Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Bartman
|

Sylwester. Policjanci dostali wytyczne. "Bez kontroli na własną rękę"

190
Podziel się

Niezależnie od prawnego zamieszania z sylwestrowymi ograniczeniami, masowych kontroli policji być nie powinno. Funkcjonariusze dostali instrukcje, by nie wchodzić do prywatnych domów i nie liczyć imprezowiczów. Ewentualne kary mają dotyczyć tylko najpoważniejszych przypadków łamania obostrzeń.

Sylwester. Policjanci dostali wytyczne. "Bez kontroli na własną rękę"
Będzie donos, będzie kontrola - tak ma wyglądać praca policjantów w sylwestra. (money.pl, Rafał Parczewski)
bDBkNfPF

Chociaż wielu Polaków szczerze cieszy się, że ten rok się już kończy, rząd zaleca, by pożegnać go w wąskim gronie i bez hucznych fajerwerków. Masowe imprezy są odwołane, a na domówkach może bawić się, poza domownikami, do pięciu osób. Przestrzegania reguł ma pilnować policja.

Funkcjonariusze mówią jednak, że nie zamierzają robić sylwestrowych nalotów na domówki.

"Instrukcje obsługi" od komendantów

Marek, policjant z Katowic, w rozmowie z money.pl podkreśla, że policjanci dostali na komisariatach od przełożonych "instrukcję obsługi" świątecznych interwencji w domach. Jego zdaniem do sylwestra nic się w tej kwestii nie zmieni. Funkcjonariusze mają "nie nękać ludzi i nie podejmować samodzielnych kontroli".

bDBkNfPH
Zobacz także: Ksiądz już nie zapuka. "Konieczne jest wprowadzenie podatku kościelnego"

- Już w czasie świąt mieliśmy reagować tylko na donosy. Przyjeżdżać, ale nie naruszać miru domowego, nie wchodzić do domu, tylko poprosić gospodarza na zewnątrz na krótką rozmowę i rozpytanie. Na tę chwilę mamy nie prowadzić żadnych kontroli na własną rękę, a jedynie sprawdzać zawiadomienia, które wpłyną - mówi policjant ze Śląska.

bDBkNfPN

Z kolei według policjanta z Warszawy funkcjonariusze podczas interwencji będą informować imprezowiczów, komu zawdzięczają wizytę mundurowych. Jak przekonuje, przy niewielkich przekroczeniach mają przymykać oko na większą liczbę gości w domach.

- Mamy zapytać właściciela posesji, czy w domu jest do 5 osób. Jeśli oświadczy, że 'tak', przyjąć ten fakt do wiadomości, zrobić notatkę i odjechać - twierdzi.

Rzecznik stołecznej policji nadkomisarz Sylwester Marczak nie chce komentować słów cytowanych policjantów, potwierdza jednak, że funkcjonariusze będą interweniować tylko na wezwanie.

Kary mają być ostatecznością, ale przy ewidentnym łamaniu zapisów rozporządzenia, będą. Szczególnie powinno się ich obawiać "klubowe podziemie", organizujące zarobkowo imprezy dla wielu osób.

bDBkNfPO

Za tego typu wykroczenie grozi upomnienie, mandat do 500 zł lub skierowanie sprawy do sanepidu, gdzie może zostać nałożona na właściciela lokalu kara administracyjna nawet do 30 tys. zł.

Skoro zasady mają być analogiczne jak w święta, to czy w Wigilię policjanci ukarali kogoś za zbyt wielu gości? To pytanie również zadaliśmy policjantom z Warszawy.

Rzecznik informuje, że interwencje policji w domach odbywały się, ale nie w związku z liczbą przebywających tam osób. Chodziło o "typowe" interwencje domowe, jakich funkcjonariusze mają na co dzień wiele. W Warszawie, według naszego rozmówcy, nikt nie dostał mandatu z powodu zbyt dużej liczby uczestników Wigilii.

bDBkNfPP

Według rzecznika stołecznej policji Polacy na ogół rozumieją trudną sytuację w kraju i zachowują się odpowiedzialnie.

Jako przykład podaje statystki świąteczne dotyczące pijanych kierowców zatrzymanych w te święta, bo akurat tego mundurowi odpuszczać nie zamierzają. W ubiegłym roku w okresie od 24 do 26 grudnia na jeździe po pijanemu przyłapano 36 kierowców, a w tym roku było ich 20.

bDBkNfQi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(190)
Greg
miesiąc temu
Przykre ale przez ostatni rok policja zmarnowała cały kapitał zaufania u społeczeństwa.
nik
miesiąc temu
policjant sam powininen wiedieć jak się zachować jak przystało na funkcjonariusza dziłającego na rzecz obuwateli, a nie na rzecz jarka i zomo! (rządu)!!
Outsider
miesiąc temu
Wyhamowali pietami bo od stycznia nowe podwyzki, wiec nie chca nadmiernie podk..wiac narodu. Juz i tak zje..li ludziom caly rok wlacznie ze wszystkimi swietami.
bDBkNfQj
Emeryt
miesiąc temu
Policja i Kaczyński na koniec roku chcą byc porządku wzgledem społeczeństwa, myśli ze jedną nocą sylwestrową wszystko pujdzie w niepamięć
Butny
miesiąc temu
I w końcu nie wiem czy mogę o 4 rano wrócić narąbany do domu?
...
Następna strona