Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

W razie twardego brexitu możemy przenieść się do Polski - deklaruje firma z Irlandii Północnej. Rośnie zaniepokojenie na Wyspach

65
Podziel się

Jeśli dojdzie do "twardego brexitu", rozważamy przeniesienie produkcji z Irlandii Północnej do Polski – taką deklarację składa MJM Group. To jedna z największych na świecie firm produkujących wyposażenie statków.

MJM Group to jeden z największych producentów wyposażenia statków na świecie
MJM Group to jeden z największych producentów wyposażenia statków na świecie (East News)
bEpDkdFh

W ubiegłym tygodniu Brian McConville, założyciel MJM, powiedział iż plan ekspansji firmy został wstrzymany z powodu brexitu, ale przeniesienie produkcji do Polski jest "alternatywą" – informuje Puls Biznesu, powołując się na Irish Post.

McConville wyjaśnił, że Wielka Brytania musi porozumieć się z Unią Europejską. Odnosząc się do sytuacji firmy, zauważył, że jest gotowa działać poza strukturami UE, ale pod warunkiem, że wymiana towarowa będzie przebiegała sprawnie.

Zobacz także: Minister finansów prognozuje, kiedy odczujemy spowolnienie gospodarcze
bEpDkdFj

- Jeśli będzie trzeba zatrudnić więcej ludzi do wykonania większej roboty papierkowej, mamy skalę i pieniądze, aby sobie z tym poradzić. Ale jeśli nasze kontenery utkną w porcie na 10 dni, wówczas spowoduje to utratę reputacji i szybko wypadniemy z biznesu – powiedział założyciel MJM.

Fabryka w Newry zatrudnia aktualnie ok. 600 osób. Ponad połowa to migranci z krajów Unii Europejskiej, w większości Polacy.

bEpDkdFp

McConville, który założył firmę w 1983 roku, powiedział Daily Telegraph, że chciałby zwiększyć zatrudnienie w Irlandii Północnej do 1 tys. osób. Zaznaczył, że przeniesienie produkcji do Polski oznaczałoby jego zmniejszenie do ok. 200 osób.

Pierwszy krok do przeniesienia został już tak naprawdę uczyniony. W listopadzie ubiegłego roku MJM otworzyło biuro w Pruszczu Gdańskim, w którym realizowane są głównie zadania projektowe i administracyjne.

"Twardy brexit" nie do zaakceptowania

Działające w Wielkiej Brytanii firmy – zwłaszcza te, które dostarczają towary i usługi za granice, otwarcie mówią, że twardy brexit jest dla ich nie do przyjęcia. Jeśli do niego dojdzie, rozważają przeniesienie działania do innych krajów. W poniedziałek 18 lutego wprost oświadczyła to wiceprezes Airbusa Katherine Bennett.W wywiadzie dla BBC poinformowała, że firma już wydała "dziesiątki milionów euro" na przygotowanie się do wyjścia W. Brytanii z UE, a brexit bez umowy zmusi ją do podjęcia "trudnych decyzji".

Tą "trudną decyzją" może być właśnie wyjście z Wielkiej Brytanii, w której przy projektowaniu i produkcji skrzydeł samolotów zatrudnia 14 tys. osób.

bEpDkdFq

W money.pl pisaliśmy już, że sprawdza się czarny scenariusz dla Brytyjczyków. Światowe marki otwarcie mówią o swoim zaniepokojeniu związanym z brexitem. Stawiają żądania i grożą przeniesieniem działalności.

Największy na Wyspach producent samochodów – Jaguar Land Rover wyliczył, że zła umowa handlowa po brexicie może zagrażać inwestycjom wartym 80 mld funtów, a zyski mogą zmniejszyć się o ponad miliard funtów rocznie. Koncern zatrudnia w Wielkiej Brytanii 40 tys. pracowników.

Swoje obawy wyraża także BMW. Koncern zatrudnia na Wyspach ponad 8 tys. osób. Produkuje tam kojarzonego z Wielką Brytanią Mini.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEpDkdFK
KOMENTARZE
(65)
Arabelka
2 lata temu
Dzieki PISowi zaczynaja u nas inwestowac!!!tylko zeby tego nie zepsuli kodziarze i,cala reszta!!!!i bardzo prosze aby gdzie bolka zamknac,bo wstyd robi na caly swiat z ta koszulka !!!schowcie tego blazna juz!!!!!!
eee
2 lata temu
oczywiscie ta propaganda ma na celu zobrzydzenie brexitu zwyklym angola a tak na marginesie z tych doniesien wynika ze anglia wrecz padnie bez uni
Love Love
2 lata temu
We Love Irlandia, zapraszamy do Polski
bEpDkdFL
zapraszamy
2 lata temu
zapraszamy do nas :) czym więcej firm tym lepiej :)
paul
2 lata temu
rozsadek mowi witamy ale znajdzie sie kilu troli udajacych Polakow ze nic z tego nie wyjdzie. cala prawda o Polsce smutne
...
Następna strona