Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Dagmara Sudoł
|

Rekordowa liczba mieszkań deweloperskich. Jak nie dać się nabić w butelkę przy odbiorze

3
Podziel się:

Deweloperzy robią co mogą, aby zaspokoić potrzeby mieszkaniowe. Szybkie tempo budów nie sprzyja jednak jakości oddawanych mieszkań. Dlatego warto wiedzieć, jak przygotować się do odbioru mieszkania.

Rekordowa liczba mieszkań deweloperskich. Jak nie dać się nabić w butelkę przy odbiorze
Odbiór techniczny mieszkania to ważny moment. Sprawdź, jak się na to przygotować (Adobe Stock, kiono)

W Polsce powstaje coraz więcej mieszkań, ale to wciąż za mało. Nawet bardzo wysokie ceny za mkw. nie powodują spadku zainteresowania kupujących. Większość z nich bierze na ten cel kredyt hipoteczny i zmuszeni są wnioskować o wyższe kwoty. Mamy aktualnie do czynienia z takim zjawiskiem rynkowym, że mieszkania są coraz droższe, a kredyty rekordowo tanie ze względu na niskie stopy procentowe.

Kredytobiorcy korzystają z tego w obawie przed kolejnymi podwyżkami cen. Wobec tego deweloperzy zacierają ręce, ponieważ podaż mieszkań wciąż nie zaspokaja popytu na nie.

Zobacz także: Ceny mieszkań rosną. Deweloperzy winią rząd

Rekordowe wzrosty w budownictwie mieszkaniowym

O tym, że ten rok będzie jeszcze lepszy niż poprzedni świadczą aktualne statystyki GUS-u. Można w nich zaobserwować znaczny wzrost liczby mieszkań oddanych do użytkowania w okresie styczeń-lipiec 2021 r. Więcej wydano także pozwoleń na budowę, dzięki czemu rozpoczęto też kolejne nowe budowy.

Tylko przez pierwszych siedem miesięcy tego roku Polacy odebrali już blisko 123,5 tys. mieszkań. Rok do roku jest to wzrost o 2,3 proc. Znacznie większy wzrost dotyczy wydanych pozwoleń, których do lipca tego roku było blisko 36 proc. więcej niż w 2020 r., a ich liczba wyniosła ponad 200 tys. W tym samym czasie rozpoczęła się budowa kolejnych ponad 170 tys. mieszkań, czyli o ponad 40 proc. więcej niż przed rokiem. Liczby te są imponujące i świadczą o kolejnym bardzo dobrym roku dla deweloperów.

Deweloperzy nie zwalniają tempa, co niestety wpływa na jakość mieszkań

Narzucone tempo powoduje, że kupujący coraz częściej skarżą się na odbierane lokale. Głośno mówi się o zjawisku tzw. patodeweloperki. Problemem nie jest tylko chęć osiągnięcia większych zysków przez deweloperów, ale brak gruntów pod nowe budowy, duże zapotrzebowanie na mieszkania i galopujące ceny materiałów budowlanych. Ścigając się z czasem, wykonawcy sprytnie próbują obejść przepisy budowlane, na czym traci niczego nieświadomy Kowalski.

Jak się przygotować do odbioru mieszkania od dewelopera? Najważniejsze wskazówki

Odbiór techniczny mieszkania od dewelopera wymaga odpowiedniego przygotowania. Trzeba wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę, aby zweryfikować, jak wykonawca wywiązał się z umowy. Jest to niezwykle ważne, bo każda usterka czy niedociągnięcie może w przyszłości kosztować nas sporo nerwów, czasu i pieniędzy.

Jak przygotować się do odbioru mieszkania? Przede wszystkim warto na spotkanie zarezerwować sobie nieco więcej czasu. Pośpiech nigdy nie jest dobrym doradcą. Odbiór techniczny mieszkania powinien odbywać się w ciągu dnia, bo światło dzienne może pomóc dostrzec tzw. niedoróbki.

