Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MLG
|

Tyle złota nie kupiono od 55 lat. Swój udział ma w tym także Polska

28
Podziel się:

Rok 2022 należał do banków centralnych. Ilość zakupionego przez nie złota sięgnęła poziomu niespotykanego od 55 lat – wynika z najnowszego raportu Światowej Rady Złota. Skup ten był drugim najwyższym w historii. Polska z rezerwami złota w wysokości ponad 228 ton zajmuje 22. miejsce wśród banków centralnych na świecie.

Tyle złota nie kupiono od 55 lat. Swój udział ma w tym także Polska
Polska znalazła się na 22. miejscu w rankingu posiadanych rezerw złota (Getty, © 2022 Bloomberg Finance LP)

Najnowsze dane Światowej Rady Złota (WGC) wskazują przede wszystkim na rekordowy popyt na złoto banków centralnych w 2022 roku. Wyniósł on 1 136 ton, co stanowi najwyższy poziom zakupów od 1967 r - informuje spółka Tavex.

Rośnie zainteresowanie złotem

Dane za IV kwartał 2022 roku wskazują, że w polskich skarbcach znajdowało się 228.67 ton kruszcu. W analizowanym okresie daje to Polsce 22. miejsce w rankingu banków centralnych na świecie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 17.01 | Bilans zysków i strat trzy lata po brexicie. "Trudno wymienić te pierwsze"

Miejsce na podium zajmują Stany Zjednoczone (8,133.46 ton), Niemcy (3,355.14) i Włochy (2,451.84). Tuż za nimi znajduje się Francja (2,436.75) oraz Rosja (2,298.53). Natomiast 228.67 tony dają nam trzecie miejsce w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, za Federacją Rosyjską oraz Turcją, która odnotowała największy zakup w 2022 r. Jej oficjalne rezerwy złota wzrosły o 148 ton do 542 ton.

Tavex informuje, że istnieją jednak kraje, które nie posiadają złotych rezerw. Należą do nich m.in. Kanada, Norwegia, Azerbejdżan, Nikaragua, czy Armenia.

Niepewność geopolityczna i wysoka inflacja zdecydowanie mogły się przyczynić do rekordowych wyników popytu złota. Jest ono aktywem rezerwowym, które dywersyfikuje ryzyko geopolityczne w czasie kryzysów oraz w okresie napięć w sferze politycznej – wskazuje Aleksander Pawlak, prezes firmy Tavex.

Dodaje, że złoto daje pewnego rodzaju niezależność, ponieważ nie jest związane z nim ryzyko kredytowe, a także bezpośrednio polityka gospodarcza konkretnego kraju. -  Dlatego państwo posiadające duże rezerwy złota jest bardziej wiarygodne w oczach inwestorów i pożyczkodawców – przekonuje Aleksander Pawlak.

Zainteresowanie złotem widać również wśród oszczędzających Polaków. Według badań firmy Tavex za 2022 rok, respondenci zapytani o to, w co warto inwestować, na drugim miejscu wskazywali złoto (28 proc.). Co istotne, kruszec jest jeszcze mocniej doceniany przez młodych. Zapytani – analogicznie – w co warto inwestować, najliczniej odpowiadali, że w złoto inwestycyjne (36 proc. w grupie 18-24 lata i aż 41 proc. w grupie 25-34 lata).

Cena złota w 2023 roku

Rekord ceny złota z marca 2022 r. to blisko 2075 dolarów za uncję. Sam koszt wydobycia złota (AISC) wzrósł z kolei do rekordowych 1289 dolarów za uncję na koniec trzeciego kwartału 2022 r.

Jak wskazuje Jarosław Żołędowski, prezes notowanej na GPW Mennicy Skarbowej, która jest jednym z największych sprzedawców fizycznego złota inwestycyjnego na polskim rynku, złoto może mieć tez dobry 2023 r. To dlatego, że popyt na złoto na świecie nieustannie utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie.

Według niego 2023 rok również będzie dobrym rokiem dla złota. Sprzyja temu trwająca niepewność na rynkach, a do tego – jak stwierdza ekspert – historia pokazuje, że złoto dobrze sobie radziło podczas recesji. W jego opinii nie potrzebujemy też światowej recesji w 2023 r., by złoto zyskiwało.

– Nie można zatem wykluczyć, że złoto wzrośnie do ponad 2000 dolarów w II lub III kwartale 2023 roku - prognozuje Paweł Majtkowski, analityk rynków z eToro.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
gospodarka
inwestycje
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
JaZHajnołki
rok temu
W kopalniach jest wungiel - bydzie wojna. Przed wojna tez był wungiel.
MrMruczek
rok temu
Złoto, nie jest dobrym towarem inwestycyjnym w krótkiej i średniej perspektywie czasowej. Osobiście traktuję złoto jak dożywotnie zabezpieczenie egzystencji doczesnej. Jeśli już kupię, to nigdy nie sprzedam, chyba, że będę miał nuż na gardle.
Jurek
rok temu
Niemieckie złoto jest obecnie zdeponowane w bankach USA.
kątem/oka /
rok temu
..... jeść nie wola / lat przeleży tysiące / .. to dobra inwestycja
pepe
rok temu
po notowaniach jakoś tego nie widać co tu jest napisane
...
Następna strona