Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Ustawa dot. COVID-19. Sejm zagłosował

671
Podziel się:

Sejm przyjął ustawę dotyczącą walki z COVID-19. Chodzi o transfer 7,5 mld euro z unijnych środków, których głównymi beneficjentami mają stać się samorządy. To pieniądze, które już wcześniej były przyznane Polsce, teraz zostaną przesunięte na walkę z koronawirusem.

Posiedzenie Sejmu. Posłowie przyjęli ustawę dot. walki z COVID-19
Posiedzenie Sejmu. Posłowie przyjęli ustawę dot. walki z COVID-19 (East News)
bEENuwgl

Sejm - bez poprawek - przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. Pozwoli ona na transfer 7,5 mld euro unijnych środków, które trafią na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w Polsce.

Głosowało 456 posłów. "Za" było 454, nikt nie był "przeciw", a od głosu wstrzymało się 2 posłów. Wcześniej głosowano nad poprawkami zgłoszonymi przez opozycję, było ich 13, jednak sejmowa większość Zjednoczonej Prawicy odrzuciła je wszystkie.

bEENuwgn

Jeszcze przed głosowaniami w Sejmie odbyły się wystąpienia przedstawicieli klubów i kół poselskich. Były minister środowiska, a obecnie poseł PiS Henryk Kowalczyk poprosił premiera, by jasno powiedział, że owe 7,5 mld zł już były do wydania, a teraz będą tylko przesunięte. Tak, by "nie mącić ludziom w głowach".

Zobacz także: Obejrzyj: Władza obniży sobie pensje? Dworczyk unika odpowiedzi

- Odniosłem wrażenie, słuchając wystąpień przedstawicieli niektórych klubów, jakoby Unia Europejska dała nam dodatkowo 7,5 mld euro na walkę z koronawirusem. Mam więc pytanie do pana premiera, bo ta ustawa - jeśli dobrze rozumuję - pozwala nam na przesuwanie tych pieniędzy, które już mamy - powiedział poseł PiS.

bEENuwgt

- Nie róbmy zamętu ludziom w głowach, że mamy 7,5 mld euro dodatkowych pieniędzy. Bo takich pieniędzy nie mamy. Ta ustawa pozwala nam na wykorzystanie środków, które jeszcze nie zostały zakontraktowane. Proszę o potwierdzenie tego przez pana premiera - dodał Kowalczyk.

Głos zabrała także kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. - W Polsce co 6. zakażony to pracownik ochrony zdrowia, we Włoszech co 10. To pokazuje, że sprzętu jest za mało, a zapewnienia, które nam przekazujecie, że wszystko jest w porządku, są nieprawdziwe - stwierdziła.

- Mam nadzieję, że z tych pieniędzy zostaną zakupione odpowiednie ilości maseczek i testów, by osoby pracujące w ochronie zdrowia mogły być cyklicznie badane - dodała.

bEENuwgu

Ustawa zakładająca przesunięcie 7,5 mld euro unijnych środków na walkę z koronawirusem ma pozwolić samorządom, by dysponowały pieniędzmi na potrzeby związane z pandemią.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
bEENuwgO
KOMENTARZE
(671)
Helka
rok temu
Koniokrad zawsze nim będzie jak buc Kaczy
mareg
rok temu
To pan Kowalczyk nie powinien mącić ludziom w głowach. Tych środków Polska nie była w stanie wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem i albo nie zostałyby wcale nam wypłacone albo musiałyby wrócić do Brukseli. Tak więc de facto to są nowe pieniądze dla nas - przynajmniej większość. Przy okazji widać jak PIS "potrafi" wykorzystywać fundusze unijne skoro tyle zostało...
niestety
rok temu
Panie Kowalczyk ta kase musielibysmy zwrocic bo nie wykorzastalismy jej zgodnie z przeznaczeniem tyle tylko , ze juz dawno jej nie ma bo ja zagospodorowaliscie tylko nikt nie wie na co , no ale macie problem z glowy nie bedziecie oddawac ,a samorzady ?jakos uciszycie
bEENuwgP
tomany
rok temu
Teraz chciałbym się dowiedzieć skąd przesunęli, komu zabrali?
czes
rok temu
i znowu radosc na ''zamku w TORUNIU ale sie tatko oblowi.
...
Następna strona