Jeśli nie czujemy się pewnie w kwestiach norm budowlanych i warunkach technicznych, to warto poprosić o wsparcie inspektora budowlanego. Taka osoba dokładnie wie, co i jak sprawdzić, a także potrafi prowadzić ewentualne negocjacje z deweloperem.

Podczas odbioru trzeba znać warunki umowy i dobrze orientować się w kwestiach technicznych, aby zweryfikować, czy projekt domu jest zgodny z tym, co odbieramy. Warto mieć prospekt informacyjny, rzuty i plany mieszkania oraz niezbędne narzędzia takie jak miarka, poziomica, piłeczka, próbnik, aby sprawdzić metraż, dopływ prądu czy piony i poziomy w mieszkaniu.

Kluczową kwestią jest powierzchnia mieszkania i tutaj deweloperzy stosują pewne sztuczki. Jedni uwzględniają metraż z tynkiem, inni bez. W umowie może być też uwzględniony margines błędu. Następnie zwróćmy uwagę na pion i poziom ścian, kąty styku (czy są proste) oraz jak została wygładzona ich powierzchnia. To samo dotyczy sufitów i podłóg w odbieranym mieszkaniu. Przyda się do tego m.in. poziomica.

Drzwi i okna to kolejne elementy, które trzeba sprawdzić. Podczas odbioru muszą być czyste, aby zobaczyć, czy nie posiadają żadnych rys i uszkodzeń. Dodatkowo wszystko należy przetestować, czy zamykają i otwierają się prawidłowo.

Najtrudniej sprawdzić instalacje techniczne, w tym elektrykę. Nie można jednak jej pominąć. Prąd w gniazdkach można sprawdzić próbnikiem lub chociażby ładowarką do telefonu. Wykonawca powinien też przedstawić nam protokół pomiaru izolacji elektrycznej.

Odbiór techniczny mieszkania to dobry moment na zgłoszenie deweloperowi wszelkich odstępstw od umowy i wszystkich naszych uwag. Pamiętajmy, że wszelkie odstępstwa, dają nam prawo do odstąpienia od umowy zakupu mieszkania.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(3)
żaden
3 lata temu
Autor tego artykułu nie ma zielonego pojęcia o czym pisze, cytat "Prąd w gniazdkach można sprawdzić próbnikiem lub chociażby ładowarką do telefonu", od kiedy deweloperzy sprzedają mieszkania z zawartą umową na dostarczanie energii elektrycznej? Drugie kuriozum to wśród niezbędnych narzędzi musi znależć się piłeczka, kolejny cytat: "niezbędne narzędzia takie jak miarka, poziomica, piłeczka". Co to za specjalistyczne narzędzie ta piłeczka? I do czego służy, bo autor zapomniał o tym napisać.
Za 10 lat
3 lata temu
będzie zapaść na rynku . Bańka zawsze pęka. Planuj kupno mniejszego mieszkania, domu niż marzenia i dzisiejsza potrzeba . Pomyśl czy nie warto dodać dodatkowy pokój by zaopiekować się schorowanym rodzicem ? Zewnętrzna opieka to 3000 zł- 5 000 zł. / miesięczna Za 10-15 lat dzieci opuszczą dom. Nie licz że dzieci zamieszkają u was, z rodzinami ? . Taki mieszkalny moloch trudno sprzedać .Znam takich 6 rodzin. Z emerytur trudno ogrzać kilku pięter .Grzeją dół. reszta zagrzybiona . Dwie pensje ? strata jednego etatu, choroba, wypadek, wyprowadzka dzieci.. Masz dziś 36 lat ? za 30 lat będziesz na emeryturze .Zazwyczaj z emerytury ciężko będzie pokryć wszystkie wydatki a bank czeka chętny zabrać skoro nie płacisz. Mieszkania wrócą do banków za pośrednictwem komorników ,
organolept
3 lata temu
Należy polizać ściany, czy jest tam cement.