Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Bezrobocie: Kosiniak-Kamysz mówi, że na koniec roku możliwy jednocyfrowy wskaźnik bezrobocia

0
Podziel się:

Na koniec roku stopa bezrobocia już jednocyfrowa. Tak uważa minister Kosiniak-Kamysz

Bezrobocie: Kosiniak-Kamysz mówi, że na koniec roku możliwy jednocyfrowy wskaźnik bezrobocia
(Benis Arapovic/Dreamstime.com)
bEUOCKCt

Nawet o dwa punkty procentowe może spaść w tym roku bezrobocie. Oznacza to, że na koniec roku zeszlibyśmy do poziomu poniżej 10 proc. Takie prognozy wygłasza minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz.

"Wydaje się, że jeśli chodzi o rynek pracy, to najgorsze mamy już za sobą, a w kolejnych miesiącach bezrobocie powinno spadać" - ocenia szef MPiPS.

Dodał, że dobre warunki atmosferyczne i brak ostrej zimy, sprzyjają takim branżom jak budownictwo, które mają duży wpływ na rynek pracy.

bEUOCKCv

"Jeżeli tempo wzrostu gospodarczego utrzyma się powyżej 3 proc. oraz jeśli dobrze wykorzystamy ponad 5,5 mld zł (największy budżet w ostatnich latach) na aktywne formy walki z bezrobociem i na dofinansowanie kosztów pracy (...) to jest szansa, że tegoroczne tempo spadku bezrobocia będzie porównywalne do ubiegłorocznego" - stwierdził Kosiniak-Kamysz.

"Ubiegły rok zaczynaliśmy z bezrobociem na poziomie ok. 14 proc., a kończyliśmy go ze stopą bezrobocia wynoszącą 11,5 proc. Teraz w styczniu bezrobocie wyniosło 12 proc., więc jeśli spadek wyniesie ok. 2 pkt. proc. do końca roku, to w bardzo dobrym wariancie będziemy mieć jednoprocentowe bezrobocie" - wskazał.

"To będzie ogromny sukces polskiej gospodarki, polskich przedsiębiorców i polskich pracowników - z jednej strony tych, którzy dają pracę, a z drugiej tych, którzy chcą tę pracę podjąć" - dodał.

Kosiniak-Kamysz zadeklarował jednocześnie, że jego resort robi "wszystko, żeby o ten wynik na koniec roku powalczyć".

bEUOCKCB

We wtorek Główny Urząd statystyczny poinformował, że w styczniu 2015 r. stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 12,0 proc., po wzroście z 11,5 proc. na koniec ubiegłego roku.

Stopa bezrobocia w Polsce

Czytaj więcej w Money.pl
Bezrobocie w Polsce rośnie trzeci miesiąc z rzędu. Resort pracy pomylił się Najnowsze dane Głównego Urzędy Statystycznego są gorsze od prognoz ekonomistów.
5 mln młodych bez pracy. Tak ma pomóc Unia Bez pracy pozostaje w Europie ponad 5 milionów młodych ludzi.
4 tys. pracowników firmy finansowej na bruk Zwolnienia obejmą zarówno pracowników w Stanach Zjednoczonych, jak i w innych krajach.
Prawie dwa tysiące miejsc pracy na Śląsku To głównie branża motoryzacyjna oraz elektroniczna. Ok. 400-450 miejsc pracy miałoby się znaleźć w centrach usług dla przemysłu.
bEUOCKCW
praca
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)