Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Bartłomiej Chudy
|

Rewolucyjne zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych. Rząd pokazał projekt

144
Podziel się:

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przedstawiło projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych. Wśród zmian jest możliwość sądowego dochodzenia praw, ograniczanie pełnomocnictwa tylko do osób najbliższych i rezygnacja ze zdalnych zgromadzeń.

Rewolucyjne zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych. Rząd pokazał projekt
Będą zmiany w prawie spółdzielczym. Obejmą też walne zgromadzenia, zdj. poglądowe (East News, Adrian Slazok, REPORTER)

Jest projekt nowelizacji ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, który ma rozwiązać kluczowe problemy spółdzielców. Jak podaje "rp.pl", nowe przepisy umożliwią właścicielom mieszkań wystąpienie na drogę sądową, gdy spółdzielnia nie odpowiada na wnioski o wydzielenie własności lokalu.

Zmiany w spółdzielniach mieszkaniowych. Jest projekt

Nowelizacja zakłada również ograniczenie możliwości udzielania pełnomocnictw. Pełnomocnikami będą mogły być jedynie osoby bliskie, co ma zapobiec nadużyciom i manipulacjom podczas walnych zgromadzeń. Zmiany dotyczą także rezygnacji z przepisów, które pozwalały na organizowanie zdalnych zgromadzeń. Zostały one wprowadzone wskutek pandemii koronawirusa.

Hanna Milewska-Wilk z Instytutu Rozwoju Miast i Regionów podkreśla, że nowelizacja jest odpowiedzią na liczne nadużycia. Zaznacza, że właściciel nieruchomości nie będzie już w nieskończoność czekał na reakcję spółdzielni dotyczącą wyodrębnienia lokalu. Teraz będzie mógł dochodzić swoich roszczeń w drodze sądowej, jeśli spółdzielnia wykazuje się bezczynnością i ignoruje jego inicjatywy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Słynny targ świeci pustkami. "Wygląda to fatalnie"

Zmiany przewidują rezygnację ze zdalnej formy przeprowadzania walnych zgromadzeń. Przepis wprowadzono w dobie rygorystycznych obostrzeń w pandemii, jednak pozostaje w użyciu i jest nadużywany. "To ogranicza znacząco możliwość realizowania przyznanych im (członkom spółdzielni - red.) ustawowo praw. Walne zgromadzenie, jako najwyższy organ spółdzielni, powinno zbierać się co roku, a prawo uczestniczenia w posiedzeniu przysługuje wszystkim członkom. (...) Stosowanie art. specustawy pozbawia spółdzielców swoistej formy kontroli nad działalnością spółdzielni oraz jej organów" - zakłada projekt.

