Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Biomed Lublin bez prezesa. Leku na COVID-19 szybko nie będzie

130
Podziel się

Szef Biomedu Lublin Marcin Piróg nagle zrezygnował z funkcji prezesa. Co teraz z lekiem na COVID-19, nad którym pracuje firma? Jak się dowiadujemy, poważne testy jeszcze nawet nie ruszyły. A na rynkowy debiut trzeba będzie sporo poczekać.

Biomed Lublin bez prezesa. Leku na COVID-19 szybko nie będzie
Marcin Piróg nagle zrezygnował z funkcji prezesa (East News, Krzysztof Radzki)
bDyVeHit

O odejściu Piróga poinformowano w poniedziałek. Jeszcze dwa miesiące temu chwalił się lekiem na koronawirusa. Twórcy projektu zapewniali, że lek "zabija koronawirusa" i że Polska jest pierwszym krajem na świecie, któremu udało się opracować taki preparat. Lek lubelskiej spółki powstał z osocza ozdrowieńców, którzy przeszli zakażenie.

Przedstawiciele firmy we wrześniu mówili o testach i procesie administracyjnym wdrożenia leku, zapowiadali, że może się to stać bardzo szybko.

bDyVeHiv
Zobacz także: Biomed chwali się lekiem na COVID. Prezes mówi o cenie

Optymizm prezesa kontra realia

Money.pl rozmawiał pod koniec września z lekarzami i ekspertami. Tłumaczyli, że testy kliniczne raczej nie ruszą w tym roku. Piróg natomiast w rozmowie z money.pl zarzucał im zbytni pesymizm.

Na jakim etapie są więc prace nad polskim lekiem? Dopiero na początku listopada spółka wystąpiła o pozwolenie rozpoczęcia badań klinicznych. Zielonego światła w tej sprawie jednak ciągle nie ma.

bDyVeHiB

Tymczasem testy miały ruszyć szybko w czterech szpitalach. Jednym z nich miał być Uniwersytecki Szpital Kliniczny w Białymstoku. Jak słyszymy od przedstawicieli tego szpitala, testy kliniczne to jednak pieśń przyszłości. Lekarze wciąż czekają na odpowiednie dokumenty w tej sprawie.

Kiedy więc w Białymstoku mogłyby ruszyć testy? Słyszymy, że przynajmniej za miesiąc - ale to i tak w bardzo optymistycznym scenariuszu.

Eksperci w rozmowie z money.pl mówili, że rozpoczęcie testów to dopiero początek całego procesu. Ile ten może potrwać? Nawet prowadzący badania nad lekiem prof. Krzysztof Tomasiewicz mówił, że "trudno wskazać horyzont czasowy".

Po wrześniowych, optymistycznych zapowiedziach spółki, ceny jej akcji wystrzeliły. Tej sprawie zresztą przyglądała się Komisja Nadzoru Finansowego.

bDyVeHiC

"Prezes miał inną wizję"

Czy to kwestia leku na COVID-19 jest powodem rezygnacji prezesa? W komunikacie spółki napisano: "pan Marcin Piróg podał jako przyczynę złożenia rezygnacji z pełnionej funkcji istotne rozbieżności pomiędzy nim a przewodniczącym rady nadzorczej i innymi przedstawicielami rady nadzorczej spółki w kluczowych kwestiach dotyczących funkcjonowania organizacji, wdrażania i realizacji strategii spółki oraz jej przyszłego rozwoju".

Nieoficjalnie przedstawiciele Biomedu Lublin mówią to samo. - Naprawdę w tym sporze chodziło niemal o wszystko, ale akurat nie o lek na COVID-19 - usłyszeliśmy. Nad preparatem, jak słyszymy, trwają "normalne prace".

Jak przekonywali, prezes miał po prostu "inną wizję rozwoju" spółki niż rada nadzorcza. Próbowaliśmy porozmawiać na ten temat z Marcinem Pirogiem - ten jednak odmówił.

bDyVeHiD

Jak nieoficjalnie dowiaduje się money.pl, na razie spółką zarządzać będzie Piotr Fic, wiceprezes ds. operacyjnych.

bDyVeHiW
KOMENTARZE
(130)
ZK590
2 miesiące temu
ostatnim polskim wynalazkiem był Polon i Rad Skłodowskiej. Dlatego, bo to było we Francji i nie było grantów do rozgrabienia.
Gall
2 miesiące temu
W ogóle to dramat , że mając podobno tylu specjalistów do oceny leku nikomu nic nie chce się zrobić . Mówiąc krótko trzeba kimś potrząsnąć żeby była zgoda i ruszyły badania kliniczne . Dlaczego w tym kraju na jednego pracującego pracuje kilku nierobów - tu się nic nie zmieniło od komunizmu
Vice P.
2 miesiące temu
napiszę tylko jedno słowo, które za tym stoi: KASA
bDyVeHiX
Leon
2 miesiące temu
Było wielkie halo aby akcje podskoczyły na giełdzie a skończyło się jak zwykle...
Waldek
2 miesiące temu
czyżby rada nadzorcza chciała aby ten lek nigdy nie powstał w Polsce?
...
Następna strona