Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GIKS pracuje nad raportem o zwalczaniu przestępczości gospodarczej

0
Podziel się:

Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej razem z resortem spraw wewnętrznych i Prokuraturą Generalną opracowuje raport o systemowych rozwiązaniach dla przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej. Raport powinien być gotowy w najbliższych tygodniach.

GIKS pracuje nad raportem o zwalczaniu przestępczości gospodarczej
(Jacek Bereźnicki)

Jeszcze kilka tygodni potrwa przygotowanie raportu na temat systemowych rozwiązaniach dla przeciwdziałania i zwalczania przestępczości gospodarczej. Opracowują go Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej razem z resortem spraw wewnętrznych oraz Prokuraturą Generalną.

O pracach nad raportem poinformował przewodniczący sejmowej Komisji ds. służb specjalnych Stanisław Wziątek (SLD). Komisja analizowała koordynację tych służb w zwalczaniu przestępczości gospodarczej i zorganizowanej, m.in. prania brudnych pieniędzy.

Wziątek powiedział, że goście komisji, przedstawiciele Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Śledczego Policji oraz Wywiadu Skarbowego, przedstawili ,,pewien mechanizm współdziałania służb i instytucji finansowych - wywiadu skarbowego, głównego inspektora, komendy Głównej Policji i CBŚP".

- Co do systemu zauważyliśmy pewne słabości, będziemy wnosić, by te były wyeliminowane - powiedział w trakcie zamkniętego posiedzenia.

Informacje komisji przekazywała również wiceminister finansów Agnieszka Królikowska - Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej i Generalny Inspektor Informacji Finansowej, pełnomocnik rządu ds. zwalczania nieprawidłowości finansowych na szkodę RP lub UE.

- Pod egidą pani minister Królikowskiej powstaje specjalny raport, który analizuje wszystkie bariery związane ze sprawnością funkcjonowania służb, uszczelnieniem systemu i wyeliminowaniem wyprowadzania pieniędzy, czy prania brudnych pieniędzy - poinformował przewodniczący komisji.

- To są bariery, które mają charakter prawny, legislacyjny, organizacyjny i systemowy. Podobne spostrzeżenia mieliśmy jako komisja - podkreślił.

Wziątek zaznaczył, że poprosił o przekazanie tego raportu komisji. - Chcemy spiąć nasze uwagi z tymi z raportu pani minister, by - pewnie już na początku przyszłej kadencji Sejmu - przygotować pewien schemat działań, który powinien być wdrożony, aby te słabości wyeliminować - mówił.

Wiceminister Królikowska powiedziała, że raport jest przygotowywany w ramach porozumienia między ministrem finansów, ministrem spraw wewnętrznych i prokuratorem generalnym. - Powstaje w ramach porozumienia, które realizujemy od stycznia 2014 r. Chcemy pewne rzeczy przeanalizować, podsumować nasze prace i zaproponować zmiany - powiedziała wiceminister.

Królikowska zaznaczyła, że nie może informować o treści raportu, który jest jeszcze na etapie roboczym. Zapewniła, że powinien być ostatecznie gotowy w najbliższych ,,naprawdę krótkich" tygodniach.

Komisja rozmawiała też z przedstawicielami służb o konkretnych przypadkach dużych przestępstw, m.in. o przestępczości grup azjatyckich w Polsce.

- Tu jest dobre rozpoznanie działań. Wiadomo szacunkowo, jakie potencjalne straty jako państwo mogliśmy ponieść. Określiliśmy też bariery, z którymi stykają się funkcjonariusze przy zwalczaniu takiej przestępczości - podstawową jest brak dostępu do informacji bankowej, co nie zawsze służbom pozwala skutecznie działać - stwierdził przewodniczący.

Zaznaczył, że problemem w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej jest powolne działanie wymiaru sprawiedliwości. - Służby wskazywały, że wielokrotnie mają takie przypadki, iż zatrzymują określoną osobę, która zajmuje się tym niecnym procederem, a po pół roku ona dalej jest na wolności, zaangażowana w innej sprawie - w kolejne przestępstwa - podkreślał.

- Tu potrzebne jest dobre sprzężenie z wymiarem sprawiedliwości, by uniemożliwiać popełnianie przestępstw de facto przez tych samych ludzi - ocenił Wziątek.

Porozumienie w sprawie współdziałania przy zwalczaniu przestępczości gospodarczej, m.in. tzw. przestępczości ,,białych kołnierzyków" podpisano 25 stycznia 2014 r. Strony miały m.in. przejrzeć istniejące ustawodawstwo i zweryfikować, czy są one odpowiednie i skuteczne i zaproponować nowe rozwiązania, by przestępczość gospodarcza, ,,białych kołnierzyków" była skutecznie zwalczana, przy zachowaniu swobody prowadzenia działalności gospodarczej przez uczciwych podatników. Porozumienie miało pomóc w ścisłym współdziałaniu wszystkich służb.

Przestępczość ,,białych kołnierzyków" to m.in. oszustwa podatkowe, wyłudzenia podatku VAT, przestępczość transgraniczna, oparta o mechanizmy przepływów finansowych, przestępstwa związane z obrotem artykułami akcyzowymi, a także w obrocie paliwem, złomem czy stalą.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)