Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. MWL
|

Sekretarka zarobi więcej niż pielęgniarka. Medycy: tak wygląda porozumienie związkowców z rządem

58
Podziel się:

Szpitalna sekretarka z wykształceniem wyższym zarobi więcej niż lekarz czy pielęgniarka – to założenia porozumienie Ministerstwa Zdrowia z "Solidarnością" i OPZZ, o którym pisze "Rzeczpospolita". Ustalono w nim nową siatkę płac, która ma znaleźć się w nowelizacji o najniższym wynagrodzeniu w ochronie zdrowia.

Sekretarka zarobi więcej niż pielęgniarka. Medycy: tak wygląda porozumienie związkowców z rządem
W porozumieniu przyjęto wyższy współczynnik do obliczania wynagrodzenia dla np. sekretarek medycznych niż pielęgniarki z wykształceniem średnim. (Adobe Stock, pickselstock)

Przyjęte porozumienie zakłada nowe współczynniki przeciętnego wynagrodzenia brutto za rok poprzedzający, na podstawie których ustalana będzie pensja minimalna w ochronie zdrowia. Dla lekarza specjalisty ma to być 1,45, dla magistra pielęgniarstwa ze specjalizacją - 1,29, dla lekarza bez specjalizacji - 1,19. Jak pisze "Rz", pielęgniarka ze średnim wykształceniem bez tytułu specjalisty - 0,94, a pracownik niemedyczny z wykształceniem wyższym - 1,0.

Zobacz także: Protest medyków. Czy w szpitalach brakuje lekarzy? Pielęgniarka wyjaśnia

Zarobki w ochronie zdrowie. Wynagrodzenia medyków po zmianach

Jeśli sekretarka z dyplomem ma zarabiać więcej niż doświadczona pielęgniarka z wykształceniem średnim, to pojawia się pytanie, kogo dziś najbardziej brakuje w systemie ochrony zdrowia: pracowników medycznych czy niemedycznych? – ironizuje Krystyna Ptok, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, cytowana przez "Rzeczpospolitą".

Z kolei prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski dodaje, że to wyraźny ukłon w stronę OPZZ i "Solidarności". "Rz" zwraca uwagę: "zespół trójstronny tworzą dziś te dwie organizacje, w których nie ma medyków. Członkowie Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Ochrony Zdrowia (KPSOZ), którzy od początku września strajkują w tzw. białym miasteczku, nie należą do niego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(58)
Nick
8 miesięcy temu
Tak tak a jak sekretarką dostawała do połowy 2021 roku 1700 zł na konto to w pysk nam się śmiały Panie pielęgniarki bo one na zakupy tyle wydają
alicja
10 miesięcy temu
Krystyna Ptok niech nie ironizuje, tylko zapozna się z prawem: "na stanowisku sekretarki medycznej może być zatrudniona osoba posiadająca wykształcenie średnie..." Takie są wymogi i nikogo nie obchodzi czy ma maturę czy doktorat. Plasuje się więc w tabeli poniżej pielęgniarek...nawet tej bez matury. Przy okazji, zawód sekretarki medycznej, jak wskazuje nazwa, jest zaliczany do personelu medycznego! Pani przewodnicząca się douczy :)
BHP !
11 miesięcy temu
Pielęgniarki pracujące w szpitalach w systemie zmianowym dzień /NOC !po 12 godzin zmiany, ręcznie dźwigające chorych co jest standardem w Polsce, powinny zarabiać znacznie więcej od nauczycieli. I jeśli nauczyciele mają urlopy zdrowotne i wcześniejsze emerytury to skandalem jest ze te pielęgniarki nie mają takich uprawnień.
Przemyślenia
11 miesięcy temu
Pielęgniarki i lekarze pracujące na kontraktach, wychodzą godzinę lub dwie godziny wcześniej z pracy. Idą do prywatnych gabinetów. Ale w wykazie przepracowanych godzin w szpitalu nie podadzą ze 2 godziny mniej byli w pracy. Bo po co ? Jak za każda godzinę mają sowite wynagrodzenie. A przez te dwie godziny przy dobrej organizacji można by było znieczulić i zoperować planowo jednego pacjenta więcej. Tym samym zmniejszając kolejki pacjentów oczekujących do operacji. Ale gdzie tam, ostatni zabieg najpóźniej do godz. 13.00 bo trzeba jeszcze zdążyć do prywatnego gabinetu. A potem walniemy ściemę,, jest nas za mało, jesteśmy przepracowani. Usłyszymy ze szpital jest zadłużony. Swoją drogą gdyby dyrekcja to tez kontrolowała to może służba zdrowia miałaby się inaczej. A tak rak toczy i toczy. A w momencie kiedy ci z samego dołu maja mieć trochę lepiej, robi się jazgot i ambaras. Moze pora by salowe, pracownicy gospodarczy, sekretarki będące na pierwszej linii frontu z wkurzonym pacjentem wreszcie zostały zauważone.
Pielęgniara
11 miesięcy temu
W rajchu na służbe zdrowia płaci sie składke 16,1 % a w Polsce 9% z czego 7,75 % można odpisać od podatku. I wy chcecie być bez kolejek nowoczesnie leczeni za te groze co płacicie na zdrowie. Lekarz, pieleniarka powinni dobrze zarobić pracując na jednym etacie a nie zaiwaniać na 2 czy 3 etatach....
...
Następna strona