Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Prezes PiS mówi o podartym liście Balcerowicza. "Brutalne wykorzystywanie braku wiedzy wyborców", odpowiada prof. Gomułka

244
Podziel się:

Podarty list Leszka Balcerowicza od szefa FSO stał się jednym z głównych motywów ostatniej konwencji PiS. Prezes Kaczyński i premier Morawiecki mówią, że to symbol złego kapitalizmu i "darwinizmu społecznego". Zaskoczony jest prof. Gomułka, który jako pierwszy powiedział o liście. - Gdyby Morawiecki rządził 30 lat temu, Polska nie odniosłaby sukcesu - mówi.

Prof. Gomułka broni Leszka Balcerowicza. Uważa, że trzy dekady temu podjął słuszne decyzje
Prof. Gomułka broni Leszka Balcerowicza. Uważa, że trzy dekady temu podjął słuszne decyzje (East News, Grzegorz Krzyzewski/REPORTER)

- Pamiętam taką sytuację podczas spotkania naszej grupy roboczej w styczniu 1990 roku. Leszek Balcerowicz przyniósł list od szefa Fabryki Samochodów Osobowych, który domagał się dużego wsparcia, żeby nie doszło do katastrofy. Wtedy Balcerowicz ostentacyjnie wrzucił ten list do śmietnika i powiedział, że tak mają postępować wszyscy ministrowie - tak w rozmowie z money.pl prof. Stanisław Gomułka wspominał początki polskiej transformacji.

Dzisiaj o podartym liście mówili na konwencji PiS prezes Kaczyński i premier Morawiecki. Sugerowali, że takie podejście do firm i pracowników jest doskonałym przykładem na "neoliberalizm" i "darwinizm społeczny". Władze PiS sugerują, że Polska powinna na początku lat 90. pójść zupełnie inną drogą - drogą "państwa dobrobytu", które na pierwszym miejscu stawia "dobro polskich rodzin".

Profesor Gomułka oglądał przemówienie Jarosława Kaczyńskiego. I był zaskoczony. - Mam wrażenie, że on wykorzystał brak wiedzy wyborców o wczesnych latach transformacji. I to wykorzystał brutalnie - mówi w rozmowie z money.pl znany ekonomista.

Zobacz także: Obejrzyj: PKN Orlen rozgląda się za nowymi stacjami poza Polską. "Ciągle monitorujemy rynek"

- Jestem w stanie zrozumieć, że Jarosławowi Kaczyńskiemu może brakować tu pewnej wiedzy na ten temat. Ale raczej tej wiedzy nie brakuje premierowi Morawieckiemu - dodał Gomułka.

Zdaniem ekonomisty, zachowanie prof. Balcerowicza sprzed trzech dekad było jak najbardziej racjonalne i przemyślane. - Tu nie chodziło tylko o FSO, ale też o około 200 podobnych przedsiębiorstw. Gdybyśmy próbowali ich bronić, oznaczałoby to kolosalne dopłaty, a w efekcie - kolosalny deficyt. Cała transformacja mogłaby się załamać - uważa profesor.

Dodał również, że auta od FSO po prostu nie mogłyby konkurować z pojazdami zza zachodniej granicy "bo opierały się na radzieckiej technologii".

Prof. Gomułka uważa, że zdecydowane posunięcia Leszka Balcerowicza sprzed wielu lat sprawiły, że dzisiaj polska gospodarka się rozwija.

- Gdyby wtedy Polską rządził Mateusz Morawiecki, na pewno transformacja nie zakończyłaby się takim sukcesem - uważa ekonomista.

Dodaje również, że takie wykorzystywanie przez PiS wydarzeń sprzed lat można by uznać za zabawne. - Ale tak naprawdę jest to bardzo niedobre - mówi w rozmowie z money.pl.

Profesor Balcerowicz nie chciał skomentować sytuacji. Mówił, że obecnie przebywa w Łodzi na "Igrzyskach Wolności", a sprawy sprzed 30 lat nie pamięta.

[AKTUALIZACJA] Jednak prof. Balcerowicz odniósł się do sprawy na Facebooku. Czytaj więcej: Prof. Balcerowicz odpowiada Jarosławowi Kaczyńskiemu. "Deformuje cudzą wypowiedź"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(244)
wnuk
3 lata temu
Jak wiadomo przed Balcerowiczem udało się uchronić stocznie i górnictwo. Stocznie i tak padły - tylko dołożono do nich kilka miliardów złotych, a do kopalnia węgla dokładamy dziś ok 5-8 mld złotych (w formie dopłat do emerytur, rezygnacji z podatków itd). Przy wydobyciu 60 mln ton czyli dopłacamy ok 65% ceny swiatowej. Gdyby ratowac wszystko - to dziś dalej byłby ocet z solą w sklepach. A kaczyńśki chciał ratować firmę, w której sekretarz partyjny rozdawał talony na auta, które były tańsze niż 2-3 letnie samochody. Nie dziwię się.
Jan 64
3 lata temu
Ten wyrzucony list oznacza że Balcerowicz ratował Niemiecki przemysł tak samo było z PGR zostały zlikwidowane a Niemcy i Czesi swoje PGR utrzymali
Waler
3 lata temu
Zadaniem Balcerowicza było wyrwanie ludziom oszczędności dolarowych i zrobienie z Polski oazy taniej siły roboczej. I przy pomocy mózgu Sachsa i innych zagranicznych mocodawców tudzież komunisty Rakowskiego, który wprowadził kantory to zadanie zrealizował. Jak drugi raz został premierem już żadnego cudu nie było bo ludzie już jego cudów nie mogli opłacić ...nie mieli już dolarów.
czuwaj
3 lata temu
Pan Balcerowicz podobny ekonomista, jak i jego uczeń, który na koniec tego roku przewidywał deficyt 100 miliardów zł i Pomylił się o 90 miliardów.
bbb
3 lata temu
no widać ze większośż czytelników monej to szemrani biznesmeni
...
Następna strona