Notowania

iran
19.12.2016 07:43

Iran zmniejsza zamówienie na samoloty Airbusa. Nie kupi A380

Dla lotniczego koncernu oznacza to radykalne zmniejszenie wartości kontraktu, który pierwotnie miał opiewać na 27 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Airbus)

To może być poważny cios dla Airbusa. Iran, który po zniesieniu sankcji zamierzał kupić u producenta samolotów 118 maszyn, zaczyna redukować zamówienie. Kontrakt ma dotyczyć tylko 100 samolotów i nie będzie już w nim uwzględnionych dwupokładowych A380s, czyli odpowiednika Jumbo Jeta od Boeniga - podaje Bloomberg.
Dla lotniczego koncernu oznacza to radykalne zmniejszenie wartości kontraktu, który pierwotnie miał opiewać na 27 mld dolarów. Farhad Parvaresh, prezes Iran Air, powiedział na konferencji prasowej w Teheranie, że biorąc pod uwagę, że obecnie umowa przewiduje tylko 100 samolotów, nie sądzi, by łączna ich wartość przekroczy 10 mld dolarów. - A330 był i nadal jest częścią umowy, ale nie będzie już w niej A380 - zaznaczył.

Zespół z Airbusa jest nadal w Teheranie, gdzie prowadzi negocjacje w sprawie zamówienia dla Iran Air, ale jeśli skończą się one fiaskiem, to producent samolotów będzie miał problem. Koncern już zmniejszył produkcję swojego szerokokadłubowego samolotu o ponad połowę, a popyt na nie się skurczył. Dubajskie linie Emirates są na razie jedynym przewoźnikiem, który zamierza dać znaczącą rolę w swojej flocie samolotom A380.

Iran, który obecnie odnawia przestarzałą flotę samolotów po latach zachodnich sankcji, jest jednym z niewielu niewykorzystanych do tej pory rynków, na których rywal Boeinga ma szanse na zdobycie zamówień.

- Iran jest gotów sfinansować pierwszy 1 miliard dolarów transzy za samoloty z kontraktów z Airbusem i Boeingiem - powiedział Asghar Fakhrieh-Kashan, irański wiceminister transportu. Połowa z tego będzie pochodzić z finansowania zagranicznego, głównie z firmy leasingowej. Pozostała połowa pochodzić będzie z różnych źródeł, m.in. 330 milionów dolarów z Krajowego Funduszu Rozwoju.

Tagi: iran, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-12-2016

ROSHFORA jaką to wielką i ciężką głowicę na takiego można załadować. Jeszcze sami naprowadzą.

19-12-2016

MaciejW taki razie od 2 lat Airbus nie ma zamówień na A380, przestrzelili z tym projektem, era takich samolotów dobiega końca. W 2018 roku mają zrealizować … Czytaj całość

19-12-2016

JoeNie ogarniam tego... Iran -ok 70 mln obywateli, średnio zamożnych, wizy nawet żeby wyjść do kibla - zamówienie na 100 maszyn i to całkiem sporych. … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (3)