Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny otwierają się na nowy rynek. Negocjacje trwały dekadę

0
Podziel się:

Negocjacje trwały dekadę.

Tony Abbott i Xi Jinping
Tony Abbott i Xi Jinping (PAP/EPA)
bFfvyTDp

Premier Tony Abbott i prezydent Xi Jinping podpisali list intencyjny w sprawie umowy o wolnym handlu. W ocenie Reutera umowa będzie miała przełomowy charakter.

Chiny są największym partnerem handlowym Australii. W 2013 r. dwustronna wymiana handlowa przekroczyła wartość 150 miliardów dolarów australijskich (130 mld USD). Umowa otworzy chińskie rynki australijskim eksporterom produktów rolnych i żywności oraz sektorowi usług, a Chińczykom umożliwi inwestowanie w bogatej w zasoby naturalne Australii.

List intencyjny podpisali podczas uroczystości w australijskim parlamencie prezydent Chin Xi Jinping i premier Australii Tony Abbott, którym towarzyszyło wielu ministrów z obu krajów.

bFfvyTDr

W ramach umowy 93 proc. australijskiego eksportu do Chin zostanie w ciągu czterech lat zwolnione z cła - zapowiedział premier Abbott. Podkreślił, że jest to najbardziej wszechstronne porozumienie, jakie Państwo Środka zawarło z jakimkolwiek krajem. Zaznaczył, że porozumienie to _ przyniesie miliardy oszczędności, stworzy nowe miejsca pracy i poprawi poziom życia _. _ Australijskie firmy będą mieć bezprecedensowy dostęp do rynku drugiej największej gospodarki świata _ - dodał.

Prezydent Chin w swym wystąpieniu w australijskim parlamencie zobowiązał się do pogłębienia współpracy z Canberrą i potwierdził wolę rozwiązania sporów terytorialnych ze swymi sąsiadami na drodze dyplomatycznej.

Ponadto Chiny i Australia zgodziły się w poniedziałek pracować wspólnie na rzecz zwalczania zmian klimatycznych poprzez wymianę technologii mających na celu poprawę efektywności wykorzystania węgla. Oba kraje będą współpracować w celu osiągnięcia konkretnych efektów zmian klimatycznych poprzez wdrażanie technologii wydajności energetycznej, ulepszone raportowanie danych na temat emisji i inne środki - wynika z komunikatu wydanego przez australijską minister spraw zagranicznych Julie Bishop.

Czytaj więcej w Money.pl

bFfvyTDx
bFfvyTDS
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)