Notowania

gospodarka
18.10.2017 16:02

Nowoczesna ma pomysł na handel w niedziele. Złożyła projekt w Sejmie

Propozycja Nowoczesnej umożliwia handel we wszystkie dni tygodnia. Pracownicy mają mieć jednak możliwość wypoczynku w przynajmniej dwie niedziele miesiąca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tesco)
Projekt nie wymusza zamknięcia lokali handlowych oraz nie zakazuje pracy w niedziele osobom godzącym się na nią z powodu preferencji osobistych

Nowoczesna w uzasadnieniu do projektu, który został zamieszczony na stronach sejmowych, podkreśla, że "ustawa stanowi alternatywę dla obywatelskiego projektu ustawy ograniczającej handel w niedziele oraz poselskich poprawek do niej ograniczających zakaz do dwóch niedziel w miesiącu".

Zgodnie z projektem obywatelskim handel w niedziele w większości placówek miałby być zakazany. W Sejmie podkomisja ds. rynku pracy, która pracowała nad tym projektem wprowadziła poprawkę ograniczającą handel do dwóch niedziel w miesiącu - byłby dozwolony w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca.

Zakaz handlu w niedzielę. Oto stanowisko biskupów

Propozycja Nowoczesnej "pozwala osiągnąć cel zakładany przez autorów projektu obywatelskiego oraz poprawek, nie wywołując jednak jego negatywnych skutków".

- Umożliwia placówkom handlowym prowadzenie działalności handlowej we wszystkie dni tygodnia przy jednoczesnym zobowiązaniu ich do zapewnienia pracownikom możliwości wypoczynku w przynajmniej dwie niedziele miesiąca - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Zdaniem Nowoczesnej jest to możliwe z pomocą odpowiedniego planowania grafiku pracy poszczególnych pracowników.

Jak podkreślono w projekcie, nie wymusza on zamknięcia lokali handlowych oraz nie zakazuje pracy w niedziele osobom godzącym się na nią z powodu preferencji osobistych.

- Nie jest też próbą paternalistycznej ingerencji państwa w prywatne decyzje konsumentów dotyczące preferowanego dnia zakupów - dodano.

Nowoczesna zwróciła uwagę, że przyzwolenie na pracę w niedziele w przypadku handlu dotyczy przede wszystkim młodzieży uczącej się lub studiującej w trybie dziennym, której taka praca daje szansę pokrycia choć części kosztów nauki i utrzymania, oraz zdobycie pierwszych oszczędności.

Zdaniem autorów projektu, proponowana ustawa stanowi uproszczoną realizację projektu zakazującego handlu w niedziele.

- Zakaz handlu stanowi głęboką ingerencję w regulację branżową. Wprowadzenie definitywnego zakazu handlu w niedziele grozi utratą pracy przez 85 tys. osób zatrudnionych w ramach sektora handlowego oraz ich podwykonawców, czy dostawców - podkreślono w uzasadnieniu.

Nowoczesna podkreśla, że "proponowane rozwiązanie wpisuje się w potrzebę społeczną, potwierdzoną w wynikach badań pracowni TNS z marca 2017 roku, gdzie 60 proc. Polaków nie chce wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę".

Proponowane rozwiązanie - zdaniem wnioskodawców - pozwala na ciągłość prowadzenia działalności handlowej i przekłada się na codzienne wpływy do budżetu z tytułu opodatkowania handlu. Nowoczesna przytoczyła w uzasadnieniu raport PwC, z którego wynika, że wprowadzenie zakazu handlu w niedzielę oznacza zmniejszenie wpływów do budżetu o 2 mld zł z racji podatku PIT i CIT.

Jak dodano, wpływy z handlu są podstawą wpływów z VAT. Budżet państwa opiera się na podatku VAT, wraz z akcyzą stanowi dwie trzecie wartości całościowych wpływów do budżetu państwa. Zatem - w opinii Nowoczesnej - projekt ten pozwala zabezpieczyć budżet państwa przed brakiem ciągłości wpływów podatkowych.

Nowoczesna zaproponowała także mniejsze grzywny za nieprzestrzeganie prawa. Według poselskiego projektu maksymalna wysokość kary miałaby wynosić 30 tys. zł, a nie - tak jak zaproponowała podkomisja - 100 tys. zł.

autor: Katarzyna Fiuk

Tagi: gospodarka, prawo, handel, detal, sejm, wiadomości, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
18-10-2017

Można pęc ze śmiechuNo to odkrycie po zbóju. To w .N musi wymyślić poseł - całe życie pracowałem w systemie zmianowym i kiedy jeszcze nie było komputerów robił to na … Czytaj całość

19-10-2017

vbnAby ktoś odpoczywał , ktoś musi pracować . Centra Handlowe to nie tylko sklepy ,ale również Centra Rozrywki z barami restauracjami kawiarniami . … Czytaj całość

19-10-2017

pffTakim tokiem myślenia to równie dobrze, można powiedzieć że Poczta, banki itd to instytucje które powinny zapewnić wszystkim równe warunki do … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (18)