Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nowy sekretarz NATO w Polsce

0
Podziel się:

Jens Stoltenberg w czasie swojej pierwszej wizyty zagranicznej spotka się dziś z prezydentem i premier Ewą Kopacz.

Nowy sekretarz NATO w Polsce
(PAP/EPA)

Jens Stoltenberg w czasie swojej pierwszej wizyty zagranicznej spotka się dziś z prezydentem i premier Ewą Kopacz, a także z ministrami: obrony i spraw zagranicznych. Tematem rozmowy z Bronisławem Komorowskim ma być przede wszystkim realizacja postanowień szczytu Sojuszu w Newport.

Po południu Jens Stoltenberg odwiedzi bazę lotniczą w Łasku, gdzie stacjonują amerykańscy żołnierze oraz samoloty F-16.

Były norweski premier Jens Stoltenberg oficjalnie stanowisko objął 1 października. Polska to jedno z pierwszych państw, jakie odwiedza nowy szef NATO. Jens Stoltenberg był dwukrotnie premierem Norwegii w latach 2000-2001 oraz 2005-2013. W latach 2002 - 2014 przewodniczył tamtejszej lewicowej Partii Pracy.

Stoltenberg obejmuje nową funkcję w trudnym dla NATO momencie ze względu na kryzys ukraiński. Niektórzy komentatorzy obawiają się, że będzie on prowadził bardziej ugodową politykę wobec Rosji w porównaniu ze swoim poprzednikiem. Jeszcze jako socjaldemokratyczny premier Norwegii Stoltenberg wynegocjował m.in. porozumienie, które kończyło 40-letni spór terytorialny między Rosją a Norwegią, co pozwoliło na zmniejszenie napięć w regionie.

Na szczycie NATO w Lizbonie 4 lata temu polityk namawiał do nawiązania bliskiej współpracy z Rosją i budowania strategicznego partnerstwa. Norweskie media piszą też o jego kontaktach z KGB, które miały mieć miejsce na początku lat 90-tych.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/181/m322229.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nowy-sekretarz-generalny-nato-z-tym-bedzie,141,0,1629837.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Trudne wyzwania przed nowym szefem NATO
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/146/m321170.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/stosunki;rosja-nato;putin;prowokuje;panstwa;baltyckie;i;wysyla;mysliwce,44,0,1626412.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosja prowokuje państwa bałtyckie
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/6/m321798.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/gornicy;zmobilizowali;rzad;do;dzialania;beda;przepisy;wymierzone;w;rosyjski;wegiel;projekty;juz;w;sejmie,76,0,1626188.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Ewa Kopacz uratuje polski węgiel i kopalnię Kazimierz-Juliusz?
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/195/m320963.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wojna;na;ukrainie;nato;o;wycofywaniu;rosyjskich;sil;z;ukrainy,95,0,1625695.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) NATO: Rosyjskie wojsko wycofuje się
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)