Notowania

volkswagen
30.09.2019 17:22

Pozew zbiorowy przeciwko VW. Ruszył proces

Ponad 400 tys. osób domaga się zadośćuczynienia za aferę spalinową Volkswagena. Gigantyczny proces rozpoczął się przed sądem w Brunszwiku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Materiały prasowe)

Takiego procesu jeszcze w Niemczech nie było. Przed wyższym sądem krajowym w Brunszwiku w Dolnej Saksonii rozpoczęło się w poniedziałek (30.09.2019) pierwsze posiedzenie w sprawie pozwu wzorcowego (Musterfeststellungsklage) przeciwko koncernowi Volkswagen. 440 tys. osób walczy o prawo do odszkodowania za straty poniesione w skutek tak zwanej afery spalinowej.

Tak wygląda nowe logo Volkswagena
Volkswagen z nowym logo i nowymi autami elektrycznymi

Chodzi o ujawnione cztery lata temu oszustwo, którego dopuścił się koncern. Firma sprzedawała samochody fałszujące wyniki badań jakości spalin. Było to możliwe dzięki specjalnemu oprogramowaniu w silniku. Po wybuchu afery wiele samochodów koncernu (Audi, Volkswagen, Skoda, Seat) straciło na wartości.

Volskwagen zapłaci?

Rozpoczęty dziś proces ma wyjaśnić zasadniczą wątpliwość, czy właścicielom przysługuje odszkodowanie. Jeśli sąd uzna, że tak, będą oni mogli składać indywidualne pozwy domagając się zwrotu pieniędzy, które w ich opinii, stracili z powodu afery.

Obejrzyj: Frankfurt 2019: zaglądamy do wnętrza nowego Volkswagen ID.3

Przedstawiciele Volkswagena są zdania, że nie ma podstaw do wypłaty zadośćuczynienia. Przekonują, że klienci otrzymali pełnosprawne, bezpieczne samochody, które mogły i nadal mogą być używane.

Instytucja pozwu wzorcowego została wprowadzona do niemieckiego prawa dopiero w ubiegłym roku, właśnie w związku ze sprawą Volkswagena. Instrument ten różni się jednak od pozwów zbiorowych znanych z USA, w których klienci mogą wywalczyć gigantyczne odszkodowania.

Skandal spalinowy VW. Coraz wyższe koszty afery

Obserwatorzy spodziewają się, że ewentualne zadośćuczynienie w Niemczech będzie niewielkie. Na niekorzyść klientów działa też upływający czas, a co za tym idzie, naturalnie spadająca wartość ich pojazdów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: volkswagen, afera volkswagena, gospodarka, wiadomości
Źródło:
Deutsche Welle
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
30-09-2019

radenniemcy krzywdy nie dadzą sobie zrobić. W USA pięknie popłynęli i bez łaski wypłacali jak leci :)

01-10-2019

kijapoaczkow postraszyli,ze zamkna antoninek i wrzesnie...I CICHUTKO...nawet zakaz skarzenia

02-10-2019

XyzWilk zrobi dochodzenie w sprawie zaginięcia babci

Rozwiń komentarze (3)