Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Damian Słomski
Damian Słomski
|
aktualizacja

Prezes NBP niepoprawnym optymistą. Ekonomiści spodziewają się większego hamowania gospodarki

144
Podziel się

Szef NBP pytany o prognozy PKB, stwierdził, że w tym roku wzrost gospodarczy nie powinien być mniejszy niż 1,6-1,7 proc. Jego optymizmu nie podziela wielu ekonomistów. Mimo tarczy antykryzysowej, którą zapowiedział rząd.

Prezes NBP Adam Glapiński pozostaje optymistą.
Prezes NBP Adam Glapiński pozostaje optymistą. (East News, JACEK DOMINSKI/REPORTER)
bEgMVRvp

Rząd uruchamia tarczę antykryzysową. Chce kwotą 212 mld zł zasilić gospodarkę tak, by w możliwie najmniejszym stopniu ucierpiała w związku z epidemią koronawirusa. Jak przełoży się to na wzrost PKB?

Prezes NBP Adam Gapiński na konferencji przyznał, że trudno w tej chwili dokładnie przewidzieć skutki, ale spowolnienia nie da się uniknąć. Ocenił jednocześnie, że nie będzie dramatu.

bEgMVRvr

- Dynamika wzrostu PKB może spaść poniżej 2 proc., ale przy naszych najbardziej pesymistycznych modelach prognostycznych nie powinna spaść poniżej 1,6-1,7 proc. - wskazał szef NBP.

Od razu zaznaczył, że po opanowaniu epidemii dojdzie, jego zdaniem, do bardzo silnego odbicia. Mówił o wzroście konsumpcji, ożywieniu produkcji przemysłowej i szybkim odrobieniu strat. - Rok 2021 powinien być bardzo dobry. Lepszy niż do tej pory przewidywaliśmy - mówił.

Zobacz także: Koronawirus. Pakiety dla upadających firm. "Taka jest intencja rządu"

W obliczu wielu ostatnich prognoz ekonomistów bankowych prezes NBP zdaje się być niepoprawnym optymistą. Eksperci Citi Handlowego szacowali ostatnio wzrost PKB na mniej niż 1 proc., a analitycy ING ścięli prognozy do zera. Również profesor Witold Orłowski w czarnym scenariuszu nie wyklucza takiej opcji.

bEgMVRvx

Ekonomista jednego z banków ocenił w rozmowie z money.pl, że będzie bardzo trudno osiągnąć 1,7 proc. wzrostu PKB w tym roku. A przypomnijmy, że to scenariusz minimum dla prezesa NBP.

Jednocześnie żaden z ekonomistów bankowych, z którymi rozmawialiśmy, nie chciał podjąć się szacowania, o ile wzrośnie gospodarka w związku z programem pomocowym zapowiedzianym przez rząd. Wszyscy byli zgodni, że jest na to za wcześnie, bo rzetelne wyliczenia wymagają w tej chwili uwzględnienia wielu zmiennych. Wskazywali, że w takich okolicznościach jeszcze nie przyszło im pracować.

bEgMVRvy

Jeden z naszych rozmówców tłumaczy, że kryzys sprzed nieco ponad dekady był o tyle prostszy do zrozumienia, że dotknął głównie sektor finansowy. Teraz problemy mają prawie wszystkie branże. Do tego dochodzi zamykanie granic i inne bezprecedensowe działania władz różnych krajów. A do szacowania PKB trzeba brać pod uwagę także sytuację w innych krajach. Nie ma jednak złudzeń, że skala załamania będzie podobna jak w 2008 roku.

Warto dodać, że prezes NBP jest też optymistą, jeśli chodzi o wzrost gospodarczy w strefie euro. Wierzy, że kraje euro unikną recesji, podczas gdy nasi rozmówcy uważają, że będzie to trudne.

- Na podstawie zapowiedzi, które zaprezentowano na konferencji po posiedzeniu Rady Gabinetowej, można wyciągnąć dwa wnioski. Albo rząd i prezydent nie doceniają skali zagrożenia gospodarki albo nie mają pomysłu co mogliby w tej sytuacji zrobić - komentuje sytuację Grzegorz Baczewski, dyrektor generalny Konfederacji Lewiatan.

- W to drugie, jako organizacja pracodawców, nie możemy uwierzyć. Przekazaliśmy do rządu konkretny pakiet propozycji zebranych w szerokich konsultacjach z kilkuset firmami. Zatem jeżeli te propozycje zostały wykorzystane w tak okrojonej formie jak ogłoszono, najwyraźniej mamy do czynienia z bagatelizowaniem skali zagrożenia - uważa.

bEgMVRvz

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEgMVRvS
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(144)
Leszek
rok temu
Jestem przedsiębiorcą i mam pytanie do wszystkich , czy ktoś zna przynajmniej jeden przypadek ,aby jakakolwiek firma otrzymała chociaż jedna złotówką ze słynnej " tarczy antykryzysowej ". Premier rozdaje te same pieniądze , a ich wartość jest jak widać "O"
Glapiński
rok temu
Dudzia, Dudzia, dodrukuję pieniążków ile chcesz. Dudzia, będą nowe blondyneczki Dudzia?
igrek
rok temu
bo glapinski bedzie drukowal banknoty ktore nie beda mialy zadnej wartosci
bEgMVRvT
adi
rok temu
Adam Gapiński? L się Wam zawirusowało. Czytajcie te swoje wypociny
pam
rok temu
Ten rząd i jego urzędnicy są po prostu głupi i nieudolni. Epidemia to po prostu unaoczniła jeszcze wyrazniej.
...
Następna strona