Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. LOS
|

Rośnie problem ubóstwa w Austrii. Rząd chce wziąć pod lupę ceny żywności

13
Podziel się:

Wzrosła liczba osób dotkniętych ubóstwem w Austrii. To efekt m.in. wzrostu cen żywności. Minister spraw społecznych Johannes Rauch zapowiedział, że zbada sprawę i ustali, dlaczego produkty spożywcze "są czasem przesadnie wysokie". Jak stwierdził, inflacja tego nie usprawiedliwia.

Rośnie problem ubóstwa w Austrii. Rząd chce wziąć pod lupę ceny żywności
Minister spraw społecznych Austrii Johannes Rauch (GETTY, SOPA Images)

W 2022 r. w Austrii dotkniętych ubóstwem było 201 tys. osób, jak wynika z austriackich danych. Nie oznacza to jednak, że 2,3 proc. mieszkańców kraju nie stać na jedzenie, ale na takie wydatki jak nowe meble, wakacje czy w miarę dobre ogrzewanie mieszkanie - już tak.

Niemniej, w Austrii tak rozumiany problem ubóstwa narasta. W 2021 r. w niekorzystnej sytuacji materialnej i społecznej znajdowało się 160 tys. osób, czyli 1,8 proc. populacji.

- Państwo opiekuńcze zapobiega gorszym zjawiskom, bez tego ryzyko ubóstwa byłoby trzykrotnie większe - powiedział w wywiadzie dla stacji ORF austriacki minister spraw społecznych Johannes Rauch.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Niemcy wygasili elektrownie atomowe. Ekspert mówi, co stało się już pierwszej nocy

Inflacja w Austrii w marcu 2023 r. osiągnęła poziom 9,2 proc.

Szef resortu podkreślił, że austriacki rząd pomagał w wielu obszarach, m.in. w opłacaniu czynszów oraz rachunków za energię elektryczną. Rauch zaznaczył jednak, że jest wiele do zrobienia, jeśli chodzi o koszty żywności.

- Niektóre artykuły spożywcze są dwa razy droższe niż przed kryzysem. Nie da się tego dłużej uzasadniać inflacją - stwierdził minister spraw społecznych. I zapowiedział, że chce zbadać branżę spożywczą, by "ustalić powody czasami przesadnie wysokich cen".

Austria nie jest wyjątkiem - również ten kraj dotknął problem drożyzny po wybuchu wojny w Ukrainie. Inflacja w 2022 r. była najwyższa w październiku, gdy osiągnęła poziom 11 proc. W styczniu 2023 r. wynosiła 11,2 proc., a w kolejnych miesiącach spadła kolejno do: 10,9 proc. i 9,2 proc. w marcu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(13)
Kanti
rok temu
Ale jest cud bo kursy walut niskie przy całym tym bałaganie. Mało tego im większa inflacja tym bardziej spadają waluty. To Polska i cuda są co jakiś czas.
Tragedia aust...
rok temu
Niech zlikwiduja podatki od zarobkow, trzeba im placic ponad 30% podatkow za swoja prace, do tego dochodza podatki od wszystkiego gdzie sie nie ruszysz,
Anna
rok temu
Biedni Austriacy, powinniśmy im pomóc. Tylko jak?
Derty
rok temu
Nie stać ich na nowe meble czy też wakacje i to jest wyznacznikiem ubóstwa. Boże toż w Polsce pewnie z 70% ludzi łapaloby się na ubóstwo jakby stosować te kryteria.
Mati
rok temu
to było ich stać na miliony wydane na nieprzetestowany preparat genowy i fałszywą pandemię? czyli ludzie celowo mają być ubodzy