Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Paweł Orlikowski
|
aktualizacja

Ustawa dot. COVID-19. Sejm zagłosował

672
Podziel się

Sejm przyjął ustawę dotyczącą walki z COVID-19. Chodzi o transfer 7,5 mld euro z unijnych środków, których głównymi beneficjentami mają stać się samorządy. To pieniądze, które już wcześniej były przyznane Polsce, teraz zostaną przesunięte na walkę z koronawirusem.

Posiedzenie Sejmu. Posłowie przyjęli ustawę dot. walki z COVID-19
Posiedzenie Sejmu. Posłowie przyjęli ustawę dot. walki z COVID-19 (East News)
bDafYDnV

Sejm - bez poprawek - przyjął ustawę o szczególnych rozwiązaniach wspierających realizację programów operacyjnych w związku z wystąpieniem COVID-19 w 2020 r. Pozwoli ona na transfer 7,5 mld euro unijnych środków, które trafią na walkę ze skutkami pandemii koronawirusa w Polsce.

Głosowało 456 posłów. "Za" było 454, nikt nie był "przeciw", a od głosu wstrzymało się 2 posłów. Wcześniej głosowano nad poprawkami zgłoszonymi przez opozycję, było ich 13, jednak sejmowa większość Zjednoczonej Prawicy odrzuciła je wszystkie.

bDafYDnX

Jeszcze przed głosowaniami w Sejmie odbyły się wystąpienia przedstawicieli klubów i kół poselskich. Były minister środowiska, a obecnie poseł PiS Henryk Kowalczyk poprosił premiera, by jasno powiedział, że owe 7,5 mld zł już były do wydania, a teraz będą tylko przesunięte. Tak, by "nie mącić ludziom w głowach".

Obejrzyj: Władza obniży sobie pensje? Dworczyk unika odpowiedzi

- Odniosłem wrażenie, słuchając wystąpień przedstawicieli niektórych klubów, jakoby Unia Europejska dała nam dodatkowo 7,5 mld euro na walkę z koronawirusem. Mam więc pytanie do pana premiera, bo ta ustawa - jeśli dobrze rozumuję - pozwala nam na przesuwanie tych pieniędzy, które już mamy - powiedział poseł PiS.

- Nie róbmy zamętu ludziom w głowach, że mamy 7,5 mld euro dodatkowych pieniędzy. Bo takich pieniędzy nie mamy. Ta ustawa pozwala nam na wykorzystanie środków, które jeszcze nie zostały zakontraktowane. Proszę o potwierdzenie tego przez pana premiera - dodał Kowalczyk.

bDafYDod

Głos zabrała także kandydatka KO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska. - W Polsce co 6. zakażony to pracownik ochrony zdrowia, we Włoszech co 10. To pokazuje, że sprzętu jest za mało, a zapewnienia, które nam przekazujecie, że wszystko jest w porządku, są nieprawdziwe - stwierdziła.

- Mam nadzieję, że z tych pieniędzy zostaną zakupione odpowiednie ilości maseczek i testów, by osoby pracujące w ochronie zdrowia mogły być cyklicznie badane - dodała.

Ustawa zakładająca przesunięcie 7,5 mld euro unijnych środków na walkę z koronawirusem ma pozwolić samorządom, by dysponowały pieniędzmi na potrzeby związane z pandemią.

bDafYDoe

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bDafYDoy
KOMENTARZE
(672)
Asd
6 miesięcy temu
Czy Pan poseł wie ze, UE przyznaje pieniądze na określone cele. Wydatkowane pieniądze musza być rozliczone. Obrazowo daję koledze pieniądze i mówię masz za kupić określone rzeczy po zakupach rozliczyć się z wydanych pieniędzy. Oczywiście wszystko zawarte jest w formie prawnej. Ale kolega złamał nogę i informuję go możesz pieniądze przeznaczyć na leczenie. Pan poseł zapewne myśli że, jak pieniądze są to można je wydać jak się chce w przypadku środków z UE to tak nie wygląda. Dlatego trzeba stwierdzić jasno UE dała pieniądze na walkę z epidemią Pozdrawiam
hwThePiSS
6 miesięcy temu
Kaczyński zabił brata dla pełni władzy. Zawaha się poświęcić gospodarkę i Polaków?
ToJa
6 miesięcy temu
Skoro to Sejm podjął decyzję to po co na zdjęciu pokazywać Kaczyńskiego? Mam już dość oglądania tego człowieka.
bDafYDoz
PIS NISZCZY P...
6 miesięcy temu
PIS ZNISZCZY POLSKE. DLUGIE LATA BEDZIEMY SIE Z UPADKU PODNOSIC.
Twój nick
6 miesięcy temu
Zapewne Orlen dostanie na produkcję płynu dezynfekującego tyle ile wynosi obecnie jego manko, a LOT tyle ile utopił w kupnie Condora. Oczywiście plus premie dla zarządu 👎
Najnowsze komentarze (672)
Helka
6 miesięcy temu
Koniokrad zawsze nim będzie jak buc Kaczy
mareg
6 miesięcy temu
To pan Kowalczyk nie powinien mącić ludziom w głowach. Tych środków Polska nie była w stanie wykorzystać zgodnie z przeznaczeniem i albo nie zostałyby wcale nam wypłacone albo musiałyby wrócić do Brukseli. Tak więc de facto to są nowe pieniądze dla nas - przynajmniej większość. Przy okazji widać jak PIS "potrafi" wykorzystywać fundusze unijne skoro tyle zostało...
niestety
6 miesięcy temu
Panie Kowalczyk ta kase musielibysmy zwrocic bo nie wykorzastalismy jej zgodnie z przeznaczeniem tyle tylko , ze juz dawno jej nie ma bo ja zagospodorowaliscie tylko nikt nie wie na co , no ale macie problem z glowy nie bedziecie oddawac ,a samorzady ?jakos uciszycie
tomany
6 miesięcy temu
Teraz chciałbym się dowiedzieć skąd przesunęli, komu zabrali?
czes
6 miesięcy temu
i znowu radosc na ''zamku w TORUNIU ale sie tatko oblowi.
ha ha
6 miesięcy temu
a kto bedzie dysponowal nimi politycy z pis to cienko to widze ba bardzo cienko
michał
6 miesięcy temu
nikt nie ma nad tym kontroli to straszne
Wielokropek
6 miesięcy temu
I co panie Budka, uspokoi się pan wreszcie? Tego szczekania nie da sie już słuchać; tak samo niejaki Kropiwnicki - milczeć!
bDafYDor
bolo
6 miesięcy temu
tp trzeba dac na tvpis
Kosmita
6 miesięcy temu
Siadać lewacka komunistyczna UE dała coś temu krajowi do zmarnowania.
maro
6 miesięcy temu
No proszę i jest efekt podania bzdury.Ludzie już dzielą te pieniądze których faktycznie nie ma.
maro
6 miesięcy temu
I oto kolejny pic na wodę.Dzieli sie i decyduje o pieniądzach które już dawno są w budżetach samorządowych i być może już zostały w części wydane.Rząd wspaniałomyślnie pozwala je przeznaczyć na walkę z korono wirusem.To tak jakby dzielić forsę którą dawno już dało się żonie.
korona
6 miesięcy temu
I już wiadomo o co chodzi z tym wszystkim
oSKUBANY
6 miesięcy temu
Róbcie to co ja.Żadnej samowolki.Ja wiem kiedy UE oskubać.Sie nam przyda,bo czasy idą chude a ja niedostaku nie cierpię.
...
Następna strona