Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Davos 2019
26.01.2019 09:56

Szesnastoletnia Szwedka wygarnia menedżerom na forum w Davos. "Liczą się tylko pieniądze"

Szwedka Greta Thunberg zaapelowała do czołowych menedżerów na forum gospodarczym w Davos. Rozwiązanie kryzysu klimatycznego jest dziecinnie proste.

Podziel się
Dodaj komentarz
(DW.com)

Zaangażowana w ochronę środowiska szesnastoletnia Greta Thunberg ze Szwecji zaapelowała do czołowych menedżerów i polityków w Davos o natychmiastowe podjęcie środków przeciwko zmianom klimatu. „Chcę, byście działali, jakby płonął wasz dom, bo tak się dzieje" – powiedziała młoda aktywistka na światowym forum gospodarczym w Szwajcarii

"Nie chcę waszej pomocy, nie chcę, byście wątpili. Chcę, byście popadli w panikę i poczuli strach, który ja czuję codziennie" – oświadczyła Szwedka podczas jednej z rund dyskusyjnych. Jej zdaniem czas uprzejmości się skończył. Rozwiązanie kryzysu klimatycznego jest największym i najbardziej kompleksowym wyzwaniem dla ludzkości. „W miejscach takich jak Davos chętnie opowiada się o sukcesach finansowych i odnosi się wrażenie, że liczą się tylko pieniądze i wzrost gospodarczy" – powiedziała Greta Thunberg. Nastolatka podkreśliła jednocześnie, że ponieważ kryzys klimatyczny nie został jeszcze uznany za kryzys, wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy z jego konsekwencji.

Jej zdaniem najprostszym rozwiązaniem jest „powstrzymanie emisji gazów cieplarnianych”. Ale każdy musi podjąć decyzję, „bo nie ma szarej strefy, gdy chodzi o przeżycie”. Ponieważ przeloty samolotem są dla klimatu szkodliwe, nastolatka przyjechała ze Szwecji na konferencję w Davos pociągiem.

Ruch "Fridays for Future"

Greta Thunberg w ramach ruchu „Fridays for Future” demonstruje od pół roku co piątek przed szwedzkim parlamentem w Sztokholmie. Ruch ten znajduje coraz większe poparcie na całym świecie. W piątek przed federalnym ministerstwem gospodarki oraz Urzędem Kanclerskim w Berlinie demonstrowało około 5 tys. uczniów.

Ponad 25 tys. uczniów i studentów demonstrowało w ubiegły piątek w ponad 50 miastach Niemiec, opowiadając się za szybką rezygnacją z węgla. Dzień wcześniej demonstrowało 12 tys. uczniów w Belgii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: Davos 2019, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
26-01-2019

Szwedzi to złodzieje jak Ruscydo dzisiaj przed pałacem królewskim w Sztokholmie, lwy ukradzione w Polsce stoją, a 70% muzeów w Szwecji, to fanty w Polsce zrabowane

26-01-2019

ThornPowinna była przyjechać na koniu ta aktywistka.

26-01-2019

OloPrzyjechała pociągiem a wróciła samolotem ironia

Rozwiń komentarze (69)