Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. AS
|
aktualizacja

Rezygnujesz z pracy zbyt wcześnie? Będziesz musiał zapłacić pracodawcy

17
Podziel się:

Prawnicy alarmują, że przedstawiciele firm często przychodzą do nich i pytają, co zrobić, gdy nowo przyjęty pracownik od razu z pracy rezygnuje. Okazuje się, że pracodawcy nie są w takich sytuacjach bezradni, a szybka zmiana zdania może zatrudnionego drogo kosztować.

Rezygnujesz z pracy zbyt wcześnie? Będziesz musiał zapłacić pracodawcy
Oczy zmęczone od pracy przy komputerze (Getty Images, Tatsiana Volkava)

Koszt rekrutacji nowego pracownika ocenia się średnio na 3-5 tys. zł. Pracodawcy ponoszą te koszty, licząc że nowo zatrudniona osoba zwiąże się z firmą na lata. Czasami bywa jednak inaczej. Serwis prawo.pl pisze, że coraz częściej zdarza się, że pracownicy rezygnują z pracy nawet po jednym dniu.

Co więcej, zatrudnieni przepadają bez wieści - przestają odbierać telefony, nie odpisują na e-maile. Eksperci podkreślają, że takie zachowania najczęstsze są na stanowiskach robotniczych i wśród ludzi młodych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Kiedy ruszy komisja ds. badania wpływów rosyjskich? "Kwestia dni"

Kary za rezygnację z pracy

Okazuje się, że nieodpowiedzialność pracowników może prowadzić do konsekwencji. Mecenas Ewelina Miłobędzka z kancelarii Sadkowski i Wspólnicy tłumaczy serwisowi prawo.pl, że jeżeli pracownik bez uzasadnienia rozwiąże umowę o pracę bez wypowiedzenia, pracodawca ma prawo żądać odszkodowania. Wysokość tej rekompensaty zależy od poniesionej szkody oraz okresu wypowiedzenia.

"Dodatkowo, jeżeli pracodawca jest zmuszony rozwiązać stosunek pracy z powodu porzucenia pracy przez pracownika i poniesie z tego tytułu straty, ma prawo dochodzić odszkodowania na podstawie art. 471 kodeksu cywilnego" - dodaje mec. Miłobędzka w rozmowie z prawo.pl.

Coraz częściej pracodawcy wprowadzają do umów z pracownikami klauzule zabezpieczające koszty okresu wdrożeniowego. Odszkodowanie przysługuje nie tylko w przypadku umów o pracę. Także zleceniobiorca może domagać się rekompensaty, ponieważ umowy-zlecenia mogą zawierać odpowiednie kary umowne.

Jak wręczyć wypowiedzenie umowy?

Obowiązki związane z rozwiązaniem umowy dotyczą nie tylko pracowników. Jak wygląda to z punktu widzenia pracodawcy?

Wypowiedzenie umowy o pracę powinno być sporządzone pisemnie i doręczone pracownikowi w taki sposób, aby mógł on zapoznać się z jego treścią.

Najlepiej wręczać wypowiedzenie osobiście w miejscu pracy, a dla celów dowodowych warto zadbać o obecność świadków. Nawet jeśli zwalniany pracownik odmówi odbioru dokumentu, nie przeczyta go lub zniszczy, wypowiedzenie będzie ważne i skuteczne. Pracownik nie musi zapoznawać się z treścią dokumentu, ważne jest jednak, aby miał taką możliwość - dlatego warto, aby przy wręczaniu wypowiedzenia byli świadkowie, którzy w razie konieczności potwierdzą, że wszelkie formalności zostały spełnione.

Pracodawca powinien sporządzić dwa identyczne egzemplarze pisma o wypowiedzeniu: jedno wręczyć pracownikowi, a drugie, podpisane przez pracownika, dołączyć do jego akt osobowych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rekrutacja
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
WP Finanse
KOMENTARZE
(17)
For a few Eur...
1 tyg. temu
Nikt nie bedzie takich umow podpisywal. Jeszcze rok lub dwa i demografia zrobi swoje. Beda blagac zeby ktos przyszedl do roboty.
Miłosz
3 tyg. temu
Jako górnik w KOSD, jestem pod wrażeniem zastosowania nowoczesnych technologii, które ułatwiają i zwiększają bezpieczeństwo naszej pracy pod ziemią.
ktoś
3 tyg. temu
Ciekawe, kiedy pracodawcy nie pasuje pracownik daje wypowiedzenie powołując się na likwidacje stanowiska i to jest w porządku ?
Jan
3 tyg. temu
Pracowałem w wielu miejscach w większości to ja zwalniałem pracodawcę. Ten sam artykuł który mówi o zwolnieniu bez wypowiedzenia działa w drugą stronę pracownik w uzasadnionych sytuacjach może zwolnić pracodawcę a ten będzie jeszcze płacił mu odszkodowanie za okres wypowiedzenia . Pracodawcy się skarżą że ludzie uciekają 😆 Moja obecna praca : ludzie w biurach siedzą w klimatyzowanych pokojach a na hali brak klimatyzacji brak nawet zwykłej wentylacji ! Przy temp 22 na zewnątrz w środku jest 34 . Myślę że jak na zewnątrz będzie 34 to w środku będzie około 45 . Później powiedzą że niewdzięcznik odszedł a firma poniosła koszta 😆
Gadać każdy p...
3 tyg. temu
Jak przychodzą do pracy a warunki mają się nijak do tego co było mówione na rekrutacji to potem niech się nie dziwią ze ludki po jednym dniu odchodzą bo nie na to się pisali.