Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Emerytura dla matek. Pułapka w hucznie zapowiadanej reformie

201
Podziel się

Kobiety, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci będą miały prawo do emerytury, pomimo że nie przepracowały ani jednego dnia. Jednak w rządowej reformie jest jeden haczyk.

Emerytura dla matek. Pułapka w hucznie zapowiadanej reformie
(Aleksandra Szmigiel/REPORTER/EAST NEWS)
bDUeUJuJ

Minister Rodziny Elżbieta Rafalska zapowiedziała, że rząd PiS chce, aby matczyne emerytury weszły w życie od marca 2019 roku.

Program Mama+ zakłada, że kobiety, które urodziły co najmniej czwórkę dzieci będą miały prawo do emerytury. Chodzi o minimalne świadczenie, czyli od przyszłego roku kwotę 1100 zł brutto, a więc ok. 934 zł na rękę.

bDUeUJuL

Świadczenie mają uzyskać kobiety, które nigdy nie pracowały, a także te, które pracowały zbyt krótko, aby wypracować kapitał do emerytury minimalnej. I tu właśnie pojawia się pułapka.

Jak podkreśla dziennik ”Fakt”, do matczynej emerytury nie będzie można dorabiać. Dlaczego? Bo jak wynika z uzasadnienia projektu ”celem przyznania świadczenia jest zapewnienie środków utrzymania osobom, które ich nie posiadają”.

W efekcie, jeśli mam postanowi dorobić do emerytury, która przypomnijmy wyniesie 934 zł na rękę, straci wypłaty świadczeń z programu Mama+.

bDUeUJuR

Jak wskazuje na łamach dziennika Jeremi Mordasewicz, ekspert Konfederacji Lewiatan, kobiety i tak będą dorabiać do matczynych emerytur, ale na czarno.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * dziejesie.wp.pl*

bDUeUJvm
emerytury
praca
KOMENTARZE
(201)
Zyx
2 lata temu
Czyli znowu program promujący pasożytów społecznych. Lepsze 1000 zł za rozkładanie nóg niż pójście do uczciwej pracy...żenada
wazzi
2 lata temu
i znowu reforma pod publiczkę , dla nikogo. Typowe zjeść ciastko i mieć je jeszcze.
Żbik Jurek
2 lata temu
A co na czarno dorobić nie będzie mogła
bDUeUJvn
Jola
2 lata temu
Moja mama zapieprzała 35 lat, pracowała w domu (praca chałupnicza) opiekując się jednocześnie chorą siostrą, obecnie ma 1000zł emerytury. Gdzie tu sprawiedliwość?????!!!!!!
też matka
2 lata temu
To jakieś wariactwo. Kobiety po ponad 30 latach pracy i wychowaniu 4 dzieci otrzymują głodowe emerytury a niepracujące mają otrzymać niewiele mniej. A tak w ogóle to jak mogą otrzymywać emerytury skoro nie odkładały na nią. Poz tym wspólnie z ich ojcem wychowałam i wykształciłam 4 dzieci i wiem, że dzieci nie wychowuje się całe ich życie a nawet z czasem jak podejmują studia odpowiedzialna matka żeby umożliwić im dalszą naukę podejmie pracę. Można wychować dzieci( dzieci mają też ojca) i podjąć pracę. Może sprawiedliwiej było by gdyby kobietom które rodziły dzieci do emerytury doliczyć lata wychowywania dzieci.( a tak w nawiasie na to wygląda że moje dzieci też pracują na te niepracujące matki, którym nie chciało się pracować - całe życie na czyjś koszt ( zasiłki, pomoc społeczna, pomoc kościoła itd a teraz emerytury za friiii ( ale wzorce dla dzieci!!! i młodego pokolenia).
...
Następna strona