Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
MLG
|

Rząd chce wydać na nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami 3 mld zł

314
Podziel się:

Zależy nam, aby na kwietniowym posiedzeniu Sejmu projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie dla osób niepełnosprawnych był już procedowany. Budżet tego wsparcia na przyszły rok to około 3 mld zł - poinformowała minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Rząd chce wydać na nowe świadczenie dla osób z niepełnosprawnościami  3 mld zł
Minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg chce, aby Sejm na kwietniowym posiedzeniu przyjął ustawę dotyczącą nowe świadczenia dla osób z niepełnosprawnościami (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

Projekt ustawy wprowadzającej nowe świadczenie wspierające dla osób niepełnosprawnych został w środę skierowany pod obrady Rady Ministrów.

Nowe świadczenie. Rząd chce przyjąć przepisy jak najszybciej

Szefowa MRiPS w Programie Trzecim Polskiego Radia powiedziała, że "jest to nowe, dobre rozwiązanie wypracowane razem ze środowiskami osób niepełnosprawnych".

Podkreśliła, że świadczenie wspierające będzie kierowane bezpośrednio do osoby z niepełnosprawnością.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Umowa z ludźmi Bielana. "Abdykuję z odpowiedzi"

Minister wyjaśniła, że świadczenie będzie przysługiwać bez względu na osiągany przez osobę z niepełnosprawnościami dochód. W ramach tego świadczenia osoby z niepełnosprawnościami będą mogły dodatkowo otrzymać nawet 200 proc. renty socjalnej.

W zależności od indywidualnej potrzeby danej osoby, wojewódzkie zespoły będą ustanawiały tę potrzebę wsparcia. To będzie taki arkusz funkcjonalności i będzie określone, jakie wsparcie danej osobie jest potrzebne - powiedziała minister.

- Orzeczenie o niepełnoprawności, które jest danej osobie przydzielone, absolutnie tutaj nie będzie kolidowało i nie będzie naruszane w żaden sposób - dodała.

- Zależy nam na tym, aby na najbliższym posiedzeniu Sejmu, jeśli będzie taka możliwość i pani marszałek (Elżbieta Witek) to zaakceptuje, ten projekt ustawy był już procedowany, czyli na kwietniowym posiedzeniu Sejmu. Budżet tego wsparcia na przyszły rok to około 3 mld zł - przekazała minister Maląg.

Nowe świadczenie dla niepełnosprawnych. Zasady

W ramach pierwszego etapu od 1 stycznia 2024 r. świadczenie wspierające będzie dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 200 proc. renty socjalnej.

Drugi etap zakłada, że od 1 stycznia 2025 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 100 proc. renty socjalnej.

W trzecim etapie od 1 stycznia 2026 r. świadczenie wspierające będzie dostępne także dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia i będzie przysługiwać w wysokości 50 proc. renty socjalnej.

MRiPS podkreśla, że "procedura uzyskania oceny nie łączy się w żaden sposób z koniecznością uzyskania nowego bądź zmiany już posiadanego orzeczenia". Zapewniono, że "wszystkie uprawnienia wynikające z obecnych orzeczeń pozostają bez zmian".

Zaznaczono, że będzie istniała możliwość dorabiania do świadczenia pielęgnacyjnego. "Jeśli osoba z niepełnosprawnościami nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, wówczas jej opiekun będzie mógł otrzymywać zmodyfikowane świadczenie pielęgnacyjne w dotychczasowej wysokości z możliwością dorabiania do wysokości 50 proc. minimalnego wynagrodzenia, czyli do ok. 20 tys. zł rocznie" - przekazało MRiPS.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(314)
Renia
miesiąc temu
Zabrać wszystko zasiłki renty po co ozdrowic i do pracy Sama jestem matka Syna niepełnosprawnego jak to wszystko czytam to się serce kraje Mój Syn 24 letni ma Zespół Dawna jest całkowicie ubezwłasnowolniony niezdolny do samodzielnej egzystencji stopień znaczny Jeszcze punkty jak się Boga nie boją
robolbezrobot...
2 miesiące temu
to nie przyzwoite by babci płacić za opiekę nad wnukami - ludzie za równowartość 40mld zł można postawić 125 k mieszkań i rozdać każdej młodej parze za darmo wtedy będą się rodzić rzeczy a te .................tylko się ścigają pod względem durnoty - od 8 lat ten program działa na szkodę społeczeństwa dane są jakie są i coś trzeba z tym zrobić -rozumiem że kobiety z ..............mają problem ale 1k za dziecko to przesada - ludzie czy wy kiedykolwiek z kobietami przebywaliście czy nas za bydło macie
Wow
2 miesiące temu
Jest jeszcze co rozdawać?
Pis
2 miesiące temu
Po nas jedynie potop......
gosc
2 miesiące temu
a mowili ze nic nie ma pieniedzy
...
Następna strona