Notowania

grecja
06.05.2016 16:30

Ateny sparaliżowane. Grecy protestują przeciwko reformom

Ateny są sparaliżowane. Strajkują pracownicy transportu miejskiego. W 48-godzinnym proteście przeciwko reformie emerytalnej i zmianom w systemie podatkowym, nad których przyjęciem w niedzielę będzie głosował grecki parlament, biorą też udział pracownicy sfery budżetowej, dziennikarze i sektor prywatny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP PHOTO / THEO KARANIKOS)

Ateńczycy, którzy chcą wrócić z pracy do domu, muszą korzystać z własnych samochodów albo taksówek, co z kolei powoduje ogromne korki. W całym kraju strajkują też kolejarze i pracownicy promów.

W centrum greckiej stolicy odbyła się jedna z kilku zapowiedzianych na najbliższe dni demonstracji.

Uczestniczący w niej sklepikarz Kostas Reglis tłumaczy Polskiemu Radiu, dlaczego kolejne reformy oszczędnościowe, których domagają się od Aten wierzyciele, wywołują tak ogromny sprzeciw.

- Są one bardzo dotkliwe dla greckiego społeczeństwa. To niesprawiedliwe w stosunku do Grecji. Ponosimy część odpowiedzialności za sytuację, ale efekt jest taki, że niezależnie od tego, co robią nasze władze, tracimy naszą dumę i każdy element greckości - mówił.

Rząd Alekisa Tsiprasa spieszy się z przegłosowaniem zmian w systemie emerytalnym i podatkowym przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów finansów strefy euro w sprawie Grecji. Przyjęcie przez Ateny kolejnych oszczędności jest warunkiem odblokowania następnej transzy z trzeciego programu kredytowego dla Grecji o łącznej wartości do 86 miliardów euro.

Tagi: grecja, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz