Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Krystian Rosiński
Krystian Rosiński
|
aktualizacja

Tarcza antykryzysowa. Zasiłek dla rodziców będzie przedłużony, jeżeli szkoły pozostaną zamknięte

82
Podziel się

Z obozu rządzącego padła jasna deklaracja: jeżeli zamknięcie szkół i przedszkoli będzie przedłużone, to dłużej będzie wypłacany zasiłek opiekuńczy. Ekspertka zwraca jednak uwagę, że świadczenie nadal należy się rodzicom dzieci tylko do 8. roku życia.

Nowe zasady dla zasiłku opiekuńczego zapowiedział premier Mateusz Morawiecki.
Nowe zasady dla zasiłku opiekuńczego zapowiedział premier Mateusz Morawiecki. (East News, Tomasz Jastrzebowski/REPORTER)
bEhAyGXV

Przedłużenie zamknięcia szkół jest coraz bardziej realne. Dariusz Piontkowski w programie "Tłit" tłumaczył, że wszystko zależy od rozwoju choroby. - MEN wykonuje zalecenia GIS i Ministerstwa Zdrowia. Od tego uzależniamy dalsze decyzje - mówił szef MEN. We wtorek w TVP potwierdzał, że scenariusz, w którym dzieci pójdą do szkół dopiero po Wielkanocy, jest prawdopodobny.

Dlatego też premier Mateusz Morawiecki zapowiedział przedłużenie wypłacania świadczeń opiekuńczych, jeżeli szkoły rzeczywiście zostaną dłużej zamknięte. Na ten cel ma popłynąć z budżetu ok. 3-4 mld złotych. Szef rządu potwierdził tę informację w trakcie ogłaszania tzw. tarczy antykryzysowej, czyli programu rządowego pakietu działań społeczno-gospodarczych w walce ze skutkami pandemii koronawirusa.

Jednak przy jej ogłaszaniu, premier nie wspomniał ani słowem o zmianach w kwestii wieku dzieci, na które zasiłek przysługuje. Świadczenie bowiem mogą pobierać wyłącznie ci opiekunowie, których pociechy nie przekroczyły 8. roku życia.

bEhAyGXX
Zobacz także: Zobacz też: Tarcza antykryzysowa. Morawiecki: pomoc dla służby zdrowia i zabezpieczone depozyty

- Premier zapowiedział wydłużenie okresu wypłaty zasiłku opiekuńczego o kolejne 14 dni, jeśli zostanie przedłużone zamkniecie szkół, przedszkoli i żłobków. Niestety, apele rodziców o podwyższenie wieku dzieci, na które przysługuje to uprawienie, do 12. roku życia nie zostały wysłuchane - mówi money.pl Monika Smulewicz, partner w departamencie outsourcingu w Grant Thornton.

bEhAyGYd

Możliwość wydłużenia wieku, od którgo przyznaje się zasiłek sygnalizowała w ubiegłym tygodniu minister Jadwiga Emilewicz. Kilka godzin później jednak wycofała się z własnych deklaracji.

- To duży problem dla rodziców dzieci powyżej 8 roku życia, którzy nadal mają problem z zapewnieniem opieki nad dziećmi. Apelowano o wydłużenie tego wieku do co najmniej 12. roku życia - wskazuje Smulewicz.

Wniosek o zasiłek można złożyć w ZUS lub za pomocą Platformy Usług Elektronicznych ZUS (własną działalność). Jeśli wypłatą zasiłków zajmuje się pracodawca (umowa o prace, zlecenie), wystarczy w kadrach złożyć wniosek na formularzu Z-15A. Zasiłek wynosi 80 proc. wymiaru podstawy zasiłku.

bEhAyGYe

Nowe prawo obowiązuje od 8 marca i opisuje rozwiązania związane z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. To w nim zmieniono zasady przyznawania zasiłku opiekuńczego w przypadku zamknięcia placówek edukacyjnych.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEhAyGYy
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
zdziczało
rok temu
Dziwna metoda. A w sumie taki rodzic nie może iść na urlop? O co tu chodzi... czyżby rodzice dzieci 8 lat byli rządowi do czegoś potrzebni.w przyszłości... że ich tak dofinansowuje? Znowu nas dzielą na lepszych i gorszych i w sumie nawet dla naszych pracodawców nic nie maja. Firmy zamykają się jedna po drugiej. Z czego mam żyć jak mnie zwolnią abo wyślą na bezpłatny urlop...Tez mam dzieci i też chcą jeść... Niech rząd zapewni wszystkich rodziców opieką. Co to by było jakby każdy z nas miał teraz po 3 dzieci i nagle nie miał pieniędzy...
wiki
rok temu
I po co było to pieprzenie o zrównoważonym budżecie?
iwona
rok temu
to co morawiecki kłamca zawsze obiecuje, pozniej wychodzi ze z wyjątkami i nie dla wszystkich. Ludzie cokolwiek powie wiedza ze to klamstwa dla mediów ze rząd taki dobry, lepszy od innych.
bEhAyGYz
Olka
rok temu
Powiem tyle. Na moje dzieci nie należy się nic. W przypadku kiedy już nie będzie można pracować bo zamkną zakłady to chyba pomrzemy z głodu o rachunkach nie wspomnę . To jest tragedia na dłuższą metę wiele rodzin nie da rady. Pozdrawiam i życzę nam wszystkim zdrowia.
zuzu
rok temu
No pewnie, 9 czy 10-latki do babci i po kłopocie. Tak to się niestety w wielu przypadkach skończyło. Miłego dnia
...
Następna strona