Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Tomasz Sąsiada
|
aktualizacja

Strajk nauczycieli. Andrzej Duda: okrągły stół na stadionie nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem

163
Podziel się:

- Proszę o odpowiedzialność. Ja państwa wspieram, ale nie będę tego mógł robić, jeśli uczniowie nie będą mogli zdać matury - mówił w środę do nauczycieli Andrzej Duda. Szukajmy jakiegoś porozumienia - zaapelował podczas wizyty w Białogardzie.

Prezydent przyznaje, że organizacja okrągłego stołu na Stadionie Narodowym jest niefortunna.
Prezydent przyznaje, że organizacja okrągłego stołu na Stadionie Narodowym jest niefortunna. (PAP, PAP/Marcin Bielecki)

Andrzej Duda mówił, że rozumie żądania pedagogów, którzy walczą o podwyżki. Z drugiej strony przekonywał też, że zarobki nauczycieli dyplomowanych na poziomie 3 tys. zł netto w przypadku tych, którzy pracują na wsi, nie są złe.

- Ja rozumiem, że formuła okrągłego stołu zorganizowanego na Stadionie Narodowym nie jest rozwiązaniem najszczęśliwszym. Jeśli będzie taka wola, żeby negocjacje odbywały się w formule rozszerzonej Rady Dialogu Społecznego, wezmę w nich udział i udostępnię obiekty prezydenckie - zapowiedział.

Prezydent mówił też, że rozumie, iż praca nauczyciela nie kończy się po wyjściu ze szkoły. Jak zaznaczył, sam zna to z doświadczenia. Jego żona uczyła bowiem niemieckiego w jednym z krakowskich liceum. Jak wspomniał Andrzej Duda, jego żona poświęcała dużo czasu w domu na przygotowanie się do zajęć czy sprawdzenie i przygotowanie kartkówek.

Zobacz także: Obejrzyj też: ZNP nie chce okrągłego stołu z rządem. Publicyści komentują

Kilkukrotnie apelował, by związkowcy usiedli do rozmów i spróbowali dojść do kompromisu z rządem.

Okrągły stół oświatowy ma wystartować w piątek o godzinie 12. Zorganizowany będzie w formie 4 podstolików: jakość edukacji, nauczyciel w systemie edukacji, uczeń w systemie edukacji i nowoczesna szkoła. Weźmie w nim udział 80 osób. ZNP i FZZ odmówiły przystąpienia do rozmów. W charakterze obserwatora dołączą do stołu związkowcy z "Solidarności".

Warto zaznaczyć, że same rozmowy będą prowadzone w salach konferencyjnych na Stadionie Narodowym, a nie na boisku. - To prestiżowe miejsce, w którym odbywają się ważne kongresy. Miejsce, które daje komfort do prowadzenia poważnej debaty - zapewniała we wtorek minister rodziny i pracy Elżbieta Rafalska.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(163)
Beksa
5 lata temu
Słomy to się nawet nożyczkami nie wytnie.
cos
5 lata temu
Ilu nauczycieli wzięło udział w strajku? Ile z tych osób nie związanych politycznie weźmie udział w obradach okrągłego stołu? Mając takie narzędzie do dyskusji jakim jest Internet ograniczyć się do 80głosów? WSTYD! Nikt nie usłyszy, że nauczyciele przede wszystkim pragną ROZSĄDNYCH ZMIAN. Płacy za wykonywaną pracę. Zawód nauczyciela wraz z postępem technologicznym uległ zmianom. Zmieniają się i rosną wymagania a szkolnictwo jest sektorem bardzo niedofinansowanym między innymi przez utrzymywanie ogromnej i niepotrzebnej infrastruktury zarówno reliktów przeszłości jak i przejawów nowoczesności z rolą doradczą za ogromne pieniądze( kuratoria, Inspektorzy Danych Osobowych, dyrektorzy ds oświaty w urzędach gmin). Jeśli nauczyciel prowadzi strony internetowe,administruje dane osobowe,dzienniki,naprawia sprzęt,sprawdza po kilka próbnych egzaminów na każdego uczniów (za co odpowiada finansowo), prowadzi dodatkowe zajęcia, sprawdza próbne egzaminy, przygotowuje i przeprowadza konkursy dla jakości placówki i wysokich wyników uczniów - dlaczego ma to być za darmo.Co z wypaleniem zawodowym, obciążeniem psychicznym? Każdy z nauczycieli wie, że jego praca to nie zawód a misja. Ale poczucie misji nie wykarmi rodzin nauczycieli a ostatnimi czasy w szkołach wszystko robi się na wczoraj ileż można znieść takiego tempa a rząd chce zwiększyć pensum - nie mylić z pensją...
puchatek2
5 lata temu
Wystarczy spojrzeć na listę zaproszonych do stołu. ilu tam widzicie aktywnych zawodowo nauczycieli? no ilu? Ale jest pani Sałatkowa.
podatnik
5 lata temu
a kto to ta duda?
Jack
5 lata temu
Tak wielu w Was ma za złe wolne w wakacje i ferie, to Was bardzo boli. Ok, ale nikt jakość do tej pory nie podał propozycji na to, co nauczyciele mieliby robić w szkole w okresie wakacji, kiedy uczniowie mają wolne. Co, grabić trawniki, malować ściany, zbierać niedopałki pozostawione przez uczniów dookoła szkoły. Tak funckjonuje system edukacji i jakoś nikt nie ma pomysłu na jego zminę. Jak widać tylko krytykanctwo z ust tych, którzy nienawidzą nauczycieli. Dajcie jakiś pomysł, podajcie propozycję, a nie tylko jad i jad z Waszych ust.
...
Następna strona