Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Prawie 100 zł za godzinę pracy. Genewa wprowadza wynagrodzenie minimalne

39
Podziel się

Równowartość 17 tys. zł miesięcznie dla najmniej zarabiających? Taką minimalną stawkę wkrótce wprowadzi Genewa. Przykładając to do polskich warunków –kwota ogromna, ale coś za coś. Genewa to jedno z najdroższych miast na świecie, więc 17 tys. zł na tamte warunki to wcale nie tak wiele.

Prawie 100 zł za godzinę pracy. Genewa wprowadza wynagrodzenie minimalne
Szwajcarskie wynagrodzenia pozostają w sferze marzeń nie tylko dla Polaków, ale nawet dla obywateli wielu krajów Europy zachodniej (Pixabay)
bDnncKUR

Pracodawcy w Genewie będą płacić co najmniej 23 franki szwajcarskie brutto za godzinę pracy – tak zadecydowali mieszkańcy tego miasta w referendum. Według obecnego kursu to 95,91 zł, więc nawet znacznie powyżej stawki godzinowej, na którą mogą liczyć Polacy zarabiający sporo więcej niż średnie wynagrodzenie. O minimalnym, które wynosi 17 zł brutto, nie wspominając.

Nie tylko my jesteśmy pozostawieni w tyle. Ogłoszona stawka genewska to prawdopodobnie najwyższa pensja godzinowa na całym świecie.

bDnncKUT

Powód do zazdrości? Pewnie trochę tak, wszak wiadomo nie od dziś, że gdy chodzi o zarobki, jesteśmy ubogimi krewnymi Szwajcarów. Z drugiej jednak strony bardzo wysoka stawka godzinowa nie wynika z tego, że Szwajcarzy cenią sobie rozdawnictwo i chcą zadekretować, że każdy ma być milionerem. Dość powiedzieć, że przed kilkoma laty pragmatyczni Szwajcarzy odrzucili w referendum wniosek o wprowadzenie dochodu gwarantowanego.

Zobacz także: Wynagrodzenie minimalne w górę. Pracodawcy nie protestują

Celem regulacji jest umożliwienie godnego życia mieszkańcom, których już przestaje być stać na życie w mieście. Genewa jest bowiem w dziesiątce najbogatszych miast świata. Znajdują się tam siedziby instytucji finansowych i wielkich koncernów z innych branż, a to bardzo winduje koszty życia. "The Telegraph" pisze, że ok. 30 tys. najsłabiej opłacanych pracowników dojeżdża codziennie do pracy z niewielkich miejscowości spod francuskiej granicy, gdyż już od dawna nie są w stanie płacić za wynajem w mieście.

bDnncKUZ

Po 17 października – bo wtedy zacznie obowiązywać nowa stawka - najmniej zarabiający będą w Genewie otrzymywać na koniec miesiąca 4 086 franków szwajcarskich, czyli 17,020 zł. Czy to odmieni życie najmniej zarabiających? Chyba nie, bo to ledwie 86 franków powyżej minimum potrzebnego do utrzymania się powyżej granicy ubóstwa. Tak drogie jest właśnie życie w Genewie. 

W Szwajcarii nie obowiązuje stawka minimalna

Szacuje się, że 6 proc. pracujących w Genewie zarabiać będzie stawkę minimalną.

bDnncKVa

Jak wylicza "The Telegraph", stawka genewska ponad dwukrotnie przekroczy stawkę obowiązującą we Francji i Wielkiej Brytanii. Jeszcze przez kilkanaście dni najwyższą minimalną stawą mogą się cieszyć Australijczycy.

 Czy na podobne kwoty będą mogli liczyć mieszkańcy innych szwajcarskich miast? Tak, pod warunkiem, że zadecydują tak w referendum. CNN wyjaśnia, że w kraju tym nie obowiązuje odgórnie narzucona stawka minimalna. Do tej pory 4 z 26 kantonów zagłosowało za ustanowieniem jej.

bDnncKVu
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(39)
Obatel
2 miesiące temu
Kłania się wydajność pracy ! Wysoko wydajne technologie, efektywna praca ludzka, niska biurokracja zjadajaca bezproduktywnie PKB to są drogi do dobrobytu, a nie roszczeniowe hałasy na ulicach i wymuszanie socjalu przez darmozjadów socjalistycznych !
sok
2 miesiące temu
W Danii nauczyciel licealny - 30.000 koron na rękę, czyli 18.000 zł. Ceny w Danii 3x wyższe, czyli 6000 zł na rękę.
123
2 miesiące temu
Tymczasem my nie mający czasami 10zł/h: 🙆‍♂️
bDnncKVv
zpostępem
2 miesiące temu
Szwajcaria to nowoczesny i demokratyczny kraj i naród . Tam naród decyduje o ważnych sprawach . W kaczej zacofanej Polsce decyduje kilku złodziei z mafii pis oraz kleru .
ZK590
2 miesiące temu
jeżeli Polska to kraj beż ŻADNEJ marki towarowej, w którym kwitnie rozdawnictwo, przywileje i główne zatrudnienie w budżetówce to 10zł/h to i tak dużo.
...
Następna strona