Padają głosy, że zmiany w kontekście pełnomocnictw powinny zostać wdrożone nie tylko w spółdzielniach mieszkaniowych. – Wskutek manipulacji pełnomocnictwami mamy do czynienia z przejęciem w sposób nielegalny majątku spółdzielni. W związku z tym, idea ograniczenia pełnomocnictw jest słuszna – powiedział rp.pl Jerzy Jankowski, prezes Związku Rewizyjnego Spółdzielni Mieszkaniowych RP. Zaznaczył przy tym, że taką zmianą powinno się też objąć spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe (SKOK-i) i banki spółdzielcze.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii przewiduje, że projekt zostanie przyjęty przez radę ministrów maksymalnie w drugim kwartale tego roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(144)
TOP WYRÓŻNIONE (tylko zalogowani)
Może
miesiąc temu
Skończy się z dożywotnią kadecyjoscią i nieusuwalnością prezesów i zarządów?
undefined und...
miesiąc temu
A co z ujawnianiem działalności finansowej dla czlonków, umów, wynagrodzeń członków zarządów?
undefined und...
miesiąc temu
Zapewne lobby prezesów w Sejmie pozostawi nadal tajne koryto prezesów. A wystarczy zapisać w ustawie publikowanie na stronie internetowej spni na jej eboku dokumentów finansowych.
POZOSTAŁE WYRÓŻNIONE
czak
miesiąc temu
Super a co z uregulowaniem statusu gruntów pod blokami spółdzielców. Dalej lanie wody a ustawy jak nie było tak nie ma. Bloki stoją na wirtualnym gruncie, a wielu ludzi nie może nawet aktu własności dostać na mieszkania własnościowe spółdzielcze. Tym się zajmijcie. Poprzednicy pracowali 4 lata nad projektem. Przyszli nowi, skasowali projekt. Teraz znowu będą pracowali 4 lata i znowu g... uchwalą. I tak będą wodzić ludzi za nos.
aga
miesiąc temu
członkowie SM nie otrzymują sprawozdan rocznych finansowych z wydatków
Emeryt
miesiąc temu
Bloki pomalowane, ocieplone, czyste we wspólnotach. Dziwnym trafem tego brakuje w spółdzielniach i agencjach mieszkaniowych, ale oplaty...... nie do porównania. Trzeba utrzymać urzędników.
NAJNOWSZE KOMENTARZE (144)
Członek
4 dni temu
Potrzebne jest pilne ustawowe przekształcenie własnościowego prawa do lokalu w odrębną własność. Bez przeszkód można to zrobić dla lokali w budynkach, gdzie już notarliane wyodrębnienia miały miejsce. To daje gwarancję że sprawy formalne nieruchomości zostały już uregulowane. Taka zmiana ustawowa rozwiąże wiele problemów. Obecne przesiadywanie z każdym kolejnym wyodrębnieniem w budynku u notariusza przez Zarząd spółdzielni i właścicieli to oczywiste marnowanie czasu i pieniędzy.
Realist
5 dni temu
Chcemy wprowadzenia możliwości zawierania umów dożywocia na spółdzielcze, własnościowe prawo do lokalu! To nie sprawiedliwe i krzywdzące dla osób, które mają spółdzielcze własnościowe mieszkania, jesteśmy dyskryminowani!
Win
5 dni temu
W jednej z białostockich spółdzielni zorganizowana grupa, wspomagana dużą liczbą "własnych " pełnomocników, wbrew wiedzy wszystkich członków, zdobyła miejsca w zarządzie i radzie nadzorczej. A oto białostocka recepta. Wystarczyło wybrać własnego przewodniczącego Walnego zebrania, ktory w czasie obrad wprowadził do porządku obrad wybory nowych władz spółdzielni, nie zapowiadane wcześniej wszystkim członkom. Ktos powie, że to niezgodne z prawem. Tak. Wiedzą też o tym podstępni działacze. Wiedzą, że w sądach sprawy zaskarżonych nielegalnych uchwał mogą trwać latami i do tego czasu można w Polsce legalnie kraść. Prawo spółdzielcze przewiduje, że każda uchwała Walnego zgromadzenia spółdzielni sprzeczna z ustawą jest bezwzględnie nieważna. Niestety, ta zasada jeszcze w Białymstoku się nie przyjęła. Tutaj od blisko roku, grupa która przejęła władzę w spółdzielni stara się udowodnić w sądzie , że jest inaczej, bo walne zgromadzenie spółdzielni jako najwyższy organ, może wszystko wystarczy tylko zorganizować i przeszkolić odpowiednią liczbę pełnomocników.
Win
5 dni temu
To dobre zmiany. Spółdzielnie pełne są starych sprytnych działaczy którzy przy pomocy pozyskanych pełnomocników okradają członków.
Pora skończyć...
3 tyg. temu
Szanowni , a gdzie jest nadzór i kontrola ze strony M R i T tj. rządu który jest zobowiązany przez ustawodawcę do takich czynności aby ustawy poprawnie zostały wdrożone i stosowane -czego brak w przypadku Spółdzielni Mieszkaniowych , czy to jest normalne , nie chować głowy w piach kiedy mamy taki burdel w kraju .
...
Następna strona