak nadrobia plastikiem nasze "eko zasady" :D
bDSwrYgP
Plastik
2 lata temu
Jestem z branży opakowan Plastik i śmierci plywaja w morzu bo bogate kraje płacą wielkie pieniądze za odbiór śmierci. W Polsce płoną w dziwnych okolicznościach a w takim Bombaju jest to wyrzucane podczas transportu do morza
Radek
2 lata temu
"Zdaniem Komisji Europejskiej ponad 80 proc. odpadów w morzach stanowią tworzywa sztuczne. Produkty objęte nowymi zakazami stanowią zaś aż 70 proc. wszystkich odpadów morskich." Co z tego, jak Europa i Ameryka Północna odpowiadają może za 5% całego zanieczyszczenia plastikiem (zarówno mórz jak i lądów), a 60% to wschodnia Azja i kraje Pacyfiku takie jak Indonezja. Trzeba grzmieć w mediach jak najwięcej o tych rejonach świata, a nie dawać fałszywe poczucie ekologicznego stylu życia delegalizując parę słomek i plastikowych kubków.
...
Następna strona