Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Sparaliżują dojazdy do pracy? Rozmowy ostatniej szansy maszynistów w WKD

11
Podziel się:

We wtorek, 5 grudnia, odbędzie się spotkanie ostatniej szansy maszynistów Warszawskiej Kolei Dojazdowej z zarządem spółki. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, maszyniści planują strajk generalny.

Sparaliżują dojazdy do pracy? Rozmowy ostatniej szansy maszynistów w WKD
Jeśli WKD stanie w porannym szczycie, wiele osób nie dojedzie do pracy lub szkoły (Agencja Wyborcza, Fot. Adam Stępień / Agencja Wyborcza.pl)

Wiceprezydent Związku Zawodowego Maszynistów w Polsce Sławomir Centkowski przekazał PAP, że w przypadku rozmów z WKD związkowcy wyczerpali już chyba wszystkie możliwości. Podkreślił, że czeka na sygnał ze strony zarządu, czy jest jakaś wola porozumienia.

"To są rozmowy ostatniej szansy, tak nawet zapisaliśmy w protokole. Jeżeli się gdzieś nie spotkamy, to niestety załoga jest zdeterminowana. Po wtorku nie ma już szans na dalsze rozmowy. Albo jest porozumienie, albo jest protokół rozbieżności i wtedy właściwie nie ma już innej możliwości jak strajk generalny. Forma, jaką on przyjmie, będzie zależała od tego, jak postanowią związki" - powiedział.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Jechał wprost pod pociąg. Nagranie z kabiny maszynisty

Strajk generalny w WKD? Grożą, że pociągi staną

Strajk generalny polega na całkowitej rezygnacji z pracy, albo w sposób ciągły - bardziej restrykcyjny - albo np. w godzinach 6-8 i 15-17.

Związkowcy przeprowadzili już 15 listopada strajk ostrzegawczy. Pociągi Warszawskiej Kolei Dojazdowej nie kursowały między godziną 6 a 8 rano. 28 listopada odbyło się spotkanie protestujących maszynistów z władzami spółki, jednak nie przyniosło porozumienia.

Strona związkowa już 2 października złożyła pismo do przewoźnika z żądaniem wzrostu wynagrodzeń o 1000 zł od 1 lipca. 4 października zarząd spółki zwołał spotkanie ze związkami i oświadczył, że porozumiał się z urzędem marszałkowskim i wypłaci wzrost wynagrodzeń o 500 zł, choć 27 września przekazał pismo, w którym poinformował, że na razie wzrost wynagrodzeń jest niemożliwy, bo właściciel się nie zgodził.

"Przypomniałem zarządowi, że w tej chwili związki zawodowe oczekują wzrostu wynagrodzenia o 1000 zł od 1 lipca i o 800 zł od 1 stycznia. Ale te 800 zł, jak zapisano w protokole, będzie przedmiotem kolejnych spotkań, pierwsze musi się odbyć do 15 stycznia" - podawał.

- Przez cały okres rokowań i mediacji, pracodawca nie złożył żadnej propozycji wzrostu wynagrodzeń w tym roku - podkreślał Centkowski.

Maszyniści chcą podwyżek

Warszawska Kolej Dojazdowa poinformowała, że w wyniku przeprowadzonych 14 listopada mediacji pomiędzy zarządem spółki WKD a przedstawicielami Związku Zawodowego Maszynistów Kolejowych w Polsce oraz NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, na propozycje przedstawione przez przewoźnika, wśród których znalazła się m.in. podwyżka wynagrodzenia zasadniczego w wysokości 500 zł od dnia 1 kwietnia 2024 roku przystała NSZZ "Solidarność" Region Mazowsze, odstępując od sporu.

Natomiast Związek Zawodowy Maszynistów Kolejowych w Polsce nie przystał na propozycje przedłożone przez spółkę, podtrzymał swoje żądania wprowadzenia drugiej podwyżki w bieżącym, 2023 roku i przeprowadził 15 listopada strajk ostrzegawczy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(11)
Stachy
3 miesiące temu
I tak WKD jeździ teraz bez sensu. Czy będzie strajk czy nie większość osób nie zauważy.
Bad Boy Genek
3 miesiące temu
Nic nie dawać żadnych podwyżek z jakiej paki.
Adam
3 miesiące temu
Wszystkich zwolnić
wert
3 miesiące temu
kto tym zarządza, że takie problemy...
lkijuhy
3 miesiące temu
Bilety są już i tak koszmarnie drogie, a jak im podwyższą pensje...