Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Praca w Polsce. Firmy chcą obcokrajowców, ale nasz kraj traci na konkurencyjności

101
Podziel się:

Coraz więcej krajów UE wprowadza przepisy, które ułatwiają zatrudnianie cudzoziemców spoza Wspólnoty. Polskie firmy też liczą na przybyszów zza granicy, ale nasz kraj nadal nie ma spójnych przepisów, ułatwiających podjęcie pracy.

Organizacje zrzeszające pracodawców czekają na nową politykę migracyjną
Organizacje zrzeszające pracodawców czekają na nową politykę migracyjną (East News, MILOSZ POLOCH/REPORTER)

Niemcy, Czesi i Węgrzy walczą o imigrantów spoza Unii. Nawet Ukraina, która jest w tej chwili największym zasobem siły roboczej w Europie, chce się otworzyć na obcokrajowców. Polska do tej pory była dla Ukraińców atrakcyjnym miejscem do pracy, ale traci na konkurencyjności. Wciąż bowiem nie ma przepisów ułatwiających zatrudnianie cudzoziemców - pisze czwartkowa "Rzeczpospolita".

Tę konkurencyjność miała zwiększyć nowa polityka migracyjna. Czekają na nią organizacje zrzeszające pracodawców. Polskie firmy widzą w niej nadzieję na to, że do naszego kraju przyjadą nowi pracownicy. O takiej polityce mówi się już od dwóch lat, ale efektów prac rządu nadal nie ma.

– Polityka migracyjna ugrzęzła w Polsce resortowej – przyznaje w rozmowie z gazetą Arkadiusz Pączka, dyrektor Centrum Monitoringu Legislacji Pracodawców RP.

Obejrzyj też: Ukraińcom wiedzie się coraz lepiej. Część nie chce wracać do Polski

Jego zdaniem za przygotowanie polityki migracyjnej powinny odpowiadać resorty gospodarcze, a nie MSWiA.

Jak czytamy, pracodawcy chcieliby też, aby wydłużeniu uległ okres pracy według uproszczonej procedury oświadczeń dla obywateli sześciu państw naszego regionu. Natomiast wydawaniem zezwoleń na pracę każdego typu powinny zająć się powiatowe urzędy pracy, a nie urzędy wojewódzkie, jak ma to miejsce obecnie.

Firmy apelują też o informatyzację systemu obsługi obcokrajowców i zniesienia obowiązku uzyskania nowego zezwolenia na pobyt czasowy i pracę przez cudzoziemca, który tylko zmienia stanowisko u tego samego pracodawcy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(101)
PrzepisyPL- O...
3 lata temu
No Niemcy i Francja ZAINWESTOWAŁY w ,,pracowitych,, imigrantów...takich co siedzą na zasiłku klepią małych Muhammedów i biegają z nożami krzycząc o Allahu
Wolnościowy b...
4 lata temu
Arbeit Macht Frei! O Wolność Polaków już przedsiębiorcy zawalczyli (Polacy przestali się rodzić zaś kontynuują ucieczki) dlatego dziejowa konieczność zobowiązuje ich do walki o WOLNOŚĆ KOLEJNYCH NARODÓW. W tej chwili Ukraińców, za chwilę Białorusinów, później Filipińczycy - ZA WOLNOŚĆ WASZĄ I NASZĄ!
Wł.R.
4 lata temu
Za 2600 zł. brutto niech pracuje Bieńkowska, Tusk , Merkel i ta cała banda, a jak pracodawcy nie jest stać płacić godnie pracownikowi to niech zamknie firmę. Sam poszukuję pracy ( ale nie jako niewolnik ) oraz wysyłam CV zero propozycji uczciwych. Poczytajcie jak brzmią oferty; wynagrodzenie na czas, płatne nadgodziny, doświadczenie od 2-4 lat na stanowisku(ale stażowego nie płacą), itd. , śmiech.
Zenek
4 lata temu
Polskie firmy szukaja Jeleni ktorzy beda pracowac za najnizsza krajowa. A nie pracowników. Wykwalufikowani pracownicy wyjechali z Polski do Anglii Niemiec Skandynawi.
SPOKOJNIE
4 lata temu
ŻADEN UKRAINIEC ZA DŁUGO NIE ZAGRZEJE U NASZYCH WSPANIAŁYCH WYZYSKIWACZY TZW. PRACODAWCAMI
...
Następna strona