Notowania

Tarcza antykryzysowa. Zasiłek dla rodziców będzie przedłużony, jeżeli szkoły pozostaną zamknięte

Z obozu rządzącego padła jasna deklaracja: jeżeli zamknięcie szkół i przedszkoli będzie przedłużone, to dłużej będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy. Ekspertka zwraca jednak uwagę, że świadczenie nadal należy się rodzicom dzieci tylko do 8. roku życia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Nowe zasady dla zasiłku opiekuńczego zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. (Fot: Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)

Przedłużenie zamknięcia szkół jest coraz bardziej realne. Dariusz Piontkowski w programie "Tłit" tłumaczył, że wszystko zależy od rozwoju choroby. - MEN wykonuje zalecenia GIS i Ministerstwa Zdrowia. Od tego uzależniamy dalsze decyzje - mówił szef MEN. We wtorek w TVP potwierdzał, że scenariusz, w którym dzieci pójdą do szkół dopiero po Wielkanocy, jest prawdopodobny.

Dlatego też premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedłużenie wypłacania świadczeń opiekuńczych, jeżeli szkoły rzeczywiście zostaną dłużej zamknięte. Na ten cel ma popłynąć z budżetu ok. 3-4 mld złotych. Szef rządu potwierdził tę informację w trakcie ogłaszania tzw. tarczy antykryzysowej, czyli programu rządowego pakietu działań społeczno-gospodarczych w walce ze skutkami pandemii koronawirusa.

Jednak przy jej ogłaszaniu, premier nie wspomniał ani słowem o zmianach w kwestii wieku dzieci, na które zasiłek przysługuje. Świadczenie bowiem mogą pobierać wyłącznie ci opiekunowie, których pociechy nie przekroczyły 8. roku życia.

Zobacz też: Tarcza antykryzysowa. Morawiecki: pomoc dla służby zdrowia i zabezpieczone depozyty

- Premier zapowiedział wydłużenie okresu wypłaty zasiłku opiekuńczego o kolejne 14 dni, jeśli zostanie przedłużone zamkniecie szkół, przedszkoli i żłobków. Niestety, apele rodziców o podwyższenie wieku dzieci, na które przysługuje to uprawienie, do 12. roku życia nie zostały wysłuchane - mówi money.pl Monika Smulewicz, partner w departamencie outsourcingu w Grant Thornton.

Jadwiga Emilewicz, minister rozwoju
Zamieszanie z zasiłkiem na opiekę. Minister Emilewicz jednak wycofuje się z pomysłu rozszerzenia

Możliwość wydłużenia wieku, od którgo przyznaje się zasiłek sygnalizowała w ubiegłym tygodniu minister Jadwiga Emilewicz. Kilka godzin później jednak wycofała się z własnych deklaracji.

- To duży problem dla rodziców dzieci powyżej 8 roku życia, którzy nadal mają problem z zapewnieniem opieki nad dziećmi. Apelowano o wydłużenie tego wieku do co najmniej 12. roku życia - wskazuje Smulewicz.

Wniosek o zasiłek można złożyć w ZUS lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (własną działalność). Jeśli wypłatą zasiłków zajmuje się pracodawca (umowa o prace, zlecenie), wystarczy w kadrach złożyć wniosek na formularzu Z-15A. Zasiłek wynosi 80 proc. wymiaru podstawy zasiłku.

Zasiłek będzie obowiązywać tylko na dzieci do 8. roku życia. Emilewicz wycofała się z własnej deklaracji.
Koronawirus. Zasiłek dla rodziców na razie bez zmian, Emilewicz wycofuje się z deklaracji

Nowe prawo obowiązuje od 8 marca i opisuje rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To w nim zmieniono zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek edukacyjnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-03-2020

JannnCo za rodzic chce siedzieć w domu z 10-latkiem?? Leń, leń i jeszcze raz leń. Ja jak miałem 9 lat odbierałem brata z przedszkola, przychodziliśmy do … Czytaj całość

18-03-2020

FREDstop rozdawnictwu ! nieroby do roboty! budżetówce obciąć pensje do połowy!

18-03-2020

Gzhsjsj500+ zabrac a nie mieszac w wyplatach!!!!bo jak my zwykli pracownicy zamieszamy to ta gospodarka nie podniesie sie ptzez nastepne 10lat

Rozwiń komentarze (82)