Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
praca
10.03.2020 08:24

Praca w Polsce. Pod względem produktywności nadal gonimy unijną średnią

Wskaźnik PKB na jednego pracującego wyniósł w Polsce w 2018 roku jedynie 77 proc. średniej unijnej. Wyjątkiem jest tylko Warszawa.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Pod względem produktywności nadal gonimy unijną średnią (Fot: Tomasz Kawka/East News)

Nową publikację Eurostatu opisuje "Puls Biznesu". 77 procent to wynik dla całej Polski, ale poszczególne województwa radzą sobie i gorzej, i trochę lepiej.

Jak komentuje gazeta, do dziś widać w tych danych dziedzictwo zaborów. Najgorsza produktywność jest w regionach, w których kiedyś był zabór rosyjski. W województwie lubelskim PBK na pracującego wynosi jedynie 54 proc. średniej unijnej. To najgorszy wynik w kraju.

Niewiele lepiej jest w województwach podlaskim, podkarpackim i mazurskim - żadne z nich nie przekroczyło progu 60 proc.

Obejrzyj też: Wzrost PKB Polski pod znakiem zapytania. "Są czynniki, których tak mocno nie bierzemy pod uwagę"

Najlepiej w Polsce radzi sobie Warszawa, która do celów statystycznych UE została wydzielona z Mazowsza (żeby nie zawyżała jego wyniku). Tutaj PKB na pracującego jest aż o 33 proc. wyższy od unijnej średniej.

Warszawa jest jednak pewnym statystycznym wyjątkiem. Gdyby podawać dane dla niej łącznie z całym regionem, nie byłby już tak wysokiej. Jeśli więc chodzi o całe województwa, to najlepiej wypada Dolny Śląsk z produktywnością na poziomie 85 proc. unijnej średniej i Górny Śląsk (83 proc.).

W latach 2010-18 nasz PKB na mieszkańca (PKB PPS) po uwzględnieniu parytetu siły nabywczej zbliżył się do unijnej średniej o 8 pkt proc., osiągając 71 proc. - podaje też "PB". Polska generuje jedynie 3,7 proc. unijnego PKB.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: praca, produktywność, pkb, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-03-2020

wdco się dziwić, jeśli premierami, prezydentami i ministrami w III RP były takie kurioza, jak np. MillerSLD z wieczorową maturą w wieku 30 lat za drugim … Czytaj całość

10-03-2020

urwane jajo redakcjiProduktywność jest efektem kombinacji uzbrojenia pracy (nakłady finansowe przedsiębiorcy) oraz wartości tego co wyprodukowano (segment rynku i miejsce … Czytaj całość

10-03-2020

TiaaProduktywność liczona uzyskanym zyskiem przez pracownika nie nadaje się do oceny regionów. Zawsze region z centralą będzie o niebo bardziej zyskowny … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)