Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Przetarg dla PKP PLK. UOKiK wykrył zmowę. Wysokie kary dla sześciu producentów

11
Podziel się:

Blisko 13,5 mln zł kary nałożył UOKiK na sześciu producentów drewnianych podkładów kolejowych - poinformował w poniedziałek urząd. Przedsiębiorcy zawarli zmowę przetargową na dostawę produktów dla PKP PLK.

Od nałożonej kary (blisko 13,5 mln zł) firmom przysługuje jeszcze odwołanie do sądu.
Od nałożonej kary (blisko 13,5 mln zł) firmom przysługuje jeszcze odwołanie do sądu. (Materiały prasowe)

Ukarane firmy to: Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe "Bieżanów" wraz ze spółkami zależnymi - Trade-Port i Nasycalnią Podkładów w Czeremsze, a także ThyssenKrupp GFT Polska, Track Tec oraz Nasycalnia Podkładów w Koźminie Wielkopolskim.

"Wszyscy wzięli udział w przetargu organizowanym przez PKP PLK na dostawy w latach 2014 i 2015 drewnianych podkładów kolejowych, czyli belek, na których montuje się szyny. Byli to jedyni w Polsce przedsiębiorcy, którzy mogli dostarczyć ten produkt zamawiającemu. Przetarg podzielony był na dwa zadania, na których rozstrzygnięcia usiłowali wpłynąć uczestnicy zmowy" - czytamy w komunikacie UOKiK.

Na firmę Track Tec z Warszawy nałożono ponad 7,5 mln zł kary; na Kolejowe Zakłady Nawierzchniowe "Bieżanów" blisko 3 mln zł; na Nasycalnię Podkładów w Czeremsze ponad 1,5 mln; na Nasycalnię Podkładów w Koźminie Wielkopolskim ponad 1,3 mln zł; na ThyssenKrupp GFT Polska ponad 83 tys. zł; a na TRADE-PORT blisko 4,5 tys. zł.

W zebranych w postępowaniu materiałach doskonale widać było mechanizm niedozwolonego porozumienia.

"Przedsiębiorcy uzgodnili pomiędzy sobą, którzy z nich wezmą udział w poszczególnych zadaniach w ramac
h przetargu oraz kto jaką kwotę zaproponuje. Ustalono zatem w ramach porozumienia nie tylko warunki finansowe, ale także podział realizacji prac, bowiem podmioty niewyłonione w przetargu miały następnie realizować projekt razem z tymi, którym przypadło zamówienie. W zmowie wzięli udział wszyscy przedsiębiorcy, którzy byli wówczas w stanie złożyć ofertę, co oznacza, że zamawiający nie miał możliwości uczciwego wyboru wykonawcy" - wytłumaczył prezes UOKiK.

Firmy ustaliły, iż ThyssenKrupp i KZN Bieżanów utworzą konsorcjum i razem z Track Tec złożą oferty na obydwa zadania. Pozostali przedsiębiorcy mieli nie brać udziału w przetargu, ponieważ udział większej liczby oferentów oznaczałby konieczność rywalizacji w aukcji elektronicznej.

Pierwsze zadanie wygrać miał Track Tec, a drugie konsorcjum ThyssenKrupp-KZN Bieżanów. Łączna liczba podkładów dostarczanych w obu tych zadaniach miała zostać podzielona w stosunku: 45 proc. dla Track Tec i 55 proc. dla konsorcjum ThyssenKrupp-KZN Bieżanów. Ponadto ceny podkładów w składanych ofertach miały wzrosnąć w stosunku do cen z 2013 r. o 3 proc. dla dostaw w roku 2014 i o 5 proc. w 2015 r.

Podmioty, które nie wystartowały w przetargu, miały uczestniczyć w realizacji zamówienia. W ramach zadania drugiego faktyczne dostawy miały być wykonywane w równych częściach przez Nasycalnię w Koźminie i Nasycalnię w Czeremsze. Dostawy wyposażenia i dodatkowych akcesoriów do podkładów (np.: śruby, nakrętki) dla obu zadań miały być realizowane przy udziale Trade-Port.

"Ustalenia były dokonywane w latach 2013-2014 w trakcie spotkań w hotelach i restauracjach w Katowicach, Krakowie i Warszawie oraz rozmów telefonicznych. Inicjatorami zmowy byli Track Tec i KZN Bieżanów. Początkowo porozumienie dotyczyło tylko tych podmiotów, potem nakłonili oni do udziału innych przedsiębiorców. Celem zmowy było uniknięcie rywalizacji o zamówienie oraz zapewnienie wyższej ceny za realizację zamówienia. Warto wspomnieć, że ten plan się nie powiódł. PKP PLK unieważniły przetarg w związku z podejrzeniem zmowy" - poinformował Urząd.

UOKiK dodał, że od nałożonej kary (blisko 13,5 mln zł) firmom przysługuje jeszcze odwołanie do sądu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(11)
Państwo w pań...
3 lata temu
W przetargach ogłaszanych przez spółki skarbu państwa to norma. A gdy dodatkowo uczestniczą w nim inne spółki państwowe to wtedy tak naprawdę hulaj dusza piekła nie ma.
Real observer
3 lata temu
5% to wynosi inflacja rocznie. Ale urząd się wykazał skutecznością i przy okazji wykazał swoją przydatność. Szkoda tylko że nie tam gdzie powinien. Typowe działanie dla zamydlenia oczu gawiedzi.
Naczelnik Cze...
3 lata temu
A Tartaki Koborowskie Kunickiego vel Kunika Leona też były w tej zmowie?
obywatel
3 lata temu
Przecież takie jest całe polskie społeczeństwo łącznie z władzą. Dlatego jesteśmy tacy bogaci. Dajemy się okradać każdemu kto może mieć kontakt z władzą dzięki pisani błędnego prawa polegającego na wielu wyjątkach i możliwości jego interpretowania. Takie prawo jest jak papier toaletowy. Do dupy. Prawo ma stanowić co wolno a czego nie wolno i jaka kara jest za jego złamanie. Np. za wydanie pieniędzy bez podstawy prawnej, lub przez naruszenie prawa, taka osoba powinna mieć zakaz pracy w przedsiębiorstwach państwowych oraz zajmowania stanowisk związanych ze stanowieniem prawa oraz zarządzaniem środkami finansowymi. Osoby, które doprowadziły do upadku przedsiębiorstwa, zakładanie nowych przed zwrotem należnych podatków.
Nikodem Dyzma
3 lata temu
To jakiś Kunicki vel Kunik maczał w tym palce.