Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Martyna Kośka
Martyna Kośka
|

Ubezpieczenia rolników. Agrounia będzie walczyła z pomysłem ozusowania ich działalności

820
Podziel się

To zamach na tradycję - mówił przed centralą KRUS w Warszawie szef Agrounii. Rolnicy nie godzą się na to, by prowadzący dodatkową działalność gospodarczą musieli płacić ZUS, a nie jak do tej pory podwójny KRUS.

Ubezpieczenia rolników. Agrounia będzie walczyła z pomysłem ozusowania ich działalności
Szef Agrounii przekonywał, że następstwem objęcia rolników ZUS-em będzie m.in. koniec możliwości kupowania chleba, sera czy jajek od rolników
bDJPASeZ

Rolników rozsierdziła informacja, że Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej pracuje nad projektem ustawy, która uderzy w ich interesy. Ci, któzy prowadza dodatkową działalność gospodarczą, mieliby bowiem płacić ZUS.

Reprezentująca ich interesy Agrounia zwołała w piątek przed południem konferencję prasową przed centralą KRUS w Warszawie.

Znany z płomiennych przemówień Michał Kołodziejczak mówi, że "to zamach na tradycję".

bDJPASfb
Zobacz także: Wyższa składka dla rolników prowadzących działalność gospodarczą. Prezes ZUS komentuje

Co może się zmienić? Dziś jest tak, że rolnicy, którzy dodatkowo prowadzą inną działalność (np. sklep na wsi albo zakład fryzjerski), płacą w KRUS-ie podwyższone składki (podwójny KRUS).

To znacznie mniej niż pozostali przedsiębiorcy. Dla gospodarstw do 50 ha składka ta wynosi 708 zł na kwartał od osoby, a powyżej tego areału – 1059 zł.

bDJPASfh

Ministerstwo chce, by najbardziej "przedsiębiorczy" rolnicy płacili 1457,49 zł miesięcznie od osoby i nie w KRUS-ie, ale już w ZUS-ie. Tyle też płacą obecnie pozostali przedsiębiorcy ubezpieczeni tylko w ZUS-ie.

Kołodziejczak: skończy się drobny handel na wsi

Kołodziejczak przekonywał, że nałożenie dodatkowego obciążenia sprawi, że rolnikom nie będzie się opłacało zajmować dodatkową działalnością ("często nie przynoszącą dochodów, a jedynie wspierającą domowy budżet" – dodał), więc znikną wiejskie sklepy, fryzjerzy, sąsiedzi, którzy mają maszyny, nie będą świadczyli nimi odpłatnych usług na rzecz tych, którzy takiego sprzętu nie mają. Zagrożona będzie agroturystyka, przekonywał szef Agrounii.

bDJPASfi

W teatralnym geście wyjął z materiałowej torby bochenek chleba, przekroił go na pół i powiedział, że wiejskiego chleba, sera, jajek również nie będzie, gdyż rolnicy przestaną się zajmować wszystkim, co narażać ich będzie na płacenie ZUS-u.

- Ten pomysł jest wymierzony bezpośrednio w wieś, ale odczują go również mieszkańcy miast, którzy nie będą już mogli kupować wiejskich produktów – ostrzegał.

Zapowiedział, że rolnicy zablokują wszelkie próby włączenia ich do systemu ZUS-u.

bDJPASfj

- Ani MRiRW, ani KRUS nie uczestniczyły w żadnych roboczych pracach nad proponowanym rozwiązaniem - przekazał Puda w oświadczeniu.

- Nikt, ani minister, ani premier nie zaprzeczył, że takie prace trwają. Minister powiedział tylko, że nie wie, by taki projekt trafił do resortu. Mamy kolejnego ministra, który nie wie, jakie ustawy są przygotowywane dla rolników – powiedział Kołodziejczak.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bDJPASfC
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(820)
agar
2 tyg. temu
Czym się różni rolnik który ma 100 h ziemi i 50 krów od np. przedsiebiorcy budowlanego !!!! tylko ZUS!!!!
swojakk
2 tyg. temu
jak widzę napis " rolnik Niewolnik " to Śmiać czy płakać - tyle i jak żyją rolnicy na wsi w porównaniu co było . Wystarczy wjechać na wieś i samemu się przekonać
Nie PIS
2 tyg. temu
Jak żeście wybrali, tak będziecie mieli, pretensje jak to mawiał Szpicbródka możecie kierować na Berdyczów. Hahahaha
bDJPASfD
bleeeee
2 tyg. temu
Temu panu już dziękujemy.
!!!!
2 tyg. temu
wszystkich rolników opodatkować dochodowym 32% bo byczą się kiankami, hyjundami z wieśniaczkami o 10-15 lat młodszymi
...
Następna strona