Notowania

Spore zmiany dla większości Polaków już w 2020. Minister tłumaczy

W 2020 r. istotne zmiany czekają zarówno pracowników, jak i pracodawców, czyli miliony Polaków. Wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wymienia, co konkretnie się zmieni.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Ważne zmiany dla pracowników i pracodawców. Zaczną obowiązywać w 2020

- Ochrona pracowników w związku z brexitem i praca nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w naszym kraju to jedne z wyzwań na przyszły rok - powiedział wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed, cytowany przez PAP.

- Mamy deklaracje, że dla osób, które pracują w Wielkiej Brytanii, nic się nie zmieni, ale już te osoby, które chciałaby wyjechać, tej łatwości nie będą miały - zaznaczył. Dodał, że rząd prowadzi działania mające zachęcić do pozostania na polskim rynku pracy.

Poinformował, że ministerstwo pracuje także nad zmianami regulującymi pobyt cudzoziemców w naszym kraju. Powiedział, że chodzi szczególnie o proceduralne ułatwienia dla pracowników z państw trzecich, czyli z Ukrainy, Białorusi, Rosji, Mołdawii, Gruzji i z Armenii.

Jak człowiek 40 godzin tygodniowo się zmusza, to nie może być szczęśliwy – mówi prof. Blikle
Andrzej Blikle: Premie to korupcja, zachęcają do oszustwa

- Chcielibyśmy stworzyć mechanizm łączenia osób, które do nas przyjeżdżają do pracy z pracodawcami. Doprecyzowania wymagają przepisy dotyczące zatrudniania pracowników przez agencje pracy tymczasowej. Mamy tutaj cały czas sygnały o nieprawidłowościach związanych z wykorzystywaniem pracowników przez agencje i nie chodzi tutaj tylko o cudzoziemców - powiedział Szwed.

Obejrzyj: Pracownicy z zagranicy. "Bądźmy odważni, bo będą kłopoty"

Dodał, że zmiany przygotowywane przez resort będą także dotyczyć zabezpieczenia interesów pracodawców. - Zdarzają się przypadki, że pracodawcy starają się o pracownika z innego kraju, załatwiają całą procedurę, a on przyjeżdża, popracuje jeden dzień i zmienia pracę.

Musimy znaleźć na to sposób, być może nawet zaostrzając przepisy – podkreślił. Zaznaczył jednocześnie, że nie chodzi o wprowadzanie ograniczeń. Szwed zwrócił uwagę, że Polska zatrudnia ponad 50 proc. obywateli z państw trzecich, którzy przyjeżdżają do UE.

Idzie nowe

Wiceszef MRPiPS przypomniał, że od 1 stycznia dodatek za staż pracy nie będzie miał wpływu na wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę. Do tego minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 350 zł - do 2,6 tys. zł. Wraz z minimalnym wynagrodzeniem rośnie także wprowadzona w 2017 r. minimalna stawka godzinowa dla określonych umów cywilnoprawnych. Szwed podkreślił, że główny cel wprowadzonych zmian to ograniczenie zjawiska nadużywania tzw. umów śmieciowych i ochrona najniżej wynagradzanych. W 2020 r. minimalną stawką godzinową będzie 17 zł brutto (11 zł na rękę).

Zwrócił uwagę, że bardzo dobrze sprawdzają się programy wspierające zakładanie własnej działalności. Wymienił program "Pierwszy biznes – wsparcie w starcie", w którego ramach do końca września br. na podjęcie działalności gospodarczej i utworzenie miejsca pracy udzielono 4431 pożyczek, łącznie na ponad 284,82 mln zł.

Program "Pierwszy biznes – wsparcie w starcie" to nisko oprocentowana pożyczka dla osób chcących otworzyć własną działalność gospodarczą, a także dla firm zamierzających utworzyć miejsca pracy. - Tego typu programy są potrzebne i będziemy starali się je rozwijać - zapewnił Stanisław Szwed, cytowany przez PAP.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-12-2019

Ja11 złotych na rękę... Po 200 godzinach harówy będzie 2200 na rękę. Kilkaset na paliwo, żeby dojechać do tej wymarzonej pracy i w kieszeni zostaje … Czytaj całość

26-12-2019

Nie Moja OjczyznaPaństwo dobrobytu wg koalicji PiS-Ziobro-Gowin-Rydzyk. Ten, kto pracuje to frajer. Najlepiej brać ZASIŁ i siedzieć cały dzień w tiwipis i na fejsie

25-12-2019

PiotrkówNie czuję się polakiem, i nie mam zamiaru żyć , mieszkać ,i pracować w tym ubogim padole, i żadna siła mnie tu nie trzyma , i nie zatrzyma. Polecam … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (57)