Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa pozwala wstrzymać ściąganie długów z pensji

111
Podziel się:

Rozliczenie płac podlegających w części egzekucji jest teraz problematyczne dla firm. Jeden z zapisów tarczy antykryzysowej sprawia, że od większości dłużników, którzy mają rodzinę, pracodawcy nie mogą dalej potrącać pieniędzy z pensji dla komornika.

Ściąganie długów z pensji. Tarcza antykryzysowa chroni zadłużonych pracowników
Ściąganie długów z pensji. Tarcza antykryzysowa chroni zadłużonych pracowników (PAP)
bEDsetOZ

Jeden z zapisów obowiązujący już w ramach tarczy antykryzysowej zakłada podwyższenie kwoty wolnej od egzekucji komorniczej, gdy zmniejszy się wynagrodzenie pracownika lub członek jego rodziny straci źródło utrzymania. Kwota wolna od egzekucji komorniczej wzrasta o 25 proc. minimalnego wynagrodzenia za każdego członka rodziny na utrzymaniu pracownika.

Jak czytamy w "Rzeczpospolitej", w praktyce oznacza to, że większość dłużników, którzy mają np. żonę i dwójkę dzieci, pracodawcy nie będą już mogli potrącać kolejnych spłat egzekwowanych przez komorników. A w zeszłym roku ściągali wierzytelności z pensji ok. 1,5 mln osób.

- Pracodawca musi polegać na oświadczeniu pracownika i nie może uzależniać podwyższenia kwoty wolnej od potrąceń od tego, czy to oświadczenie może zweryfikować. Pracodawcy powinni pamiętać, że będą musieli informować komorników o przyczynie niedokonania potrąceń - powiedziała dziennikowi Elżbieta Młynarska-Wełpa, ekspert od kadr i płac ze Stowarzyszenia Księgowych w Polsce.

bEDsetPb
Zobacz także: Obejrzyj: Zakaz handlu do zawieszenia. "Jest na to szansa"

Jak dodał dr Rafał Łyszczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej, istnieje obawa, że nowe przepisy będą nadużywane w celu pokrzywdzenia wierzycieli. Dłużnicy, szczególnie w mniejszych firmach, będą umawiali się z pracodawcami na obniżenie ich wynagrodzenia, by skorzystać z tej ochrony.

Zgodnie z nowym prawem, podwyższenie kwoty wolnej od egzekucji jest możliwe tylko wtedy, gdy obniżenie wynagrodzenia pracownika lub zwolnienie członka jego rodziny nastąpiło z powodu podjętych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działań służących zapobieganiu zakażeniom wirusem SARS-CoV-2. Czyli zwykłe obniżenie wynagrodzenia czy utrata pracy z innego powodu nie daje już do tego prawa.

bEDsetPh

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEDsetPC
KOMENTARZE
(111)
Art
8 miesięcy temu
....13 kwietnia 2019 roku w podwarszawskiej miejscowości Zakręt doszło do pożaru magazynu. Ogień najpierw pojawił się w hali, później przeszedł na dom jej właściciela. W akcji brało udział 26 zastępów straży pożarnej. 80 strażaków gasiło ogień przez 12 godzin. Tydzień później spłonęła katedra Notre Dame. W Paryżu akcja gaśnicza trwała 9 godzin. Pożar w Zakręcie był jednym z największych na Mazowszu od 20 lat........ W dwóch magazynach składowano przynajmniej 600 ton dokumentów. Akt spraw komorniczych z całego kraju. Magazyn od 2012 roku wynajmował Jacek Bogiel, wtedy warszawski komornik uznawany za jednego z najbogatszych w Polsce. W dniu pożaru na miejscu było trzech pracowników jego kancelarii. Według naszych informacji, mieli tamtego dnia zrobić sobie przed wejściem do magazynu grilla. Dwóch z nich najprawdopodobniej było pod wpływem alkoholu. Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie pożaru. Dwukrotnie. Dzisiaj w Zakręcie nadal leżą akta spraw komorników z całej Polski: Warszawy, Legionowa, Piotrkowa Trybunalskiego, nawet małego Człuchowa w województwie pomorskim. Niektóre w kartonach, inne upchane w zgliszczach pożaru albo zakopane w krzakach malin kilka metrów obok pogorzeliska. To wrażliwe dane z adresami zamieszkania, informacjami o długach Polaków, ich majątku, pensjach, miejscach pracy.................Zgodnie z ustawą o komornikach akta powinny być przechowywane albo w kancelarii, albo w Krajowej Radzie Komorniczej, albo Archiwum Państwowym. W każdym z tych przypadków akta powinny być zabezpieczone przez komorników przed zniszczeniem i utratą.(..)
Art
8 miesięcy temu
Jak spłonęło 600 ton akt dłużników z całej Polski. Kulisy gigantycznego pożaru u komorników
Art
8 miesięcy temu
Jak spłonęło 600 ton akt dłużników z całej Polski. Kulisy gigantycznego pożaru u komorników
bEDsetPD
Art
8 miesięcy temu
Jak spłonęło 600 ton akt dłużników z całej Polski. Kulisy gigantycznego pożaru u komorników
Art
8 miesięcy temu
"Jak spłonęło 600 ton akt dłużników z całej Polski. Kulisy gigantycznego pożaru u komorników"
...
Następna strona