Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Szef EBC: stopy procentowe pozostaną niskie

0
Podziel się:

Mario Draghi zapowiedział kontynuację polityki pobudzania gospodarki i utrzymania stabilnych cen.

Szef EBC: stopy procentowe pozostaną niskie
(Xinhua/Photoshot/REPORTER)

Szef Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Mario Draghi w wywiadzie dla niemieckiego dziennika _ Handelsblatt _ zapowiedział kontynuację polityki niskich stóp procentowych w celu pobudzania gospodarki i utrzymania stabilnych cen.

_ - Odsetki są od dawna bardzo, bardzo niskie i pozostaną (na tym poziomie) prawdopodobnie przez dłuższy czas _ - powiedział Draghi. Jak wyjaśnił, EBC utrzymuje odsetki na niskim poziomie, by _ pobudzać gospodarkę i utrzymać stabilność cen _.

Benchmarkowa stopa procentowa kredytu refinansowego wynosi 0,05 proc. EBC obniżył stopę kredytu refinansowego o 10 pkt. bazowych na posiedzeniu we wrześniu. Stopa oprocentowania depozytów wynosi minus 0,2 proc. Stopa kredytu wynosi 0,3 proc.

Draghi wezwał szefów krajów europejskich do wprowadzenia w życie reform strukturalnych. _ Słabość reformatorska, biurokracja i ciężar podatkowy utrudniają proces uzdrowienia Europy _ - wyjaśnił. Obciążenia podatkowe w Europie są jego zdaniem największe na całym świecie. To poważny mankament w konkurencji z innymi. Jak zaznaczył, wszystkie kraje strefy euro muszą zwiększyć wysiłki, także Niemcy.

Szef EBC domaga się zwiększenia wydatków na inwestycje, przede wszystkim na badania naukowe, oświatę i agendę cyfrową. _ Inne wydatki, a także podatki powinny ulec redukcji _ - podkreślił.

Draghi broni swoich planów skupowania obligacji. W eurolandzie nadal istnieje - jego zdaniem - niebezpieczeństwo wejścia w spiralę malejących cen, co utrudni redukcję długów, wpłynie negatywnie na nastroje konsumentów i zahamuje inwestycje firm.

Draghi zasygnalizował, że EBC może już wkrótce rozpocząć skupowanie obligacji państwowych. _ Ryzyko, że nie wypełnimy naszego zadania utrzymania stabilności cen, jest większe niż sześć miesięcy temu _ - powiedział.

EBC prowadzi techniczne przygotowania, aby _ na początku 2015 r. zmienić tempo i skład posunięć, gdyby stało się to konieczne, aby zareagować na długi okres zbyt niskiej inflacji _ - powiedział w rozmowie z _ Handelsblatt _.

Czytaj więcej w Money.pl
Stopy procentowe w strefie euro. Jest decyzja EBC na ostatnim w tym roku decyzyjnym posiedzeniu zdecydował o pozostawieniu stóp procentowych w Eurolandzie bez zmian.
Co zrobi EBC by walczyć ze stagnacją? Wielu ekspertów uważa, że tylko luzowanie ilościowe może być właściwym rozwiązaniem.
Euro na Litwie. "Najtrudniej restauracjom" Wymiana waluty przebiega bez większych problemów. Bankomaty wypłacają euro, a kasjerzy jedynie nieco dłużej wydają resztę.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)