Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Witold Ziomek
|

Elon Musk zapłaci 20 mln dolarów kary i ustąpi ze stanowiska szefa Tesli

8
Podziel się:

Ekscentryczny miliarder ma zapłacić karę i w ciągu 45 dni ustąpić ze stanowiska prezesa - to wynik ugody, jaką zarząd spółki zawarł z amerykańską Komisją Papierów Wartościowych i Giełd, która oskarża Muska o spekulację akcjami Tesli.

Ilon Musk ma 45 dni na złożenie rezygnacji ze stanowiska.
Ilon Musk ma 45 dni na złożenie rezygnacji ze stanowiska. (Mateo-MPA-Splash/EAST NEWS)

Oskarżenia dotyczą kontrowersyjnego tweeta, w którym Musk ogłosił, że zdejmie Teslę z giełdy po cenie 420 dolarów za akcję. Wywołało to spore zamieszanie na rynku. Po kilku dniach miliarder wycofał się z tej deklaracji.

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd oskarżyła Muska o spekulację, a odpowiednik polskiej Komisji Nadzoru Finansowego domagał się śledztwa.

- Ani status celebryty, ani reputacja innowatora technologicznego nie przewidują zwolnienia z federalnych przepisów dotyczących papierów wartościowych - stwierdziła na konferencji prasowej Stephanie Avakian z SEC (z ang. Securities and Exchange Commission).

Według ugody zawartej z SEC, Elon Musk ma w ciągu 45 dni złożyć rezygnację ze stanowiska prezesa Tesli i zapłacić 20 mln USD grzywny. Taką samą karę zapłaci też sama firma, która zgodziła się również włączyć do zarządu dwóch dodatkowych, niezależnych dyrektorów, którzy wdrożą dodatkowe kontrole i procedury nadzorujące Muska.

Musk zgodził się na to, by przez najbliższe trzy lata nie ubiegać się o stanowisko prezesa. Pozostanie w firmie jako dyrektor wykonawczy (CEO).

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(8)
Pierte18
4 lata temu
Przecież "CEO" Jest ponad prezesem, czyli nie schodzi rangę niżej tylko można by to awansem nazwać, ktoś źle przetłumaczył tekst? bo nie rozumiem. Przecież do chyba dobrze, że jest CEO a nie jakimś tam prezesem. Licze na Muska, że wygra sprawę w sądzie.
Hihi
4 lata temu
A Warsafka zdziera z Polski dlatego ma inny kolor ???
Żaba
4 lata temu
Porównaj z sukcesami PO!!!
Olo
4 lata temu
I po Musku, nie zadziera się z kartelami mafijnymi które rządzą tym światem!!! Jeszcze długo będziemy tkwić w technologicznym średniowieczu.
Bell
4 lata temu
Czyli w sumie tylko jedna z tych pań stworzyła firmę od podstaw i na własnej wiedzy i doświadczeniu? Idąc za tytułem artykułu rozumiem że trzeba się bogato ożenić lub urodzić?