Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Rynek pracy. Co czwarta firma rozważa zwolnienia

44
Podziel się:

Co czwarta firma w Polsce planuje redukcję etatów, a rekrutować nowych pracowników planuje jedynie 9 proc. pracodawców. Pracodawcy z niepokojem patrzą w przyszłość, bo obawiają się, że prawdziwy "rachunek za koronakryzys" przyjdzie im zapłacić w 2021 roku.

Rynek pracy. Co czwarta firma rozważa zwolnienia
Co czwarta firma, która wzięła udział w badaniu, rozważa redukcję etatów (Pixabay)

Ze wstępnych danych Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii wynika, że liczba bezrobotnych w marcu 2021 r. wyniosła 1 mln 79,8 tys. osób i - w porównaniu do końca lutego tego roku - spadła o 19,8 tys. osób, czyli o 1,8 proc. Spadek poziomu bezrobocia był silniejszy niż w marcu 2020 r. Z kolei uwzględniając metodologie Eurostatu, w lutym 2021 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła 3,1 proc., tyle samo, co w styczniu. To najniższy poziom bezrobocia spośród krajów unijnych.

Z powyższego wynika, że wbrew obawom, koronawirus nie przeorał naszego rynku pracy. Nie sprawdziły się czarne scenariusze, ale nie powinno nam to dawać poczucia, że zupełnie suchą stopą polski rynek pracy przejdzie przez kryzysowe zawirowania.

Nastroje wśród przedsiębiorców wcale nie są przepełnione optymizmem. Co czwarta firma w Polsce planuje redukcję etatów, a rekrutować nowych pracowników planuje jedynie 9 proc. pracodawców. Najwięcej zwolnień będzie w handlu, przemyśle i sektorze publicznym - wynika z opublikowanego we wtorek "Barometru Polskiego Rynku Pracy".

Zobacz także: Praca zdalna wciąż bez przepisów. "Pracownicy chcą pracować zgodnie z prawem, a my nie mamy wykładni"

Z badania firmy Personnel Service wynika, że nowe oferty pracy pojawiają się w sektorach takich, jak IT, branża budowlana, nieruchomości, logistyka i transport. "Barometr Rynku Pracy" wskazał również, że niemal połowa firm spodziewa się, iż sytuacja gospodarcza w 2021 roku będzie gorsza, niż rok wcześniej.

W raporcie czytamy, iż plany redukcji etatów deklarowane przez co czwartą firmę to rekordowy wynik - aż o 11 pp. wyższy, niż w poprzedniej edycji badania, kiedy zwalniać pracowników chciało 13 proc. przedsiębiorców.

Najwięcej deklaracji o zwolnieniach złożyły największe i średnie firmy (po 29 proc.), natomiast najrzadziej - małe (22 proc.). Wyróżnia się tutaj sektor handlu, w którym konieczność redukcji etatów zgłosiło 29 proc. pracodawców. W przypadku sektora publicznego i przemysłu deklarację taką złożyło po 23 proc. firm, w usługach natomiast - 22 proc.

Z badania wynika, że handel nie tylko planuje zwolnienia pracowników, ale też ogranicza nowe rekrutacje. Jedynie 2 proc. firm z tego sektora planuje zwiększyć poziom zatrudnienia. Co dziesiąty przedsiębiorca będzie poszukiwał nowych pracowników w branży usługowej. W przemyśle nowe rekrutacje planuje 16 proc. firm, w sektorze publicznym natomiast - 15 proc.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(44)
Ruda
3 lata temu
Na troje zatrudnionych 2 osoby na izolacjach i kwarantannach 4 x.... rujnuje mnie to finansowo bo umowy mam rzetelne, zgodne z stanem faktycznym 4,6 tys i 4 tyś. Dluzej nie dam rady... a pomocy żadnej ze strony "Państwa"
Mila
3 lata temu
Banda kłamców i złodziei pod przykrywką pseodo pandemii rozwaliła polska gospodarkę. Polsko obudź się bo na +++++nie będzie.
Dykta!
3 lata temu
Niech każdy fryzjer i kosmetyczka odpowie sobie na pytanie: Po co w ogóle ta firma z skoro dostępu do leczenia brak, samochodu osobowego nie wrzucisz w koszty, kwota wolna od podatku 0,00 PLN na liniowym, koszt minimalny pracownika 3500 PLN/mc, bez szkoleń i diet. Lepiej przeznaczyć te 42 tys składek rocznie za 2 osoby na rodzinę i jakiś mandat ...
Obierek
3 lata temu
Wincej lokdałnów, wincej podatków, wincej złodziejstwa... to pisowski (tpfu!) przepis na silną gospodarkę - brawo narodzie, brawo!
Arek szcz
3 lata temu
Jak Morawiecki powiedział praca za miskę ryżu program polska w ruinie w toku jeszcze ze 2 lata będziemy pracować w formie jakiegoś barana z PiS lub dla Kościoła jak parobki dziękujemy wam górnicy sprzedajni jak zawsze tępi ludzi wsi No i emeryci
...
Następna strona