Notowania

gospodarka
14.04.2019 19:12

Premier Mateusz Morawiecki negocjuje unijny budżet. "Będzie korzystny dla Polski"

- Główne elementy unijnego budżetu, w tym dla rolnictwa, będą korzystniejsze dla Polski niż wydawało się z pierwszych propozycji Komisji Europejskiej sprzed 11 miesięcy - obiecał premier Mateusz Morawiecki w niedzielę przed wylotem do Brukseli na kolejną rundę budżetowych negocjacji.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Mateusz Morawiecki na pokładzie rządowego samolotu. (Fot: Paweł Supernak)

Premier poinformował, że w Brukseli negocjacje będą dotyczyć m.in. rolnictwa. - Wspólna polityka rolna, dopłaty dla rolników, program rozwoju obszarów wiejskich jest sa dla Polski kluczowe - mówił szef rządu przed planowanym jeszcze w niedzielę spotkaniem z komisarzem do spraw rolnictwa Philem Hoganem.

Gra toczy się m.in. o pieniądze z unijnego programu rozwoju obszarów wiejskich, przeznaczane na modernizację gospodarstw rolnych i rozwój wsi.

To właśnie fundusze z tego programu mają być przeznaczane na dodatkowe 100 złotych dopłat do tuczników i 500 złotych do krów, co zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Zobacz: Gwiazdowski: podatki do zmiany. Połowa firm nie płaciła

Ten program, razem z dopłatami bezpośrednimi dla rolników, składa się na pulę pieniędzy na rolnictwo dla państw członkowskich UE, i to właśnie o wysokość tej puli toczą się w Brukseli budżetowe negocjacje.

Premier zaznaczył, że jego dotychczasowe rozmowy z Hoganem, jak i z komisarzem do spraw budżetu Guentherem Oettingerem wskazują, że Polska jest na dobrej drodze, by wynegocjować budżet lepszy niż wskazywałby pierwsze propozycje. - Główne elementy będą bardziej korzystne - mówił.

Nowy budżet Unii ma obowiązywać od 2020 roku.

W poniedziałek planowane są rozmowy z komisarzami: do spraw budżetu Guentherem Oettingerem oraz do spraw unii energetycznej Maroszem Szefczoviczem.

Mateusz Morawiecki podkreślił, że jeśli chodzi o energetykę, to Polsce udało się w ostatnim czasie wynegocjować bardzo dobrą umowę.

Zgodnie z zapowiedziami Polskiego Radia w Brukseli premier weźmie udział w uroczystości podpisania porozumienia dotyczące finansowania projektu gazociągu Baltic Pipe z unijnego programu Łącząc Europę.

Baltic Pipe ma zagwarantować nową trasę dostaw gazu na europejski rynek i zapewnić bezpieczeństwo energetyczne Danii, Polsce i innym krajom Europy Środkowo-Wschodniej oraz państwom bałtyckim. Umożliwi bowiem przesył błękitnego paliwa ze złóż w Norwegii do Danii i Polski, a także do odbiorców w sąsiednich krajach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: gospodarka, wiadomości, rolnictwo, mateusz morawiecki, unia europejska, baltic pipe
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-04-2019

olekJuż to widzę!Leci po taki sam sukces, jak oborowa!

14-04-2019

daaddaddadaW Polsce są nie tylko rolnicy, ale Morawiecki woli okradać przedsiębiorców i dawać oszustom rolnikom.

14-04-2019

twój nicki gdzie ten sukces, na czym on polega

Rozwiń komentarze (44)