Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WS
|

To najgłośniejsza frankowa sprawa w Polsce. Zapadł wyrok

16
Podziel się:

Sąd Apelacyjny w Warszawie wrócił do sprawy Dziubaków, jednej z najgłośniejszych spraw frankowiczów. Rozstrzygnięto, czy Raiffeisen Bank może wstrzymać wypłatę spłaconych rat, o co wnosi małżeństwo, do momentu aż klienci spłacą zaciągnięty kapitał.

To najgłośniejsza frankowa sprawa w Polsce. Zapadł wyrok
Kamil Dziubak i Justyna Dziubak podczas sprawy w procesie frankowym w Sądzie Rejonowym w Warszawie (Agencja Wyborcza.pl, Sławomir Kamiński)

Przypomnijmy, że umowa kredytu indeksowanego do franka szwajcarskiego, która została zawarta przez małżeństwo Dziubaków, została unieważniona 3 stycznia 2020 roku. Jak pisaliśmy w money.pl, sąd uznał, że bank nie poinformował o faktycznym ryzyku konsumentów. Doszło więc do rażącego naruszenia interesów kredytobiorcy. Podkreślił również nierównowagę kontraktową stron i wprowadzenie przez bank klauzul "sprzecznych z dobrymi obyczajami".

- Zaciągnęliśmy kredyt w wysokości 400 tysięcy zł, spłaciliśmy 230 tysięcy, a na dzisiaj mamy 520 tysięcy do spłacenia. W przypadku unieważnienia zostanie 180 tysięcy do spłaty, w przypadku "odfrankowienia" 250 tysięcy zł - mówiła Polskiej Agencji Prasowej Justyna Dziubak w październiku 2019 roku.

Apelacja w sprawie Dziubaków

W styczniu 2020 roku, jak podaje TVN24, sąd oddalił żądanie frankowiczów, by zwrócić im spłacone 234 tys. zł i wskazał, że bank wypłacił im więcej - 400 tys. zł. To oznaczało, że dopiero po oddaniu bankowi tej kwoty, Dziubakowie mogli żądać finansowych roszczeń. W związku z wyrokiem obie strony wniosły apelację.

"Sąd Apelacyjny w Warszawie podtrzymał wyrok sądu okręgowego, który unieważnił umowę frankową. SA zasądził jednak od Raiffeisen Banku na rzecz Dziubaków 182 940 zł plus odsetki z zastrzeżeniem, że ", podał serwis TVN24.

Anna Dombska, adwokatka, która reprezentuje frankowiczów w sporach z bankami, podała na Twitterze, że umowa jest nieważna, a wyrok prawomocny. Dodatkowo sąd apelacyjny oddalił w całości apelację banku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(16)
Rych
2 miesiące temu
Właśnie poszedłem na ugodę i spłaciłem kredyt po kursie 1,69 zł za franka. Bez sądu bez nerwów. Santander
milo
2 miesiące temu
Już odezwali się poplecznicy banków z tytułami naukowymi. (felieton prof. Gwiazdowskiego) Panie profesorze Gwiazdowski, przywrócenie równowagi stron umowy to nie przywrócenie równowagi poprzez ważenie interesów ekonomicznych, ale poprzez eliminację z umowy zapisu naruszającego tę równowagę. To abecadło!!! Trudno też, aby sędzia nie stosował prawa, bo przypadkiem jest w sytuacji, w jakiej jest jedna ze stron!!! A co z sędziami - kredytobiorcami złotowymi, a co z sędziami, którzy, jak Pan zapewne, zainwestowali w akcje banków?
Gienek
2 miesiące temu
Super przekręt.... dać kredyt denominowany we Frankach wg kursu 1.80zl a spłaty wg kursu x 3
Ala
2 miesiące temu
Ile państwo Dziubakowie wydali na adwokatów? Siostra walczy w mBankiem i cała operacja unieważnienia kredytu trwa już ponad rok. Całkowite koszty kancelaria szacuje na ok. 40 tys. zł. Ja poszłam na ugodę. Bank umorzył mi 35% zadłużenia. Reszta do spłaty w PLN z odsetkami 4,99%. Rata spadła z 1300 na 950 zł . W CHF oprocentowanie rosło co miesiąc o 0,2% i wynosiło ostatnio 3,2 %.
Wujek dobra r...
2 miesiące temu
Ludzie żadnych kredytów nie bierzcie od lichwiarzy banksterow..!!! Nigdy!!!!