Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
CHE
|

UODO występuje przeciwko Vinted. Chodzi o ochronę danych

57
Podziel się:

Popularny litewski startup Vinted być może będzie musiał się dostosować do unijnych norm w kwestii przetwarzania danych osobowych. Ze stosownym wnioskiem do Litwinów zwrócił się polski Urząd Ochrony Danych Osobowych.

UODO występuje przeciwko Vinted. Chodzi o ochronę danych
Vinted to platforma do zakupu ubrań "z drugiego obiegu" (Adobe Stock)

Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych skierował do litewskiego organu nadzorczego wniosek o pomoc ws. Vinted. Działanie ma na celu wymuszenie na Litwinach skuteczniejszego egzekwowania rozporządzenia o ochronie danych (RODO).

"Powodem są liczne sygnały, jakie wpływają do UODO, m.in. za pośrednictwem infolinii, dotyczące żądania przedstawienia kopii dowodów osobistych przez ten portal" - czytamy w uzasadnieniu.

"UODO – w ramach mechanizmu wzajemnej współpracy – wystąpił z wnioskiem w trybie art. 61 RODO do Państwowego Inspektoratu Ochrony Danych (litewskiego organu nadzorczego) o wszczęcie postępowania z urzędu lub przeprowadzenie kontroli w firmie Vinted" - informuje Urząd.

UODO wskazuje m.in. na konieczność ustalenia podstawy prawnej przetwarzania danych osobowych przez operatora platformy Vinted.pl (w szczególności danych zawartych w polskich dowodach osobistych).

Mowa również o zbadaniu zakresu i rodzaju przetwarzanych danych osobowych, a także sposobu oraz celu zbierania i udostępniania danych osobowych. UODO chce się także dowiedzieć, czy startup w należyty sposób dba o bezpieczeństwo danych swoich klientów.

Organ litewski powinien udzielić odpowiedzi na wniosek UODO bez zbędnej zwłoki i nie później niż w terminie miesiąca od otrzymania wniosku.

Europejski startup ma siedzibę w Wilnie z biurami w Berlinie, Pradze i Warszawie i zatrudnia ponad 440 osób. Niespełna rok temu zarząd Vinted poinformował o przekazaniu 1 miliona euro na wsparcie walki z COVID-19. Darowizna zasili przede wszystkim badania naukowe, skupiające się na leczeniu przeciwwirusowym.

Zobacz także: Spis powszechny coraz bliżej. Spisać musi się każdy, nie każdy chce. Za to grozi grzywna, do 5 tys. zł
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(57)
Skandal !!!!!...
7 miesięcy temu
Proponuje złożyć grupową skargę tak Eby Polski urząd mógł coś z tym zrobić. Dlaczego jeżeli ktoś chce zrezygnować w takiej sytuacji nie wypłacają zaległości. Skandaliczne formą darcuciiiia tożsamości, ja będę bardzo uwazac
Stop !
7 miesięcy temu
Vinted Blokuje moje pieniądze żądając kopii dowodu, po moim trupie. Do tego nie spełniam przesłanek nie przekroczyłam limitu, wsYstkie transakcje poprawne prawnie,itd.... Co ci Litwini tam wyprawiają? Skandal a Polski urząd gdzie jest!!? Mówię że w tak8m razie rezygnuję a oni zrezygnujesz jak przedsta3isz kopię ID ja mówię po co jak więcej transakcji nie będzie, no Skandal !
Tak jest
3 lata temu
I co i nic, sprawa ucichła? Miło by było edytować artykuł lub pisać co dalej?! OLX robi to samo i to samo robi allegro, czują sie Panami życia i śmierci w handlu internetowym. Oby nadeszła konkurencja bo schodzą na psy.
Słuchaj
3 lata temu
Niech money nie usuwa komentarzy. :) Właśnie widzicie co po 2 miesiącach zrobił uodo, całe nic bo weryfikacja dowodem tozsamosci ma swoje podstawy. Gdybyście czytali regulamin to wiedzielibyście, ze to adyen ( instytucja finansowa, która jest do tego zobowiązana prawnie) przeprowadza weryfikację, a nie samo Vinted. Sprawdźcie kto jest nadawca przelewów z tymi waszymi wypłatami z portfela, na pewno nie vinted. Nikt tam nie będzie odpowiadał na wasze wypociny, albo dostaniecie kase po weryfikacji albo nie zweryfikujecie i kasa będzie zablokowana. ;-)
anna
3 lata temu
Nareszcie
...
Następna strona