Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ustawa covidowa zamiast pozwoleń. Kolejny deweloper chce pójść na skróty

134
Podziel się:

Regulacja jednej z "ustaw covidowych" to gwiazdka z nieba dla deweloperów. Mogą budować co i gdzie chcą, pod warunkiem, że zadeklarują, iż pomagają tym samym w walce z pandemią. W ten sposób jedna z firm chce zbudować 8-piętrowy budynek w niewielkim Wieliszewie. Będzie to największy budynek w gminie.

Ustawa covidowa zamiast pozwoleń. Kolejny deweloper chce pójść na skróty
Wójt Wieliszewa poprosił kolegę o zrobienie wizualizacji tego, jak bardzo ośmiopiętrowy budynek wyróżniałby się na tle innych domów w gminie (Radosław Przybyłek )
bEENjcZN

Napisana szybko, a mówiąc kolokwialnie "na kolanie", ustawa z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem epidemii COVID-19 sprawiła, że niejednemu deweloperowi szybciej zabiło serce. Okazało się bowiem, że jeśli zadeklaruje, iż inwestycja ma na celu usprawnienie walki z koronawirusem, to w zasadzie można budować wszędzie i wszystko – z pominięciem procedur i trybów.

Taką właśnie boczną furtką mazowiecki deweloper chce wybudować osiedle domków jednorodzinnych w sąsiedztwie Lasu Bemowskiego. W normalnych okolicznościach nie miałby szans na wbicie łopaty. Teraz okazuje się, że ograniczenia prawa budowlanego nie obowiązują, a zgodę dał na to rząd i parlament.

Chętnych do skorzystania z uproszczonych procedur nie brakuje. Wójt gminy Wieliszew (powiat legionowski) poinformował, że deweloper chce postawić ośmiokondygnacyjny budynek mieszkalny w samym centrum tej popularnej, położonej niedaleko Zalewu Zegrzyńskiego, wsi.

bEENjcZP

Deweloper już raz próbował szczęścia

Wójt Wieliszewa Paweł Kownacki podkreśla w rozmowie z money.pl, że ten teren w planie zagospodarowania przeznaczony jest pod zabudowę jednorodzinną. To nie zniechęca dewelopera, który raz już próbował uzyskać zgodę na wybudowanie na tej działce kilkupiętrowego bloku mieszkalnego. Miał nadzieję wykorzystać do tego tzw. lex developer.

Zobacz także: Obejrzyj także: Samowole budowlane a nowe prawo. Łatwiej o legalizację?
bEENjcZV

- Korzystając z tej regulacji, chciał zbudować tam niezgodnie z planem bloki na prawie 150 mieszkań. Procedura trwa już od pewnego czasu i mam wrażenie, że deweloper nie ma pewności sukcesu, więc postanowił wykorzystać jeszcze bardziej uproszczoną procedurę wynikającą z tzw. lex covid – mówi wójt.

A w jaki sposób deweloper uzasadnił, że jego inwestycja pomoże w walce ze skutkami pandemii?

- W żaden - odpowiada krótko wójt.

bEENjcZW

Nie musi, wystarczy sama deklaracja.

Gmina nie godzi się na inwestycję, która za nic ma ład urbanistyczny. Wójt zapowiada, że będzie starał się udowodnić, że inwestycja stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa mieszkańców (m.in. przez brak możliwości organizacji odpowiedniej komunikacji).

- Chcemy także pokazać, że stwarza ona zagrożenie dla istniejących na działce pomników przyrody – dodaje.

bEENjcZX

Być może deweloper dwa razy powinien się zastanowić, czy droga na skróty na pewno mu się opłaci. Jego kolega po fachu (ten od osiedla w Lesie Bemowskim) musi się już tłumaczyć prokuraturze, którą zainteresował wątek fałszywego oświadczenia, jakoby inwestycja miała mieć związek z przeciwdziałaniem pandemii COVID-19.

Wójt Paweł Kownacki informuje nas, że również powiadomił prokuraturę i ABW (tę drugą instytucję dlatego, że wprost jest wymieniona w ustawie covidowej jako uprawniona do kontroli) oraz poprosił o interwencję parlamentarzystów. Po pierwsze, aby poprawili błędnie sformułowaną ustawę.

- Ale również po to, by uruchomili stosowne organy do wyjaśnienia tej sytuacji, która według mnie jest próbą składania fałszywych oświadczeń. Świadczyć o tym mogą wcześniejsze próby uzyskania pozwoleń na budowę bloków – mówi wójt.

Starostwo chce pomóc

bEENjcZY

W starostwie już się sprawie przyglądają, ale jak mówi w rozmowie ze stołeczną "Gazetą Wyborczą" Joanna Kajdanowicz, rzeczniczka starostwa powiatu legionowskiego, prawnicy niewiele mogą zrobić. Pomysł dewelopera jest przecież zgodny z obowiązującym, niedoskonałym, ale jednak – prawem.

- Jesteśmy po stronie mieszkańców i chcemy wspierać gminę. Obecnie analizujemy z naszymi prawnikami, jakie kroki możemy podjąć w tej sprawie. Oczywiście jesteśmy w stałym kontakcie z inspektorem nadzoru budowlanego. To organ, który mógłby wstrzymać roboty, jeśli one się rozpoczną. Może też reagować na sprawy dotyczące bezpieczeństwa budowy – powiedziała Kajdanowicz. 

Czekamy na komentarz dewelopera w tej sprawie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEENjdaq
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(134)
jojok
rok temu
Można by jeszcze wprowadzić ograniczenie 2.5t dla całego kraju i zrobić wielkie pole golfowe.
realista
rok temu
teraz wystarczy przypilnować aby nie zostało nic sprzedane/wynajęte na cel niezgodny z walką z covidem. jeśli złamią prawo kofiskata całości zysków z budowy plus kara 10 krotność zysków...
Avalon
rok temu
Mam dość niszczenia lasów, rezerwatów, łąk i innych obiektów przyrodniczych oraz przeznaczania tych terenów na deweloperkę i parkingi. Od 1989 r. każdy rząd robi z Polski prywatny folwark i kolejnymi poczynaniami godzi w Matkę Naturę. Obawiam się, że PiS zrobi z lasami, to co próbuje robić teraz z kopalniami: znowelizuję ustawę i odda je zagranicznym podmiotom.
bEENjdar
olo
rok temu
problem w tym ze prawdopodobnie jednym z inwestorow jest KK. A tu zadne prawo nie obowiazuje.
Gja
rok temu
W demokratycznym państwie, to by postawił na podstawie oświadczenia. W tym kraju, jak nie ma "pleców", to nie postawi. Nie zrozumcie mnie źle ta ustawa jest zła...ale jest, jaka jest. Można ją zmienić, ale budynek w rzece się nie rozpuści i zostanie z mieszkańcami na sto lat....dlatego prawo robi się demokratycznie, albo dopisać...tylko dla członków partii. Wtedy komuna i dyktatura na całego
...
Następna strona